5℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Galerie Františka Drtikola bude mít po 15 letech nového šéfa

Po více než 15 letech v pozici ředitelky Galerie Františka Drtikola odchází do penze Hana Ročňáková, která byla doslova její duší. Ve funkci ji nahradí Jan Freiberg.

„Hana Ročňáková je člověkem, který Příbram v oblasti kultury pozvedl. Díky ní je Galerie Františka Drtikola známa napříč celou republikou. Pro Příbram zajistila vždy takové výstavy, které přitáhly návštěvníky všech věkových skupin. Prohlédnout jsme si mohli díla předních českých osobností výtvarného umění, skvělé snímky významných fotografů stejně jako práce dětí místních škol. Za zmínku zcela jistě stojí projekt Czech Press Photo, kde jsme po výstavě  v Praze měli jako jediní možnost tuto výstavu zhlédnout v celém jejím rozsahu. Skvělé byly také interaktivní výstavy, jež si užívaly celé rodiny. Je mi líto, že paní Hana Ročňáková odchází. Za její práci je mou povinností jí poděkovat a vyjádřit maximální uznání,“ řekl starosta města Jan Konvalinka.

Na obsazení místa ředitele galerie vyhlásilo město výběrové řízení, do kterého se přihlásilo téměř 20 uchazečů. Ne všichni ovšem splňovali podmínky pro vedení této organizace. „Z výběrového řízení jako ředitel galerie vzešel Jan Freiberg, který se umění věnuje řadu let. Úsměvné je, že byl vybrán uchazeč se jménem našeho partnerského města. Pan Freiberg je do funkce jmenován s účinností od 1. prosince,“ dodal Jan Konvalinka.

Jan Freiberg je kurátorem současného umění. Pracoval v Galerii Klatovy/Klenová (2002-2010), inicioval vznik sdružení Oživme si Strakonice (2012-2014), které rozvíjelo veřejný prostor Strakonic prostřednictvím architektonických a uměleckých workshopů. Založil Galerii Na shledanou ve Volyni (2010-2019), kde připravil na několik desítek výstav a uměleckých intervencí, redakčně vedl Noviny Na shledanou. Zajímá ho dopad kultury a umění na veřejný život a role virtuální a rozšířené reality v současném umění. Jako kurátor se věnuje rovněž fotografii. Má rád staré sady a ve volném čase se baví sportovní lukostřelbou. Žije v Praze.

 

Včera, 12:11
Do bývalého vojenského prostoru Brdy se vrátili vojáci. Po dvou letech tady opět začal pyrotechnický...
Včera, 09:01
Do konce letošního roku skončí provoz většiny veřejných telefonních automatů. Zůstanou jen ty v obcích...
15.11.2019
Ombudsmanka Anna Šabatová nenašla pochybení v postupu policistů, kteří pomocí dronů odhalili v srpnu v...
15.11.2019
Do příbramských obchodů chodil rád nakupovat vybrané laskominy. Zálibou v tuňáku získal přezdívku fajnšmekr. Jenže...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
14.11.2019
Lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku zahájí v sobotu novou sezonu. Lyžovat se bude...
14.11.2019
Do vazební věznice putoval začátkem listopadu 29letý muž, který se v Příbrami zaměřoval především na vykrádání...
13.11.2019
Jisté zdravotní potíže měl host po konzumaci jídel připravených v provozovně Na Téčku na veřejném tábořišti...
13.11.2019
Obyvatelé Nového Knína na Příbramsku se nemusí bát lvů. Ty choval jeden z místních obyvatel...
13.11.2019
Za deset měsíců letošního roku evidují policisté na Územním odboru Příbram celkem 1395 dopravních nehod....
Reklama