19℃
Dnes je 20. duben , svátek má Marcela

Děsivá statistika loňského roku, 600 opilých a zfetovaných řidičů

Silnice Příbramska mají za sebou děsivý rok. Policisté na nich vloni zastavili 577 řidičů, kteří sedli za volant pod vlivem alkoholu a drog. Situace na cestách se ale mírně zlepšuje. V roce 2017 totiž bylo za volantem přistiženo 708 řidičů ve stavu vylučujícím jízdu.

Reklama

V roce 2018 zjistili policisté na Příbramsku při silničních kontrolách u 577 motoristů, že usedli za volant ovlivnění návykovými látkami. „Z toho mělo 86 šoférů nad jedno promile alkoholu a dopustili se tím trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, 157 řidičů bylo pod vlivem drog,“ říká ke statistice příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Jeden příklad za všechny. U obce Lhota u Příbramě zastavila policejní hlídka 48letého řidiče. Muž nejdříve nepředložil osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, poté byl vyzván k provedení zkoušky na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu. Na displeji přístroje se po měření objevila hodnota jedno promile. Další jízda byla dotyčnému zakázána a na místě mu byl zadržen řidičský průkaz, popisuje policie.

Horší situace byla v roce 2017, kdy bylo na příbramských silnicích přistiženo celkem 708 řidičů, kteří byli pod vlivem návykových látek. Z toho 393 osob mělo do jednoho promile alkoholu a 99 motoristů přesáhlo jedno promile, tím se dopustili trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalších 216 šoférů mělo test pozitivní na drogy.

Praha 8 usiluje o připomenutí libeňského „rošťáka“ Arnošta Lustiga. Asi by na to řekl: Ty bejku!

Jak vlastně probíhá silniční kontrola

Každý řidič motorového vozidla je povinen u sebe mít předepsané doklady, a to platný řidičský průkaz, malý technický průkaz od vozu, doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem automobilu, dále osvědčení o profesní způsobilosti (například řidiči autobusu) a doklad o zdravotní způsobilosti (osoby nad 65 let věku).

Při silniční kontrole policejní hlídka ověřuje technický stav vozidla a může kontrolovat povinnou výbavu. Do té patří výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Pro vozy, které jsou vybaveny pneumatikami umožňujícími nouzový dojezd (Run Flat) a současně schopností elektronicky detekovat defekt, případně vozy vybavené prostředky pro bezdemontážní opravu defektu nebo se zajištěnou asistenční službou, už neplatí povinnost mít zvedák, klíč na matice kol a náhradní kolo. Ostatní automobily tuto výbavu mít musí. Posledním prvkem povinné výbavy je autolékárnička odpovídající zákonným normám.

Dále policisté provádějí dechovou zkoušku na zjištění alkoholu. Pokud je její výsledek pozitivní, po pěti minutách se opakuje, aby se zajistila objektivnost měření. Při zjištění hodnoty nad 0,24 promile anebo přítomnosti drog ve slinách řidiče je zahájeno řízení o zadržení řidičského průkazu. Motorista je při kontrole poučen, že pokud se odmítne podrobit vyšetření na ovlivnění alkoholem či jinou návykovou látkou, dopouští se přestupku, za který mu hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky.

Geniálního konstruktéra a továrníka zničily krize a gamblerství, přesto není nic ztraceno

Včera, 11:00
Více než sto gymnastek z několika oddílů soutěžilo v sobotu 6. dubna 2019 o medaile...
17.4.2019
Stíhání muže, který loni koncem prosince přepadl banku v Příbrami a zajal v ní rukojmí,...
16.4.2019
Příbramská radnice potvrdila, že soutěž na prodej Příbramské teplárenské, která provozuje centrální zdroj tepla pro...
16.4.2019
Pokud příbramští zastupitelé na některém z nejbližších zasedání schválí rekonstrukci akvaparku, bude areál v červenci...
15.4.2019
Oblastní nemocnici v Příbrami předali zástupci klubu 1. FK Příbram celkem 20 tisíc korun. Peníze byly...
15.4.2019
Oranžerie v areálu dobříšského zámku se má do poloviny roku 2020 proměnit v multifunkční centrum....
14.4.2019
Areál příbramské nemocnice Na Zdaboři bude "hrát" v některých scénách filmu Experiment Ost. Natáčely se od...
14.4.2019
Přesto, že policie o chystaných kontrolách spojených s akcí Speed marathon informovala dopředu, na Příbramsku...
13.4.2019
Sedlčanští policisté řešili nález munice v rybníku u obce Prosenická Lhota. Přivolaná hlídka vykázala rybáře. Pyrotechnik následně konstatoval,...
12.4.2019
Příbramští policisté stíhají čtyři muže kvůli distribuci pervitinu a marihuany. S drogami obchodovali nejméně od...
Reklama