mapa regionů
zavřít mapu

Nepoměr ve velkém počtu míst na gymnáziích prý deformuje přístup ke vzdělávání.
Zásadní nerovnováha v nabídce středoškolského vzdělávání na území Středočeského kraje je podle radního pro oblast vzdělávání a sportu Milana Váchy důvodem pro plánovaný záměr Středočeského kraje optimalizace středních škol.
Hlavním důvodem k rozhodnutí kraje jako zřizovatele těchto škol je podle radního Váchy nepoměr ve velkém počtu míst na gymnáziích, čímž se deformuje přístup ke vzdělávání.
Jedním z těchto kroků je právě tolik diskutované sloučení příbramských gymnázií. To vyvolalo mezi veřejností, studenty a jejich rodiči vlnu nevole. Vznikla dokonce i petice proti slučování obou gymnázií. Radnímu kraje dokonce studenti zaslali dopis, kde vyjadřují svoje znepokojení ze sloučení obou škol.
Jak se k situaci staví příbramská radnice, třebaže zřizovatelem gymnázií je Středočeský kraj? „Z pohledu zřizovatele se problematika sloučení gymnázií města netýká, ale víme, že toto téma mezi příbramskými občany rezonuje. Nás, jako zřizovatele základních škol ve městě, zajímal i názor odborné veřejnosti. Proto jsme oslovili ředitelky a ředitele našich škol a požádali je o vyplnění dotazníku k uvedenému tématu,“ říká místostarostka Zorka Brožíková, která má školství ve své gesci.
Z odpovědí vyplývá, že více než 70 % ředitelů hodnotí kapacitu příbramských gymnázií jako naddimenzovanou. Více než polovina z nich vnímá vliv odchodu dětí z 5. a následně 7. tříd na víceletá gymnázia na úroveň vzdělávání na 2. stupni a v souvislosti s tím se více než 70 % ředitelů domnívá, že by mělo sloučení gymnázií pozitivní vliv na úroveň výchovně vzdělávacího procesu v základních školách.
„Komentáře ředitelů k otázkám v dotazníku se dají shrnout do názoru, že na druhém stupni základních škol chybí kompletní skladba populace žáků, mizí zdravá konkurence a motivace ke vzdělávání a také, že často jsou ke studiu přijímáni i žáci, kteří neodpovídají profilu žáka víceletého gymnázia. Zároveň v odpovědích zaznělo i to, že je dobře, když je síť škol pestrá
a zdůraznění faktu, že Gymnázium pod Svatou Horou má velmi atraktivní program v oblasti živých jazyků a nabízí prostředí menší střední školy,“ pokračuje Zorka Brožíková a dodává: „Výsledky dotazníku nepovažujeme za překvapující, neboť se setkáváme s podobnými názory a vyjádřeními u pedagogické veřejnosti již dlouhá léta.“
V reakci na podněty občanů, kteří se k tématu sloučení gymnázií vyjadřují, zaslal starosta města na Středočeský kraj e-mail. „Bylo nám oznámeno, že ve věci optimalizace bude definitivní rozhodnutí na Zastupitelstvu Středočeského kraje. Dovoluji si tedy tímto z pozice starosty města tlumočit vedení kraje nesouhlasný postoj velkého počtu příbramských občanů se záměrem slučování gymnázií. Prosím, aby jej zastupitelé vzali při rozhodování v potaz a uvědomili si závažnost a možné dopady svého rozhodnutí,“ uvádí Jan Konvalinka v e-mailu adresovaném vedení kraje.
Podle nejnovějších zpráv by ke sloučení gymnázií mělo dojít od 1. září příštího roku s tím, že zůstanou zachovány všechny studijní programy, tj. čtyřletý, osmiletý
i šestiletý, přičemž zachována zůstane i specializace na cizí jazyky. Proces útlumu bude postupný, poslední student by měl opustit budovu Gymnázia pod Svatou Horou v roce 2024 nebo 2025.