5℃
Dnes je 13. listopad , svátek má Tibor

Bývalou rozhlednu v Třemšíně zasáhl blesk. Nová má stát bezpečně pod vrcholem

Třemšín býval v minulosti posvátným, historickým místem, kterým procházely dějiny české země. A nebylo tomu jinak ani v novodobé historii československého státu. Nachází se přibližně osm kilometrů jihozápadně od městečka Rožmitál pod Třemšínem a jedná se o jeden z nejvyšších vrchů pohoří Brdy (827 metrů).

Jeho název pochází údajně od tří zlatých prutů neboli „šínů“, potopených v hradní studni. Jaroslav Vrchlický nazval Třemšín Králem brdských lesů. Od 12. století zde stával hrad, který byl zpustošen za husitských válek a od 16. století je zmiňován jako pustý. V 19. století zde probíhaly národní slavnosti za účasti lidu z širokého okolí.

Tip na výlet: V Líbeznicích u Prahy můžete projít zrcadlovým labyrintem

Původní vyhlídky na vrcholu neměly štěstí

Na počátku 19. století nechal pražský arcibiskup Vilém Florentin Salm na Třemšíně vybudovat parčík s menší dřevěnou vyhlídkovou pyramidou, po jeho smrti v roce 1810 však zanikl park i vyhlídka. Nová vyhlídková stavba vznikla na Třemšíně v roce 1888, kdy pražský arcibiskup František Schönborn nechal vystavět 20 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu s krásným výhledem do okolí.

„Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

Když ji však v roce 1895 zasáhl blesk, musela být celá konstrukce podepřena bočními trámy. V té době se začala rozvíjet turistika a tak k ní přibyla i jednoduchá bouda s občerstvením a palandou pro přespání. Po zániku rozhledny v roce 1915, kdy byla pro svůj špatný stav rozebrána, se dlouhá léta se uvažovalo o výstavbě nové rozhledny, například projekt kamenné věže od plzeňského architekta Svatopluka Jankeho z konce třicátých let, ten však nikdy nebyl realizován.

Bohdalce je dnes 87 let. Víte, proč se oblíbená herečka kdysi objevila na seznamu StB?

Další výšková stavba se na Třemšíně objevila po druhé světové válce. Nejednalo se však o rozhlednou, ale o dřevěnou triangulační věž, dostatečně vysokou, aby překonala výšku stromů a nabídla výhled do okolí. Ta však v šedesátých letech podlehla silné vichřici a nahradila ji dřevěná věž, kterou ale záhy přerostly okolní stromy a znemožnily výhled do okolí. Stav věže se postupem času zhoršil natolik, že výstup byl v roce 2012 znemožněn odebráním žebříků.

Dočká se Třemšín nové rozhledny?

Dlouho to vypadalo, že ne. Posledním pokusem byla architektonická soutěž, na jejímž základě vybrali rožmitálští radní v březnu 2009. projekt architekta Lukáše Pejsara, jenž navrhl rozhlednu tvořenou kovovým vřetenem s nosným pilířem a dřevěným opláštěním. Hospodářská krize však negativně ovlivnila rozpočet města a celý projekt stavby rozhledny byl proto na počátku roku 2010 pozastaven.

Koupaliště filmových hvězd z první republiky se znovu otevírá! Vítejte na plovárně Jureček

Jen o třicet metrů níže

Lesní pozemky však přešly mezitím v rámci církevních restitucí do vlastnictví pražského arcibiskupství a to ve výběrovém řízení v loňském roce vybralo z devíti uchazečů jako dodavatele architektonického návrhu rozhledny Ateliér Jan Brotánek, se kterým pak zástupci Investičního odboru Arcibiskupství pražského rozjeli přípravné práce na projektu.

Nová rozhledna nebude stát až na samém vrcholu, ale asi o třicet metrů níže, na louce, kde dnes stojí přístřešek s lavičkami. V současné době probíhá projektová příprava pro vydání společného povolení a projekt bude realizován po zdárném dokončení povolovacího procesu, dopracování prováděcí dokumentace stavby, výběru zhotovitele a zajištění financování projektu. Arcibiskupství, ale již dříve potvrdilo, že peníze na stavbu má jako investor vyhrazené.

Zahrádkářská osada Jenerálka v ohrožení. Soukromník tam zahrádkáře nechce, město s ním bude bojovat

Kombinace dřeva a oceli

Rozhledna je navržena na principu centrální osy reprezentované nosnou dřevěnou konstrukcí z loupané kulatiny a ocelových válcovaných profilů ve tvaru pravidelného komolého šestibokého jehlanu. Ve středu kolem osy rozhledny je situováno ocelové točité schodiště se šestibokým půdorysem a hlavice rozhledny je tvořena dřevěným vyhlídkovým košem se zastřešením ve tvaru šestiúhelníku.

Přírodní unikát v Zeměchách u Kralup. Zažijte kouzlo sprašové rokle, která zde vzniká 200 tisíc let

Zbytky hradu i kaplička

Na Třemšíně najdete také zbytky hradu Třemšín. Který byl založen Buzici kolem roku 1200. Už v 15. století však zpustl a dnes jsou zde k vidění jen jeho náznaky – základy dvou bašt a věže s příkopem, přes který vede kamenný most.

Tip na výlet: Osadou Blatov v Klánovickém lese se prošla historie

Na vrcholu stojí také malá kaplička postavená nad zasypanou hradní studní. Kaplička je nedávno zrestaurovaná, náklady činily 450 tisíc korun. Kousek nad ní je z malé loučky příjemný výhled do údolí jižním směrem. Opodál můžete vidět i Gangloffův kříž a památný buk, Buk-Brána, který byl značně poničen při nedávné vichřici. A také Gangloffův kříž postavený na památku lesníka a vynálezce Karla Gangloffa, jehož 28 vynálezů je uloženo v Národním technickém muzeu.

V blízkosti Třemšína je 753 metrů vysoký vrch Štěrbina, pod jehož vrcholem stojí mohyla Jakuba Jana Ryby, který zde 8. dubna 1815 ukončil svůj život sebevraždou.

Před 3 hodinami
Jisté zdravotní potíže měl host po konzumaci jídel připravených v provozovně Na Téčku na veřejném tábořišti...
Před 3 hodinami
Obyvatelé Nového Knína na Příbramsku se nemusí bát lvů. Ty choval jeden z místních obyvatel...
Dnes, 12:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 12:11
Za deset měsíců letošního roku evidují policisté na Územním odboru Příbram celkem 1395 dopravních nehod....
Včera, 16:44
Příbram bude mít 20 zcela nových autobusů. Sníží se průměrné i maximální stáří vozů, více...
Včera, 11:11
Chřipka si s nástupem sezony dává na čas, počet respiračních onemocnění ale roste. Vyplývá to...
11.11.2019
Diváci v Příbrami už potřetí za sebou zažili bezbrankovou remízu. Navíc tým trápí i otřesná...
11.11.2019
Policie ukončila šetření případu, kdy na dálnici D4 na Příbramsku jezdila v běžném provozu závodní...
8.11.2019
Mezi Příbramáky jde najít opravdu zajímavé lidi. Jedním z nich je i Matěj Kratochvíl. Mladý...
7.11.2019
Nedávný případ napadení chlapce v Sedlčanech možná upozornil na mnohem větší a skrytý problém. Rostoucí...
5.11.2019
Ve středních Čechách chce ve volbách do krajského zastupitelstva, které se konají příští rok na...
Reklama