11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Běh pro republiku si připomenul politické vězně

Běh pro republiku se uskutečnil 20. 10. 2019 v okolí Památníku Vojna u Příbrami v rámci oslav 30 let svobody. Přilákal běžce nejen z Příbramska, ale i Ostravy, Prahy nebo až z Itálie.

Běh jako pocta politickým vězňům. V letošním roce se běželo jako vzpomínka na Františka Zahrádku, kterého komunisté dlouhá léta věznili. Po událostech února 1948 se jako skaut podílel na tisku ilegálních letáků, časopisu a převáděl za hranice. Právě skauti z 1. oddílu Slivice se i v letošním roce podíleli jako dobrovolníci na organizaci, registraci běžců a vyhlášení vítězů.

„Připomenout osudy politických vězňů si přišlo více jak 200 lidí z toho 110 běžců, které neodradilo ani podzimní mlhavé počasí. V takovémto a mnohem horším museli strádat političtí vězni mnoho roků za ostnatým drátem a těžce pracovat na těžbě uranu“, říká Josef Hovorka organizátor Běhu pro republiku.

Běh se konal již po druhé na oslavu vzniku republiky s cílem připomenout si osud lidí uvězněných právě v táboře Vojna, ale i v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku a museli tedy běžet, proto se každoročně pořádá běh svobody a demokracie.

Okruh zavedl běžce kolem Památníku Vojna přes Žežice a Lešetice zpět k památníku. Vítězem letošního ročníku se stal Tomáš Bobek z Ostravy, kterého následoval Lukáš Vosmek a na třetím místě dokončil běh Lukáš Pergler. V kategorii žen obhájila loňské prvenství Anna Perglerová, na druhém místě doběhla Karolína Dušková a třetí místo obsadila Zdeňka Jeníková.

Organizátoři chystají také 17. listopadu Pochod svobody 89/19, kterým si připomeneme další příběhy politických vězňů. Již nyní se každý může zapojit a napsat krátký vzkaz: Co pro mne znamená svoboda a demokracie přímo na stránce akce facebook.com/postopachpolitickychveznu

„Akce je určena pro širokou veřejnost, rodiny. Každý z nás může udělat něco pro rozvoj demokracie a svobody v naší zemi a i málo stačí,“ doplnil Josef Hovorka.

Akce probíhá ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram, Památníkem Vojna a za podpory města Příbram v rámci projektu Za příběhy Františka Zahrádky.

Zdroj: Josef Hovorka

Včera, 12:11
Do bývalého vojenského prostoru Brdy se vrátili vojáci. Po dvou letech tady opět začal pyrotechnický...
Včera, 09:01
Do konce letošního roku skončí provoz většiny veřejných telefonních automatů. Zůstanou jen ty v obcích...
15.11.2019
Ombudsmanka Anna Šabatová nenašla pochybení v postupu policistů, kteří pomocí dronů odhalili v srpnu v...
15.11.2019
Do příbramských obchodů chodil rád nakupovat vybrané laskominy. Zálibou v tuňáku získal přezdívku fajnšmekr. Jenže...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
14.11.2019
Lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku zahájí v sobotu novou sezonu. Lyžovat se bude...
14.11.2019
Do vazební věznice putoval začátkem listopadu 29letý muž, který se v Příbrami zaměřoval především na vykrádání...
13.11.2019
Jisté zdravotní potíže měl host po konzumaci jídel připravených v provozovně Na Téčku na veřejném tábořišti...
13.11.2019
Obyvatelé Nového Knína na Příbramsku se nemusí bát lvů. Ty choval jeden z místních obyvatel...
13.11.2019
Za deset měsíců letošního roku evidují policisté na Územním odboru Příbram celkem 1395 dopravních nehod....
Reklama