Brutalita a netečnost mládeže roste. Sedlčany hledají řešení

Nedávný případ napadení chlapce v Sedlčanech možná upozornil na mnohem větší a skrytý problém. Rostoucí netečnost a brutalita mladých. Zastupitelstvo se tak bude zabývat základními otázkami, jestli jsou Sedlčany bezpečné a jak situaci řešit.

Mladý agresor na dětském hřišti v ulici Na Potůčku v Sedlčanech napadal chlapce a surově ho zbil. Incident se odehrál 18. září. Veřejnost zaskočila brutalita útoku, šlapání na hlavu, kopance do ledvin a slovní napadení. U incidentu byly další děti, napadenému pomohly vstát, ale následoval další útok. Některé z nich si dění natočily na telefon, a tak se video zachycující napadení dostalo na internet.

„Žádná máma nechce, aby jí někdo mlátil syna. Pro mě je závažná netečnost těch, co byli u toho. Všem muselo být jasné, že je ten kluk slabší a nemůže se bránit. To je problém,“ řekl pro Náš REGION zastupitel Sedlčan Pavel Švagr.

Nesmyslný a brutální útok tak vyvolal mimořádné jednání sedlčanského zastupitelstva svolané na 14. října. Švagrovi jde o to, aby na zastupitelstvo pozvalo vedení města městskou a státní policii, vedení škol a odboru sociálních věcí. „Chceme se dozvědět, jaké mají informace a poznatky z praxe. Abychom věděli, co dělá mládež, když se za ní zavřou brány školy, jestli to byl jen ojedinělý případ, nebo je takových případů více. Chceme znát skutečný stav města a jestli je bezpečné,“ uvedl Švagr. Podle něj je ale třeba, aby řekla svůj názor na situaci ve městě i veřejnost.

„Důležité je rozvinout debatu, ze které vyplynou racionální nápady, co s tím. Jestli může pomoct podpora preventivních programů proti šikaně ve školách. Chceme zjistit, jestli mají mladí dostatek možností, jak trávit volný čas, a případně více podpořit z rozpočtu města sportovní aktivity. Policie by měla říci, jestli jí může město nějak pomoci, například nákupem kamer nebo penězi na preventistu,“ řekl Švagr a dodal, „chceme podpořit bezpečnost ve městě a zabránit opakování podobného případu.“

Okolnosti případu už rozplétá policie. „Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. Dále šetříme, zda další osoby neměly podíl na daném jednání nebo jinou odpovědnost související s případem. Vzhledem k věku zúčastněných osob však ze zákonných důvodů nebudeme sdělovat žádné další informace,“ uvedla mluvčí Policie ČR v Příbrami Monika Schindlová.

Matka Petra, napadeného chlapce, se vyjádřila pro server extra. „Ten, kdo přihlíží a neudělá nic, je stejně vinen jako ten, co to dělá. Důležité je, když se mi něco nelíbí, vždycky se ozvat. Když dělá někdo něco, co by dělat neměl, je důležité pokusit se ho zastavit za jakoukoliv cenu. Společnost dnes přemýšlí trochu jinak, děti dnes nejsou k tomu vychovávané, což je velká chyba. Kdyby to byly naučené, tak téměř k ničemu nedošlo. Těch dětí, co jsem se dozvěděla, tady bylo kolem deseti. Ondra by nestihl téměř nic. Ale ony jen seděly, koukaly, natáčely si to. Braly to jako obrovskou zábavu, a to je největší chyba, jakou mohly udělat. Měly by si samy sáhnout do svědomí, jestli nemohly něco udělat, aby to nedopadlo, tak jak to dopadlo,“ řekla.

Ani ona ale nevidí konflikt jednostranně. „Ten, kdo přihlíží a neudělá nic, je také vinen. Já to nevidím, že je to černobílé, že by byla vina jen na Ondrovi. Určitě tomu něco předcházelo. Nikdo neví, jak to skutečně bylo. Petr rád provokuje kohokoliv. Dokonce jsem se dozvěděla, že se chlubil, že mě zbil tyčí, což není pravda. Rád provokuje, ať už se jedná o kamarády, o spolužáky, o dospělé… Takže je možné, že to Petr vyprovokoval,“ uzavřela.

28.5.2020
Jeden se zaměřoval na pervitin, druhý na marihuanu. Teď mají v rukou obvinění od Příbramských...
27.5.2020
V Županovicích na Příbramsku řešila policie nevšední dopravní nehodu. Splašený kůň vběhl pod auto. Aby toho...
22.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
22.5.2020
Příbram rozšíří kamerový systém, který ve městě dohlíží na pořádek. Dosavadní kamerové body u Junior...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
12.5.2020
Na dnešek svolal ministr životního prostředí Richard Brabec Národní koalici pro boj se suchem. Konkrétní...
11.5.2020
Nová železniční zastávka, kterou budují stavbaři na sídlišti v Příbrami, bude přístupná pro vozíčkáře i...
5.5.2020
Ve středočeských městech obnovují provoz mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové pandemii. S otevřením od příštího...
28.4.2020
Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy...
Reklama