19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Čeští řidiči jsou nepoučitelní. I přes varování policie nachytala tisíce hříšníků

Přesto, že policie o chystaných kontrolách spojených s akcí Speed marathon informovala dopředu, na Příbramsku nachytala 46 řidičů při překročení maximální povolené rychlosti. Celo republikově pak dokonce 2300.

Reklama

Je středa 3. duben 2019 ráno, u silnic číhá po celé zemi více než 800 příslušníků policie. Neutekl mimořádně nebezpečný zločinec ani neprobíhá dlouho připravovaný zátah na pašeráky drog či nelegálních imigrantů. Začala pouze všeobecně dobře známá akce pod názvem Speed marathon zaměřená hlavně na dodržování rychlostních limitů na cestách.

Policie se sní nijak netajila, ba právě naopak, člověka, který by o ní nevěděl, aby pohledal. Část míst, na kterých byly kontrolní hlídky vybrali lidé v hlasování jako nebezpečné. Přesto policisté v následujících 24 hodinách zjistí 3193 dopravních přestupků při kontrole téměř 7500 vozidel. „V rámci Středočeského kraje bylo zkontrolováno celkem 1239 vozidel a do kontrol bylo zapojeno 135 policistů,“ uvedla mluvčí Středočeské policie Barbora Schneeweissová. Celkem bylo zjištěno 499 dopravních přestupků, kdy v blokových pokutách bylo vybráno necelých 240 000 korun.

Policisté na Příbramsku byli připraveni na 26 různých stanovištích a celkem zkontrolovali 133 vozidel. Překročení rychlosti zjistili ve 46 případech. „Na pokutách vybrali téměř 27 tisíc korun a čtyři přestupky oznámili správnímu orgánu. Jeden řidič byl navíc pod vlivem alkoholu,“ uvedla k vyhodnocení akce mluvčí Příbramské policie Monika Schindlová. Právě statistika řidičů pod vlivem návykových látek není nijak lichotivá. „Od začátku roku zjistili policisté na Příbramsku celkem 137 řidičů, kteří byli pod vlivem návykových látek, z toho 40 jich bylo pod vlivem drog a 25 osob mělo nad jedno promile alkoholu,“ dodala Schindlová.

Podle policejních statistik za rok 2018 byly příčinou dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel nejčastěji nesprávný způsob jízdy,  v 66,5 % nehod. Při těchto nehodách bylo usmrceno 206 osob. Ještě tragičtější příčinou dopravních nehod je nepřiměřená rychlost, sice se na počtu dopravních nehod podílí „pouze“ 15,4 %, ale usmrceno bylo při těchto nehodách 214 osob. U 4 626 nehod bylo u viníka dopravní nehody zjištěno požití alkoholu. Při těchto nehodách došlo k usmrcení 62 osob . Drogy byly zjištěny u řidiče motorového vozidla v případě 260 dopravních nehod. V 54 případech byla u řidiče-viníka zjištěna přítomnost alkoholu a drog současně. “Počet usmrcených v důsledku požívání alkoholu a jiných návykových látek narostl téměř o polovinu,“ upozorňuje vedoucí oddělení Besip ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

„Dobrou zprávou je, že na českých silnicích během včerejšího dne nedošlo v souvislosti s dopravní nehodou k žádnému úmrtí,“ zhodnotila celou akci mluvčí Policejního prezídia Hana Rubášová.

 

Souhrnná statistika vybraných zjištění v celé ČR

nevyhovující technický stav vozidel – 162

nepoužití bezpečnostních pásů – 104

vozidla bez dálničních známek – 39

jízda pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky – 27

Městské muzeum v Žebráku zve na výstavu Hračky našich rodičů

 

 

Před 30 minutami
Dobříšská radnice zavádí nový motivační a evidenční systém pro odpadové hospodářství, kterému se říká zkráceně...
Před 3 hodinami
Pochod svobody po 30 letech od revoluce bude 17. listopadu 2019. Organizátoři akce hledají pamětníky...
Dnes, 07:00
Od shora dolu, tak pokračují práce na rekonstrukci bývalé hutě Barbora v Jincích. Opravuje se...
Včera, 13:33
Krytý plavecký bazén v Sedlčanech už získal konkrétní podobu. Jeho stavba se tak o kousek...
21.9.2019
Policisté řešili případ zloděje fajnšmekra, který si z obchodu odnesl konzervy tuňáka za 4000 korun....
21.9.2019
U Bytíze havaroval vězeňský autobus převážející odsouzené do příbramské věznice. Dva odsouzení uprchli, pátrali po...
20.9.2019
Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
14.9.2019
Příbram uvažuje o zrušení fondu, z nějž si lidé za výhodných podmínek půjčují peníze na...
Reklama