9℃
Dnes je 14. říjen , svátek má Agáta

Děsivá statistika loňského roku, 600 opilých a zfetovaných řidičů

Silnice Příbramska mají za sebou děsivý rok. Policisté na nich vloni zastavili 577 řidičů, kteří sedli za volant pod vlivem alkoholu a drog. Situace na cestách se ale mírně zlepšuje. V roce 2017 totiž bylo za volantem přistiženo 708 řidičů ve stavu vylučujícím jízdu.

Reklama

V roce 2018 zjistili policisté na Příbramsku při silničních kontrolách u 577 motoristů, že usedli za volant ovlivnění návykovými látkami. „Z toho mělo 86 šoférů nad jedno promile alkoholu a dopustili se tím trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, 157 řidičů bylo pod vlivem drog,“ říká ke statistice příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Jeden příklad za všechny. U obce Lhota u Příbramě zastavila policejní hlídka 48letého řidiče. Muž nejdříve nepředložil osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, poté byl vyzván k provedení zkoušky na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu. Na displeji přístroje se po měření objevila hodnota jedno promile. Další jízda byla dotyčnému zakázána a na místě mu byl zadržen řidičský průkaz, popisuje policie.

Horší situace byla v roce 2017, kdy bylo na příbramských silnicích přistiženo celkem 708 řidičů, kteří byli pod vlivem návykových látek. Z toho 393 osob mělo do jednoho promile alkoholu a 99 motoristů přesáhlo jedno promile, tím se dopustili trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalších 216 šoférů mělo test pozitivní na drogy.

Praha 8 usiluje o připomenutí libeňského „rošťáka“ Arnošta Lustiga. Asi by na to řekl: Ty bejku!

Jak vlastně probíhá silniční kontrola

Každý řidič motorového vozidla je povinen u sebe mít předepsané doklady, a to platný řidičský průkaz, malý technický průkaz od vozu, doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem automobilu, dále osvědčení o profesní způsobilosti (například řidiči autobusu) a doklad o zdravotní způsobilosti (osoby nad 65 let věku).

Při silniční kontrole policejní hlídka ověřuje technický stav vozidla a může kontrolovat povinnou výbavu. Do té patří výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Pro vozy, které jsou vybaveny pneumatikami umožňujícími nouzový dojezd (Run Flat) a současně schopností elektronicky detekovat defekt, případně vozy vybavené prostředky pro bezdemontážní opravu defektu nebo se zajištěnou asistenční službou, už neplatí povinnost mít zvedák, klíč na matice kol a náhradní kolo. Ostatní automobily tuto výbavu mít musí. Posledním prvkem povinné výbavy je autolékárnička odpovídající zákonným normám.

Dále policisté provádějí dechovou zkoušku na zjištění alkoholu. Pokud je její výsledek pozitivní, po pěti minutách se opakuje, aby se zajistila objektivnost měření. Při zjištění hodnoty nad 0,24 promile anebo přítomnosti drog ve slinách řidiče je zahájeno řízení o zadržení řidičského průkazu. Motorista je při kontrole poučen, že pokud se odmítne podrobit vyšetření na ovlivnění alkoholem či jinou návykovou látkou, dopouští se přestupku, za který mu hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky.

Geniálního konstruktéra a továrníka zničily krize a gamblerství, přesto není nic ztraceno

11.10.2019
Kabelka v nákupním vozíku je neodolatelnou pozvánkou pro kapsáře. Přesvědčila se o tom žena v jednom...
11.10.2019
Za neuskutečněný 40. ročník Rally Příbram může nedostatek financí. Na vině však není radnice města,...
10.10.2019
Příbramská policie zveřejnila data dopravní nehodovosti za třetí kvartál letošního roku. Devět lidí našlo na...
9.10.2019
Příbramská kriminálka obvinila muže z Příbrami z pěti trestných činů. Výčet jeho krádeží je vskutku obdivuhodný.
4.10.2019
Středočeský kraj poskytne oblastním nemocnicím dohromady 1,6 milionu korun na očkování personálu proti spalničkám. Krajské...
4.10.2019
U příbramského Kauflandu byla v září letošního roku na přechodu pro chodce zraněna žena. Silnice...
1.10.2019
Stošedesáti tisícovou škodu způsobil řidič nerespektující dopravní značení. Po vjezdu do křižovatky naboural automobil, který...
28.9.2019
Odjezdy a zpoždění autobusů, aktuality, kulturní tipy nebo hlášení závad. To je jen několik funkcí,...
25.9.2019
Vltavu loni v hlavní části sezony využilo k rekreaci téměř šest milionů lidí. Jde o...
25.9.2019
V Příbrami skončila výstavba nových parkovacích míst v ulici Legionářů. Od pátku je ulice opět...
Reklama