Do podzemí virtuálně. Hornické muzeum Příbram vzdělává lidi online

Hornické muzeum Příbram

Muzeum je sice v souvislosti s nouzovým stavem uzavřeno, do jeho podzemních tras i expozic na povrchu se ale zájemci můžou podívat díky televizním pořadům.

Na facebookové stránce Hornického muzea Příbram jsou průběžně zveřejňovány zajímavosti od odborných pracovníků muzea – geologů, archeologů, historiků, etnografů, zoologů a v neposlední řadě botaniků. „Zájemci o historii a přírodovědné reálie Příbramska tak mohou ze svých domovů nahlédnout do činnosti odborníků zábavnou formou a obohatit se o řadu poznatků, které by za jiných okolností mohli načerpat v muzeu,“ uvedl ředitel muzea Josef Velfl.

Virtuálně do podzemí

V muzeu se lidé běžně potkávají s průvodci. Za koronavirové krize ale seznamuje veřejnost i s dalšími pracovníky, kteří se v běžném provozu zdají být neviditelní. „Právě oni pro návštěvníky tvoří obsahovou náplň výstav, kulturních akcí, vzdělávacích programů a další nabídky. Nyní se nemůžete podívat na výsledky jejich práce do muzea, oni ale přicházejí za vámi,“ zvou zájemce zástupci muzea.

Online se můžou návštěvníci podívat do příbramského podzemí, virtuální prohlídka je doplněna o komentář geologa, klimatologa a spisovatele Václava Cílka. Zveřejněná je také vzpomínka na výročí osmi set let města Příbram, které se slavilo v roce 2016.

Seriál Hornické muzeum

První a druhý díl seriálu připravili botanikové, kteří se vydali do terénu a nafotili aktuálně kvetoucí rostliny. K fotkám připravili texty a zajímavosti, které mnozí lidé neznají. Zveřejněno je šest dílů a další muzeum připravuje. Týkat se budou třeba návodů na šití z přelomu 19. a 20. století, prezentace o tvorbě tůní a také sčítání netopýrů.

Lidé v Příbrami navrhli radnici 17 investic, bylo jich méně než loni

Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším svého druhu v Česku. Spravuje více než padesát objektů převážně technického charakteru a kilometry historického podzemí v areálu několika dolů. Má expozice v historických objektech v Příbrami a v pobočkách Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín. Loni muzeum navštívilo téměř 124 tisíc lidí, největší zájem byl tradičně o podzemí dolů na stříbro a olovo.

Včera, 08:59
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr,...
10.8.2020
Úpravy plavební hloubky pod plavební komorou Kořensko na Českobudějovicku mají být hotové na jaře. Prohloubení...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
3.8.2020
Město Příbram od začátku srpna zpoplatňuje ukládání odpadů do sběrného dvora. Tam mohli lidé zdarma...
2.8.2020
Nevšední zážitek pro dospělé i děti nabídne Mistroství světa v rýžování zlata. To bude od...
2.8.2020
Projekt Rodinné stromy umožní obyvatelům města výsadbu nových stromů, které budou jejich adoptivními, informovala mluvčí...
1.8.2020
Třicetiletý muž chtěl na Příbramsku ujet policejní hlídce. Silný Mercedes mu na to ale nestačil,...
31.7.2020
Tragická nehoda, která stála život dědu, syna i vnuka se odehrála ve Lhotě u Příbramě...
31.7.2020
Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce,...
30.7.2020
Lidé v Příbrami si budou moci zasadit takzvané rodinné stromy. Jejich pořízení si zájemci sami...
Reklama