Brutalita a netečnost mládeže roste. Sedlčany hledají řešení

Nedávný případ napadení chlapce v Sedlčanech možná upozornil na mnohem větší a skrytý problém. Rostoucí netečnost a brutalita mladých. Zastupitelstvo se tak bude zabývat základními otázkami, jestli jsou Sedlčany bezpečné a jak situaci řešit.

Mladý agresor na dětském hřišti v ulici Na Potůčku v Sedlčanech napadal chlapce a surově ho zbil. Incident se odehrál 18. září. Veřejnost zaskočila brutalita útoku, šlapání na hlavu, kopance do ledvin a slovní napadení. U incidentu byly další děti, napadenému pomohly vstát, ale následoval další útok. Některé z nich si dění natočily na telefon, a tak se video zachycující napadení dostalo na internet.

„Žádná máma nechce, aby jí někdo mlátil syna. Pro mě je závažná netečnost těch, co byli u toho. Všem muselo být jasné, že je ten kluk slabší a nemůže se bránit. To je problém,“ řekl pro Náš REGION zastupitel Sedlčan Pavel Švagr.

Nesmyslný a brutální útok tak vyvolal mimořádné jednání sedlčanského zastupitelstva svolané na 14. října. Švagrovi jde o to, aby na zastupitelstvo pozvalo vedení města městskou a státní policii, vedení škol a odboru sociálních věcí. „Chceme se dozvědět, jaké mají informace a poznatky z praxe. Abychom věděli, co dělá mládež, když se za ní zavřou brány školy, jestli to byl jen ojedinělý případ, nebo je takových případů více. Chceme znát skutečný stav města a jestli je bezpečné,“ uvedl Švagr. Podle něj je ale třeba, aby řekla svůj názor na situaci ve městě i veřejnost.

„Důležité je rozvinout debatu, ze které vyplynou racionální nápady, co s tím. Jestli může pomoct podpora preventivních programů proti šikaně ve školách. Chceme zjistit, jestli mají mladí dostatek možností, jak trávit volný čas, a případně více podpořit z rozpočtu města sportovní aktivity. Policie by měla říci, jestli jí může město nějak pomoci, například nákupem kamer nebo penězi na preventistu,“ řekl Švagr a dodal, „chceme podpořit bezpečnost ve městě a zabránit opakování podobného případu.“

Okolnosti případu už rozplétá policie. „Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. Dále šetříme, zda další osoby neměly podíl na daném jednání nebo jinou odpovědnost související s případem. Vzhledem k věku zúčastněných osob však ze zákonných důvodů nebudeme sdělovat žádné další informace,“ uvedla mluvčí Policie ČR v Příbrami Monika Schindlová.

Matka Petra, napadeného chlapce, se vyjádřila pro server extra. „Ten, kdo přihlíží a neudělá nic, je stejně vinen jako ten, co to dělá. Důležité je, když se mi něco nelíbí, vždycky se ozvat. Když dělá někdo něco, co by dělat neměl, je důležité pokusit se ho zastavit za jakoukoliv cenu. Společnost dnes přemýšlí trochu jinak, děti dnes nejsou k tomu vychovávané, což je velká chyba. Kdyby to byly naučené, tak téměř k ničemu nedošlo. Těch dětí, co jsem se dozvěděla, tady bylo kolem deseti. Ondra by nestihl téměř nic. Ale ony jen seděly, koukaly, natáčely si to. Braly to jako obrovskou zábavu, a to je největší chyba, jakou mohly udělat. Měly by si samy sáhnout do svědomí, jestli nemohly něco udělat, aby to nedopadlo, tak jak to dopadlo,“ řekla.

Ani ona ale nevidí konflikt jednostranně. „Ten, kdo přihlíží a neudělá nic, je také vinen. Já to nevidím, že je to černobílé, že by byla vina jen na Ondrovi. Určitě tomu něco předcházelo. Nikdo neví, jak to skutečně bylo. Petr rád provokuje kohokoliv. Dokonce jsem se dozvěděla, že se chlubil, že mě zbil tyčí, což není pravda. Rád provokuje, ať už se jedná o kamarády, o spolužáky, o dospělé… Takže je možné, že to Petr vyprovokoval,“ uzavřela.

Včera, 11:53
Příbramská radnice by podle ODS měla zastavit přípravu rozsáhlé rekonstrukce akvaparku za více než 400...
19.1.2020
Město Březnice, proslavené těžbou stříbrných rud a zámkem, leží na říčce Vlčavě. Zámek byla původně...
19.1.2020
Trenéři do škol je projekt, který má dětem ukázat kouzlo sportu, nastartovat v nich lásku...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Vojáci letos obnoví střelbu z minometů v bývalém vojenském prostoru Brdy, který je od roku 2016...
17.1.2020
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
17.1.2020
Příbramská nemocnice dokončila modernizaci pavilonu D4 a otevřela zrekonstruované lůžkové oddělení gynekologie a gynekologickou ambulanci...
16.1.2020
Hasiči zasahovali u požáru rekreačního střediska ve Věšíně na Příbramsku, oheň dostali pod kontrolu po...
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
Reklama