Extrémní Highjump opět těsně vyhrál Brit Heslop a policie měla opět práci

Další fotky

Hlavní závod dvacátého ročníku cliffdivingových závodů Highjump ve Hřiměždicích vyhrál těsným rozdílem, stejně jako vloni, teprve sedmnáctiletý Aidan Heslop reprezentující Velkou Británii. Skokani se do vody zatopeného lomu vrhali z výšky až 25 metrů. I když byl letošní ročník klidnější, měla policie na místě mnoho práce.

Brit Heslop o minimální počet bodů překonal druhého Michala Navrátila, který je tuzemskou i světovou hvězdou tohoto extrémního sportu. Český pohár si do Brna odvezl Denis Vantuch. Ženskou kategorii vyhrála Genevieve Bradley ze Spojených států amerických.

I přes nepříznivou předpověď počasí se závody v extrémních skocích do vody udály v plném rozsahu. Klima a slunečné počasí, proložené krátkou dešťovou přeháňkou, přálo všem skokanům i  návštěvníkům. Na Highjump dorazilo více než sedmdesát skokanů a skokanek z různých zemí jako například USA, Velká Británie, Itálie, Rakousko, Německo, Francie a dalších. V řadách diváků se sešlo přibližně 6000 návštěvníků. Během dvou dnů se skokani a skokanky utkali v několik kategoriích a skocích z různých výšek.

V pátečním závodě ve stylu battle, kdy soutěžící skákali vyřazovacím způsobem proti sobě, zvítězil německý skokan Jan Wilko. Ten prošel do finále s Britem Aidanem Heslopem. Hlavní sobotní závod, ve skocích z 16, 20 a 25 metrů ovládl již zmíněný Heslop. Ten se utkal v těžkém souboji s domácí hvězdou a čtvrtým skokanem světa Michalem Navrátilem. Heslop tak na Highjumpu dovršil zlatý hattrick, když vyhrál hlavní kategorii již potřetí za sebou. Zdá se, že světovým skokanům roste ve Spojeném království velká konkurence. Michal Navrátil přijel do lomu v Hřiměždicích z Mistrovství světa v Koreji. Navrátil patří mezi největší skokanské hvězdy planety, již mnoho let závodí s těmi nejlepšími na prestižní světové sérii Red Bull cliffdiving, kde skáče z výšky 27 metrů.

Český pohár v cliffdivingu ovládl brněnský skokan Denis Vantuch. Druhý skončil Jan Bílý a třetí místo zbylo pro Jakuba Kunáška. Mezi ženami vyhrála Američanka Genevieve Bradley. Ovšem největším miláčkem publika v lomu se stal dvaasedmdesátiletý Švýcar Peter Roseney, který se stal také Legendou Highjumpu. Ten ve svém věku předváděl neskutečné skoky, které k úžasu všech dokončoval jako jediný ze všech hlavou napřed. Po skončení závodů v lomu mohli návštěvníci vidět několik exhibic vodních sportů jako například představení Petra Civína na flyboardu nebo Maylow Silvera na jetsurfu.

Za dohledu policie 

Loňský ročník HIGH JUMP provázely extrémní potíže, policisté řešili utonutí, znásilnění a řidiče pod vlivem alkoholu a drog. Ti nechyběli ani letos „V rámci bezpečnostního opatření policisté zjistili 34 osob, které řídily pod vlivem alkoholu. 6 řidičů mělo pozitivní výsledek na přítomnost omamných a psychotropních látek,“ informovala o akci policejní mluvčí Veronika Čermáková.

Policisté byli také přivoláni k pádu muže do lomu. „Muž při pádu utrpěl zranění, se kterými byl letecky transportován do nemocnice. V rámci spolupráce policistů s pořadatelem a bezpečnostní agenturou se podařilo sportovní akci zvládnout bez vážnějšího narušení veřejného pořádku,“ konstatuje Čermáková.

Historie cliffdivingu ve světě i v ČR

Historie cliffdivingu, tedy skoků do vody ve volné přírodě, je mapována od roku 1770. Na Havaji, přesně na ostrově Lanai, který leží mezi ostrovy Molokai a Maui, se místní bojovníci vrhali ze skal do rozbouřeného moře, aby dokázali svoji odvahu a získali si obdiv místních žen.

O generaci později dokonce král Kamehameha I. z dynastie Kamehameha, který byl také bojovník a skákal ze skal do rozbouřeného moře, hodnotil styl a dopad jednotlivých mužů. Na Havaji se i v dnešních dobách pořádají závody pod názvem cliffdiving. Nutno dodat, že na Havaji se skákalo a dodnes skáče z výšky okolo 25 metrů, a to do vody hluboké pouze okolo 3,5 metru!

V České republice vzniklo roku 1999 občanské sdružení HIGHJUMP, které si klade za cíl podporovat a rozvíjet adrenalinový sport cliffdiving v ČR. Historicky první mistrovství republiky v cliffdivingu bylo uspořádáno v roce 2000.

FOTO: Extrémní Highjump opět těsně vyhrál Brit Heslop a policie měla opět práci

Extrémní Highjump opět těsně vyhrál Brit Heslop a policie měla opět práci - WWW_IMG_4923Extrémní Highjump opět těsně vyhrál Brit Heslop a policie měla opět práci - WWW_IMG_4862-1024×683Extrémní Highjump opět těsně vyhrál Brit Heslop a policie měla opět práci - WWW_IMG_4917-1024×683Extrémní Highjump opět těsně vyhrál Brit Heslop a policie měla opět práci - WWW_IMG_4748-1024×683Extrémní Highjump opět těsně vyhrál Brit Heslop a policie měla opět práci - WWW_IMG_4855-1024×683
Další fotky
Extrémní Highjump opět těsně vyhrál Brit Heslop a policie měla opět práci - WWW_IMG_4992Extrémní Highjump opět těsně vyhrál Brit Heslop a policie měla opět práci - WWW_IMG_4640-1024×683
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
3.8.2020
Město Příbram od začátku srpna zpoplatňuje ukládání odpadů do sběrného dvora. Tam mohli lidé zdarma...
2.8.2020
Nevšední zážitek pro dospělé i děti nabídne Mistroství světa v rýžování zlata. To bude od...
2.8.2020
Projekt Rodinné stromy umožní obyvatelům města výsadbu nových stromů, které budou jejich adoptivními, informovala mluvčí...
1.8.2020
Třicetiletý muž chtěl na Příbramsku ujet policejní hlídce. Silný Mercedes mu na to ale nestačil,...
31.7.2020
Tragická nehoda, která stála život dědu, syna i vnuka se odehrála ve Lhotě u Příbramě...
31.7.2020
Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce,...
30.7.2020
Lidé v Příbrami si budou moci zasadit takzvané rodinné stromy. Jejich pořízení si zájemci sami...
30.7.2020
Nelichotivá statistika na příbramských cestách roste. Od začátku roku přistihli policisté 376 řidičů, kteří usedli...
29.7.2020
Senior (76) se podruhé narodil. Jeho auto smetl vlak z nezabezpečeného železničního přejezdu u Nové...
Reklama