24℃
Dnes je 16. červen , svátek má Zbyněk

Děsivá statistika loňského roku, 600 opilých a zfetovaných řidičů

Silnice Příbramska mají za sebou děsivý rok. Policisté na nich vloni zastavili 577 řidičů, kteří sedli za volant pod vlivem alkoholu a drog. Situace na cestách se ale mírně zlepšuje. V roce 2017 totiž bylo za volantem přistiženo 708 řidičů ve stavu vylučujícím jízdu.

Reklama

V roce 2018 zjistili policisté na Příbramsku při silničních kontrolách u 577 motoristů, že usedli za volant ovlivnění návykovými látkami. „Z toho mělo 86 šoférů nad jedno promile alkoholu a dopustili se tím trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, 157 řidičů bylo pod vlivem drog,“ říká ke statistice příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Jeden příklad za všechny. U obce Lhota u Příbramě zastavila policejní hlídka 48letého řidiče. Muž nejdříve nepředložil osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, poté byl vyzván k provedení zkoušky na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu. Na displeji přístroje se po měření objevila hodnota jedno promile. Další jízda byla dotyčnému zakázána a na místě mu byl zadržen řidičský průkaz, popisuje policie.

Horší situace byla v roce 2017, kdy bylo na příbramských silnicích přistiženo celkem 708 řidičů, kteří byli pod vlivem návykových látek. Z toho 393 osob mělo do jednoho promile alkoholu a 99 motoristů přesáhlo jedno promile, tím se dopustili trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalších 216 šoférů mělo test pozitivní na drogy.

Praha 8 usiluje o připomenutí libeňského „rošťáka“ Arnošta Lustiga. Asi by na to řekl: Ty bejku!

Jak vlastně probíhá silniční kontrola

Každý řidič motorového vozidla je povinen u sebe mít předepsané doklady, a to platný řidičský průkaz, malý technický průkaz od vozu, doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem automobilu, dále osvědčení o profesní způsobilosti (například řidiči autobusu) a doklad o zdravotní způsobilosti (osoby nad 65 let věku).

Při silniční kontrole policejní hlídka ověřuje technický stav vozidla a může kontrolovat povinnou výbavu. Do té patří výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Pro vozy, které jsou vybaveny pneumatikami umožňujícími nouzový dojezd (Run Flat) a současně schopností elektronicky detekovat defekt, případně vozy vybavené prostředky pro bezdemontážní opravu defektu nebo se zajištěnou asistenční službou, už neplatí povinnost mít zvedák, klíč na matice kol a náhradní kolo. Ostatní automobily tuto výbavu mít musí. Posledním prvkem povinné výbavy je autolékárnička odpovídající zákonným normám.

Dále policisté provádějí dechovou zkoušku na zjištění alkoholu. Pokud je její výsledek pozitivní, po pěti minutách se opakuje, aby se zajistila objektivnost měření. Při zjištění hodnoty nad 0,24 promile anebo přítomnosti drog ve slinách řidiče je zahájeno řízení o zadržení řidičského průkazu. Motorista je při kontrole poučen, že pokud se odmítne podrobit vyšetření na ovlivnění alkoholem či jinou návykovou látkou, dopouští se přestupku, za který mu hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky.

Geniálního konstruktéra a továrníka zničily krize a gamblerství, přesto není nic ztraceno

14.6.2019
Ve většině koupacích nádrží na Příbramsku se už dá koupat. Jako každý rok stráží kvalitu...
14.6.2019
Pražská integrovaná doprava bude od 29. června rozšířena o další oblast. Linku 317 Praha-Smíchov –...
13.6.2019
Český červený kříž pořádá v Příbrami dvakrát ročně obřad předání ocenění dárcům krve, kteří darují krev...
13.6.2019
Amatérský hledač pokladů našel detektorem kovů 22. května po osmé hodině večerní v Bukové u Příbramě nevybuchlou munici....
13.6.2019
Příbramské mažoretky si z finále Mistrovství ČR přivezly zlato ze všech disciplín. Mistrovství České mažoretkové...
13.6.2019
Petrovice si letos připomenou 800 let svojí doložené existence. K výročí vzniká i kniha o...
12.6.2019
V pátek 31. května odpoledne zachraňovalo středisko HZS Středočeského kraje německy hovořící horolezkyni. Ta spadla z...
12.6.2019
Až do konce září bude provoz v Příbramské ulici Legionářů komplikovat uzavírka. Opraven bude povrch...
12.6.2019
V Příbrami je několik středních škol, které zřizuje Středočeský kraj, ale sídlí v budovách města,...
12.6.2019
Největší novinkou příbramského areálu Nový rybník je letos nový adventure golf. Hřiště je pojato v duchu...
Reklama