Galerie Františka Drtikola bude mít po 15 letech nového šéfa

Po více než 15 letech v pozici ředitelky Galerie Františka Drtikola odchází do penze Hana Ročňáková, která byla doslova její duší. Ve funkci ji nahradí Jan Freiberg.

„Hana Ročňáková je člověkem, který Příbram v oblasti kultury pozvedl. Díky ní je Galerie Františka Drtikola známa napříč celou republikou. Pro Příbram zajistila vždy takové výstavy, které přitáhly návštěvníky všech věkových skupin. Prohlédnout jsme si mohli díla předních českých osobností výtvarného umění, skvělé snímky významných fotografů stejně jako práce dětí místních škol. Za zmínku zcela jistě stojí projekt Czech Press Photo, kde jsme po výstavě  v Praze měli jako jediní možnost tuto výstavu zhlédnout v celém jejím rozsahu. Skvělé byly také interaktivní výstavy, jež si užívaly celé rodiny. Je mi líto, že paní Hana Ročňáková odchází. Za její práci je mou povinností jí poděkovat a vyjádřit maximální uznání,“ řekl starosta města Jan Konvalinka.

Na obsazení místa ředitele galerie vyhlásilo město výběrové řízení, do kterého se přihlásilo téměř 20 uchazečů. Ne všichni ovšem splňovali podmínky pro vedení této organizace. „Z výběrového řízení jako ředitel galerie vzešel Jan Freiberg, který se umění věnuje řadu let. Úsměvné je, že byl vybrán uchazeč se jménem našeho partnerského města. Pan Freiberg je do funkce jmenován s účinností od 1. prosince,“ dodal Jan Konvalinka.

Jan Freiberg je kurátorem současného umění. Pracoval v Galerii Klatovy/Klenová (2002-2010), inicioval vznik sdružení Oživme si Strakonice (2012-2014), které rozvíjelo veřejný prostor Strakonic prostřednictvím architektonických a uměleckých workshopů. Založil Galerii Na shledanou ve Volyni (2010-2019), kde připravil na několik desítek výstav a uměleckých intervencí, redakčně vedl Noviny Na shledanou. Zajímá ho dopad kultury a umění na veřejný život a role virtuální a rozšířené reality v současném umění. Jako kurátor se věnuje rovněž fotografii. Má rád staré sady a ve volném čase se baví sportovní lukostřelbou. Žije v Praze.

 

Dnes, 09:33
Jeden se zaměřoval na pervitin, druhý na marihuanu. Teď mají v rukou obvinění od Příbramských...
Včera, 12:26
V Županovicích na Příbramsku řešila policie nevšední dopravní nehodu. Splašený kůň vběhl pod auto. Aby toho...
22.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
22.5.2020
Příbram rozšíří kamerový systém, který ve městě dohlíží na pořádek. Dosavadní kamerové body u Junior...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
12.5.2020
Na dnešek svolal ministr životního prostředí Richard Brabec Národní koalici pro boj se suchem. Konkrétní...
11.5.2020
Nová železniční zastávka, kterou budují stavbaři na sídlišti v Příbrami, bude přístupná pro vozíčkáře i...
5.5.2020
Ve středočeských městech obnovují provoz mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové pandemii. S otevřením od příštího...
28.4.2020
Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy...
Reklama