Jince získaly dotaci na rekonstrukci Hutě Barbora, bude v ní muzeum

Městys Jince získal dotaci 2,88 milionu korun na rekonstrukci Hutě Barbora. Práce na její záchraně už začaly. Po rekonstrukci v ní bude muzejní expozice, v areálu pak prostor pro pořádání letních kulturních akcí.

Huť Barbora odkoupila radnice před dvěma lety ve zchátralém stavu od soukromého vlastníka, neboť hrozilo zřícení této významné technické památky. Střecha hutě teď prochází náročnou rekonstrukcí, která má zabránit dalšímu chátrání.

„Objekt vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci, která je rozdělena do jednotlivých částí. První část již máme hotovou. Kolem celého objektu je postaveno lešení tak, aby mohla být dozděna horní část hutě, která je ve velmi špatném stavu. Máme již kompletně zrekonstruovanou věžičku a právě se opravuje západní část střechy, která je nejvíce poškozena,“ říká starosta Josef Hála a dodává, „zároveň již máme vypracované projekty na fasádu, osazení okny a dveřmi.“

Rekonstrukce hutě bude finančně náročná, dotací 2,88 milionu korun přispěl Středočeský kraj. „Čekáme ještě dotaci od ministerstva kultury ve výši 300 tisíc korun. Zbytek uhradíme z vlastních zdrojů. Jen oprava střechy bude stát čtyři miliony,“ vysvětluje Hála.

„Rádi bychom zde měli muzejní expozici a areál pro pořádání letních kulturních akcí, jako jsou například Jinecké slavnosti. Chceme objekt zachránit i kvůli cestovnímu ruchu. Kromě 17kilometrové naučné stezky, která vede přes tři okolní obce, tady v podstatě nic nemáme,“ uvedl starosta. Podle něj bude huť navazovat na příbramské hornické muzeum, kde se těžilo olovo. V Jincích se těžilo i tavilo železo.

Podle informací radnice se po rekonstrukci budovy počítá s výstavou trilobitů z jineckého naleziště, připomínkou života a díla slavného houslisty a skladatele Josefa Slavíka, který se v Jincích narodil. Přesunout se sem mají i aktivity ze Sokolské zahrady tak, aby zahrada sloužila už jen sportu. Budou se tu konat i dny dětí, akce rybářů a myslivců.

„V Evropě existovaly jen dvě takové hutě, druhá je ve Francii. Zatímco ve Francii se zachovala jen samotná huť, v Jincích máme i okolní stavby,“ dodává Josef Hála.

Dřevouhelnou huť Barbora založil hrabě Rudolf Vrbna. Stavba začala v roce 1805 a do provozu byla uvedena o pět let později. Specializací hutě bylo odlévání litinových trubek, vyráběly se v ní ale i další strojní součásti. V provozu byla do roku 1874. V dalších letech byla v areálu zřízena pila, která fungovala do roku 1951. Poté objekty sloužily jako skladiště zemědělského družstva. Objekt je veden Národním památkovým ústavem jako chráněná památka.

Když střílí Migy. V zasaženém izraelském dopravním letadle nikdo nepřežil, zachránila se jen trocha pošty

22.5.2020
Příbram rozšíří kamerový systém, který ve městě dohlíží na pořádek. Dosavadní kamerové body u Junior...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
12.5.2020
Na dnešek svolal ministr životního prostředí Richard Brabec Národní koalici pro boj se suchem. Konkrétní...
11.5.2020
Nová železniční zastávka, kterou budují stavbaři na sídlišti v Příbrami, bude přístupná pro vozíčkáře i...
5.5.2020
Ve středočeských městech obnovují provoz mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové pandemii. S otevřením od příštího...
28.4.2020
Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy...
28.4.2020
Na základě prohlášení vlády ČR k předpokládanému postupu při uvolňování opatření a omezení souvisejících s...
24.4.2020
Tři obce, které zanikly kvůli rozšiřování vojenské střelnice v Brdech, nyní připomínají vysazené stromy na...
Reklama