František Kajgr: Jdou přes mrtvoly, nevím, co můžu očekávat

Měl pneuservis, dům a chatu, o svůj majetek František Kajgr přišel. Historie převzetí jeho firmy KAJGR prodej pneu a.s. Jindřichem Vařekou starším, majitelem továrny Ravak, je spletitá a plná temných zákoutí. Jedním z nich je i údajný slib Vařeky staršího: „Udělám z vás posledního bezdomovce na Příbrami.“ Zatím poslední událostí byla dražba Kajgrova rodinného domu, který v dražbě koupil Vařekův vnuk Jan Šimek. Odvolací soud, který mohl celý příběh zvrátit, se 6. listopadu 2018 nekonal.

Letitá kauza začíná u firmy KAJGR prodej pneu a.s. Jindřich Vařeka starší půjčil Kajgrovi peníze na investice. Ty se později staly branou pro nepřátelské převzetí firmy pomocí insolvenčního řízení a postupně také k jeho soukromému rodinnému majetku. Soud už jednou nepravomocně rozhodl o tom, že právo stojí na straně Františka Kajgra. Jindřich Vařeka se ale proti rozhodnutí soudu odvolal a do dnešního dne případ neskončil. Nové přelíčení se 6. listopadu nekonalo, Vařeka je totiž prý nemocen a jeho obhájce požádal o zproštění jeho zastupování. Případ je tak odložen do konce února 2019. Zdržovací taktika Vařeky v podobě nového právního zastoupení tak celý případ protáhne na další měsíce, ne-li roky, což hraje právě do karet klanu Vařeků.

Odložený soud je také důvodem pro pokračování dražby soukromého majetku Františka Kajgra, a to velmi rychlé, žádná zdržení se nekonají. „Už deset dní po vydražení, přestože pan Šimek bude na katastru jako vlastník až za 60 dní, se domáhal on i zástupce insolvenčního správce vydání rodinného domu i ostatních vydražených nemovitostí,“ říká František Kajgr. Ten zatím dům nevydal. „Odmítl jsem s odůvodněním od právníků pro nepřerušenou držbu domu pro bydlení. A podání žaloby na zrušení dražby, což nekompromisně odmítli vzít v úvahu,“ dodal Kajgr.

„Jdou přes mrtvoly, nevím, co můžu očekávat“

Kajgr si ale uvědomuje, že je to jen krátký odklad, Vařeka prostřednictvím svého vnuka Jana Šimka obklopeného bodyguardem, bude postupovat i nadále. „Takže skutečně nevím, co bude v nejbližší době. Jdou přes mrtvoly, nevím, co můžu očekávat,“ projevil obavu Kajgr. Redakce Našeho REGIONU oslovila i Jana Šimka, ten se však k věci nijak nevyjádřil.

Postup Jan Šimka, svého synovce, při likvidaci podnikatele Kajgra odmítl starosta Příbrami Jindřich Vařeka mladší hodnotit. „S případem Kajgr nemám já, ani má manželka, ani mé děti nic společného. Nikdo z nás nikdy pana Kajgra neviděl, jen já jsem jím byl jednou osloven s tím, že pokud nějak nevyřídím jeho dluhy, bude mne vláčet po sociálních sítích. To činí,“ uvedl starosta Vařeka.

Starosta nechtěl hodnotit ani kauzu jako takovou, prý o ní nic neví a novinářské otázky napadají jeho rodinu. „Můj otec si své finanční záležitosti řídí zcela sám a o případu Kajgr jsem se dozvěděl až z tisku. Nevidím proto žádný důvod k napadání mé rodiny a mne samotného,“ dodal.

Khul na garuveha – šaj les učhares the kaľa staďaha

Podrážděná reakce starosty a úspěšného politika na připomínku rodinných vrtochů se dá pochopit, přesto se od divokých praktik rozhodně nedistancoval. „O celém případu vím pouze to, že pan Kajgr dokázal nadělat dluhy v částce vysoko převyšující 100 milionů korun. Zadlužil se vůči svým dodavatelům, bankám i fyzickým osobám. Jeho dluh vůči mému otci nečiní ani čtvrtinu jeho celkových dluhů. Pan Kajgr není hrdina, ale člověk, který zpronevěřil obrovské peníze,“ má jasno starosta Vařeka.

Tím také starosta projevil poměrně detailní přehled o poměru Kajgrových dluhů vůči jeho otci. „Daleko podrobnější informace, nežli jsem sdělil já vám, jsou veřejně dostupné v obchodním rejstříku a na dalších místech. Je ostudné, že mnozí tzv. novináři nejsou ochotni anebo schopni si alespoň základní ověřené údaje o tomto případu vyhledat, ale zato s chutí dávají přednost zkazkám,“ dodal starosta.

Redakce Našeho REGIONU dbala starostovy dobré rady a nahlédla do listin obchodního rejstříku. Původní návrh na zahájení insolvenčního řízení podal v roce 2014 právě Jan Šimek s prostým rozpisem závazků, které nelze bez informací zevnitř firmy, jako například smluv, jakkoliv hodnotit. U části závazků navrhovatel Šimek operoval s předpokladem neschopnosti Kajgrovy firmy splatit závazky. Časem také vyplynuly další závažné skutečnosti okolo struktury závazků a lidé, kteří za nimi stáli, jsou hodni pozornosti.

Sám Kajgr si myslí, že postupy Vařeků vede chamtivost a jeho odpor. „Neuvěřitelná chamtivost a pomstychtivost, že jsem si vůbec dovolil bojovat proti nim za svá práva a spravedlnost. Vařeka a Šimek potřebují v uvozovkách klid na práci a v tichosti dokončit celkovou a totální likvidaci mojí osoby a následně celé mojí rodiny a získat navíc nad rámec původní půjčky náš majetek v řádech mnoha desítek milionů korun,“ uzavírá Kajgr.

2.6.2020
Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku dnes zpřístupnil výstavu Loupežníkova Lásky hra osudná....
2.6.2020
Problémy se suchem sdružují obce ze Středočeského kraje na Příbramsku a Jihočeského kraje na Písecku....
1.6.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
1.6.2020
Hasiči likvidovali v obci Luhy na Příbramsku požár kůlny, z něj se požár přenesl i na...
28.5.2020
Jeden se zaměřoval na pervitin, druhý na marihuanu. Teď mají v rukou obvinění od Příbramských...
27.5.2020
V Županovicích na Příbramsku řešila policie nevšední dopravní nehodu. Splašený kůň vběhl pod auto. Aby toho...
22.5.2020
Příbram rozšíří kamerový systém, který ve městě dohlíží na pořádek. Dosavadní kamerové body u Junior...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
12.5.2020
Na dnešek svolal ministr životního prostředí Richard Brabec Národní koalici pro boj se suchem. Konkrétní...
Reklama