Do Brd se kvůli kůrovci vrací armáda, pokračuje pyrotechnický průzkum

Do bývalého vojenského prostoru Brdy se vrátili vojáci. Po dvou letech tady opět začal pyrotechnický průzkum. Bývalý vojenský prostor bude čistit 15. ženijní pluk, čeká ho asi 2400 hektarů lesa.

Hlavní podnět k návratu dala státní společnost Vojenských lesů a statků, která potřebuje v současné době vyčistit asi 2400 hektarů lesa. „Prostory k pyrotechnickému průzkumu si Vojenské lesy a statky vybírají hlavně podle svého plánu hospodaření. Aktuálně se jedná o místa, kde se vyskytuje kůrovec, se kterým teď lesáci prioritně bojují,“ upřesnil misi pyrotechniků velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Lustyk.

Na rozdíl od předchozího povrchového čištění této oblasti se tentokrát dvacítka pyrotechniků roty EOD pustila do hloubkového pyrotechnického průzkumu.

„Povrchový průzkum spočívá v tom, že vojáci jdou a to, co je viditelné na povrchu, posbírají. Naproti tomu hloubkový průzkum se provádí pomocí detektoru kovu a zpravidla do hloubky 30 centimetrů, případně 50 centimetrů. Pokud má pyrotechnik jakoukoliv pozitivní odezvu, musí neznámý předmět opatrně vykopat a zjistit, o co se jedná – i kdyby to měl být jen hřebík. Proto práce probíhají pomalu,“ vysvětlil náčelník Centra technické a informační podpory EOD 15. ženijního pluku podplukovník Zdeněk Hejpetr.

Protože se prostor bývalého Vojenského újezdu Brdy využíval k vojenským účelům už od roku 1926, je škála nalezené munice opravdu pestrá a různorodá, od nejmenší 75mm až po tzv. stopadesátdvojky, které používali dělostřelci. Ničit ji mohou podle zákona jen vojenští policisté.

„Pokud naši vojáci něco najdou, předají nález pyrotechnikům Vojenské policie, kteří rozhodnou o dalším postupu. Mohou nastat dvě situace. Když je nález nebezpečný, bude se ničit přímo na místě, anebo se může přemístit na trhací jámu Brda nedaleko Jinců, kde se nakonec také zlikviduje,“ dodává podplukovník Hejpetr.

Narazit na munici může prakticky kdokoliv, kdo se do bývalého vojenského prostoru vypraví. Podle slov Hejpetra je důležité, aby se člověk za žádnou cenu nesnažil s nalezeným předmětem hýbat nebo jakkoliv manipulovat. Místo nálezu by měl pro snazší identifikaci viditelně označit a zavolat Policii České republiky.

Historie v bodech:

  • V roce 1926 bylo rozhodnuto o zřízení vojenského cvičiště v Brdech.
  • Vykoupením pozemků v roce 1927 bylo ve Středních Brdech zřízeno vojenské cvičiště a první ostrý dělostřelecký výstřel padl 19. května 1930 na cílovou plochu Jordán, která byla jako první odlesněna a předána armádě k užívání.
  • První ostrá rána na brdské dělostřelecké střelnici byla vypálena před osmou hodinou ranní. K zahájení střelby byl určen dělostřelecký pluk 2 z Plzně. Velitel pluku plk. Jaroslav Hořejší nejdříve v palebném postavení pronesl krátkou řeč k obsluze děl, poté dělo i první granát pokřtil z láhve šampaňského a roztříštil ji o hlaveň. Zaměření děla provedl a povel ke střelbě dal velitel baterie nadporučík Richter, ránu vypálil osobně plk. Hořejší.
  • První setkání pyrotechniků 15. ženijního pluku s VVP Brdy v rámci pyrotechnického průzkumu bylo v roce 2008, kdy prováděli pyrotechnický průzkum zpřístupněných turistických a cyklistických tras.

FOTO: Do Brd se kvůli kůrovci vrací armáda, pokračuje pyrotechnický průzkum

Do Brd se kvůli kůrovci vrací armáda, pokračuje pyrotechnický průzkum - brdy1_ACRDo Brd se kvůli kůrovci vrací armáda, pokračuje pyrotechnický průzkum - brdy6_ACRDo Brd se kvůli kůrovci vrací armáda, pokračuje pyrotechnický průzkum - brdy4_ACRDo Brd se kvůli kůrovci vrací armáda, pokračuje pyrotechnický průzkum - brdy3_ACRDo Brd se kvůli kůrovci vrací armáda, pokračuje pyrotechnický průzkum - brdy2_ACR
Další fotky
Do Brd se kvůli kůrovci vrací armáda, pokračuje pyrotechnický průzkum - brdy5_ACR
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
3.8.2020
Město Příbram od začátku srpna zpoplatňuje ukládání odpadů do sběrného dvora. Tam mohli lidé zdarma...
2.8.2020
Nevšední zážitek pro dospělé i děti nabídne Mistroství světa v rýžování zlata. To bude od...
2.8.2020
Projekt Rodinné stromy umožní obyvatelům města výsadbu nových stromů, které budou jejich adoptivními, informovala mluvčí...
1.8.2020
Třicetiletý muž chtěl na Příbramsku ujet policejní hlídce. Silný Mercedes mu na to ale nestačil,...
31.7.2020
Tragická nehoda, která stála život dědu, syna i vnuka se odehrála ve Lhotě u Příbramě...
31.7.2020
Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce,...
30.7.2020
Lidé v Příbrami si budou moci zasadit takzvané rodinné stromy. Jejich pořízení si zájemci sami...
30.7.2020
Nelichotivá statistika na příbramských cestách roste. Od začátku roku přistihli policisté 376 řidičů, kteří usedli...
29.7.2020
Senior (76) se podruhé narodil. Jeho auto smetl vlak z nezabezpečeného železničního přejezdu u Nové...
Reklama