• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Příběh vývoje karoserií škodovek vypráví nová výstava v mladoboleslavském ŠKODA Muzeu

  23.11.2022
  Fefík

  ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi přináší druhou z trojice výstav cyklu Jak vzniká automobil v proměnách času, tentokrát s podtitulem Historický vývoj karoserií vozů L&K/ŠKODA. Do světa aerodynamiky, bezpečnostních i komfortních prvků, ale i výrobních technologií a dalších „tajných komnat“ lze nahlédnout do 8. května 2023.

  ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi přináší druhou z trojice výstav cyklu Jak vzniká automobil v proměnách času, tentokrát s podtitulem Historický vývoj karoserií vozů L&K/ŠKODA. Do světa aerodynamiky, bezpečnostních i komfortních prvků, ale i výrobních technologií a dalších „tajných komnat“ lze nahlédnout do 8. května 2023.

  Trojice reprezentativních výstav Jak vzniká automobil v proměnách času je výsledkem náročné práce multioborového týmu specialistů ŠKODA AUTO a řady externích odborníků. Tentokrát jsme se zaměřili na karoserie. Ty nejsou pouze atraktivním ´obalem´ vozu, především se musí stát bezpečným, praktickým a zároveň komfortním prostorem, v němž při svých cestách za prací i zábavou se svými blízkými trávíme nemalou část života,“ uvedla Andrea Frydlová, vedoucí ŠKODA Muzea.

  V květnu 2023 ambiciózní projekt završí třetí výstava, detailně sledující vývoj designového jazyka mladoboleslavské automobilky“

  Mnichovo Hradiště má Lavičku Václava Havla. Složila se na ni veřejnost

   

  Komplexní téma vývoje a výroby karoserií osloví široké spektrum návštěvníků, od těch spíše výtvarně zaměřených až po zájemce o striktně technické obory. Výstava potěší milovníky historie stejně jako příznivce moderních technologií, mezi které se řadí například vysoce sofistikované simulace uplatňované nejen při vývoji bezpečnostních prvků a během aerodynamické optimalizace karoserií. Autoři výstavy shromáždili obrazový materiál, který sahá od vizionářských náčrtků Václava Laurina z přelomu 19. a 20. století přes ukázky špičkové práce mistrů truhlářů, klempířů, lakýrníků či průmyslových designérů a technologů až k dnešním designovým studiím a sugestivním vizualizacím výsledků laboratorních měření, ověřujících návrhy specialistů ŠKODA AUTO.

  Muzeum Mladoboleslavska vás zve na cestu do pravěku

   

  Příběh vývoje karoserií vyprávějí čtivé průvodní texty a leckdy úsměvné fotografie dávných prototypů i pohledy do „kuchyně“ řady profesí. Vývojovou linii reprezentují historická vozidla doplněná multimediálními infopanely. K vidění je ŠKODA 6R z roku 1929 s ukázkou výdřevy karoserie nebo ŠKODA RAPID OHV (1940) s první praktickou aplikací měření v aerodynamickém tunelu. Oko potěší také ladně zaoblené linie celokovových karoserií sedanu ŠKODA 1200 (1954) a servisního vozu ŠKODA 1201 STW (1958). Rostoucí důraz na posilování bezpečnostní úrovně demonstruje ŠKODA 100 (1973) s tlačným zařízením používaným před 50 lety při prvních crash testech. Aktuální produkci zastupuje názorný řez karoserií vozu ŠKODA OCTAVIA (2020). 

  Sbírka ŠKODA Muzea nyní čítá zhruba 340 položek, mezi nimiž převažují osobní vozy sériové výroby, závodní speciály a prototypy, několik desítek motorů, čtyři motocykly a jedno kolo. Nejstarším exponátem je právě kolo SLAVIA z roku 1899, nechybí první automobil VOITURETTE nebo filmový hrdina „Ferat“. Součástí sbírky je i 24-členná flotila vozů, která se pravidelně účastní automobilových výstav a veteránských rallye.

  Výstava „Jak vzniká automobil v proměnách času: Historický vývoj karoserií vozů L&K/ŠKODA“ bude k vidění do 8. května 2023.

  Zdroj: Pavel Šubrt, SM Mladá Boleslav  Nepřehlédněte