19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Kam nechodí úředník, je čtenář Našeho REGIONU

Město Příbram se snaží zvyšovat počty parkovacích míst a udržovat dopravní tepny města v dobrém stavu, to je jistě chvályhodné. Ne vždy se ale setká kvalita odvedené práce s pochopením lidí.  Čtenáři Našeho REGIONU upozornili redakci na prazvláštní kvalitu práce při značení nových parkovacích míst u Oblastní nemocnice na Zdaboři a na problémy s přechodem chodců křižovatky ulic Žežická a Politických vězňů. A dějí se změny k lepšímu.

Reklama

„Musím říct, že tohle se jen tak nevidí. Hlavně že je označeno a může se vybírat. Podotýkám, že značka není ohnutá a lidé, co jdou kolem, tak se jen zastaví a diví,“ komentoval čtenář zaslané fotografie nového značení parkoviště. A člověk opravdu nemusí být hnidopich, aby poznal, že se nejedná o pouhou zapomenutou vodováhu pracovníka instalujícího nové značení.

Redakce se proto obrátila na radnici s dotazy, zda je takto provedené značení podle města v pořádku. „Děkujeme za upozornění, že je dopravní značka nakřivo. Osazení takto nakřivo samozřejmě v pořádku není, vyreklamujeme osazení u Technických služeb města Příbrami, které samotnou instalaci realizovaly,“ odpověděla vedoucí Samostatného oddělení silničního hospodářství Zuzana Štěrbová.

„Předpokládám, že umísťování značek má svá pravidla, dokumentaci a podobně a nějaká kompetentní osoba by měla být zodpovědná za to, že to pak zkontroluje,“ napsal čtenář, který na problémovou značku upozornil. Kdo a s jakým výsledkem provedl kontrolu odvedené práce, jsme se však z odpovědi úřadu nedozvěděli.

Lidem také nebylo zcela jasné, na kterou část parkoviště se značka vztahuje. „Navíc i u umístění značky lidé nevědí, jestli se parkování s terčíkem vztahuje jen na jednu řadu a co naproti. Jak tam zaznělo, značka by měla být asi správně umístěna jinde, aby označila celé parkoviště,“ píše čtenář.

Nejasnost vysvětlil úřad výkladem zákona, značení platí na straně, kde je instalováno. „Dopravní značka – dle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, který by měli všichni řidiči znát, platí vždy u té strany komunikace, u níž je umístěna. Tato dopravní značka na parkovišti u Oblastní nemocnice na Zdaboři tedy platí pouze na dané straně, nikoliv na celém parkovišti,“ vysvětluje Štěrbová.

Faktem je, že úřad zareagoval rychle a ještě před uzávěrkou tohoto čísla bylo usazení dopravní značky opraveno.

Žijte s otevřenou myslí, jen tak můžete dosáhnout v životě úspěchu

Příliš rychlý semafor
Na frekventované křižovatce ulic Žežická a Politických vězňů na jedné straně je v současné době nefunkční semafor. „U chodců nesvítí nic, jen na druhé straně svítí na ovladači pro chodce ‚čekejte‘ a chodec neví, jestli má čekat, nebo jít,“ popisuje situaci další čtenář.

Semafor je podle informací úřadu poškozen po dopravní nehodě. „Oprava světelného signalizačního zařízení je již objednána, nyní se čeká na dodání náhradních dílů. V tuto chvíli není křižovatka řízena světelně, a je tedy potřeba se na této křižovatce chovat tak, jako kdyby tam žádné světelné signalizační zařízení nebylo,“ vysvětluje Štěrbová.

Tato křižovatka je ale pro chodce hodně nebezpečná i za normálního stavu, pokud chodci přecházejí od prodejny potravin. Když křižovatka fungovala, byl tam interval pro chodce, který jim nedával dostatek času na bezpečný přechod přes silnici.

„Možná by bylo dobré, kdyby někdo, kdo má na starosti semafory, udělal i revizi těchto míst i s ohledem na bezpečnost chodců, načasování semaforu, například když jde maminka s dítětem a třeba i s kočárkem. To, že se rozsvítí na semaforu pro chodce zelená na pět deset vteřin, moc klidu chodci asi nedá do přecházení. Nemluvím o starších a nemohoucích lidech,“ popisuje situaci čtenář a dodává, „vím, o čem mluvím, protože tu křižovatku znám a ne jednou se mně, ale i jiným lidem stalo, že nás málem auto sejmulo. Zastavilo na poslední chvíli.“

S úpravou intervalu pro přechod chodců, tak aby ho bez problémů mohli přejít starší s nákupem nebo maminky s dětmi, ale úřady nepočítají. „Touto opravou nebude nijak upravován interval na samotném světelně signalizačním zařízení,“ říká Štěrbová, „na našem oddělení evidujeme pouze jeden požadavek na posouzení délky intervalu na této světelné křižovatce.“

„Je možná potřeba vysvětlit, že pokud se na světelném signalizačním zařízení rozsvítí zelená pro chodce, je to pokyn k započetí přecházení. Následně, například když je chodec v polovině přechodu, tak se rozsvítí červená. Chodec má ale stále dostatek času na to, aby přecházení dokončil. Tato červená znamená, že další chodci by už neměli začít přecházet, protože by přecházení nestihli dokončit,“ uzavřela Štěrbová.

FOTO: Kam nechodí úředník, je čtenář Našeho Regionu

Kam nechodí úředník, je čtenář Našeho Regionu - srovnani_znacky_mKam nechodí úředník, je čtenář Našeho Regionu - znacka_krive_mKam nechodí úředník, je čtenář Našeho Regionu - krizovatka
Před 2 hodinami
Pochod svobody po 30 letech od revoluce bude 17. listopadu 2019. Organizátoři akce hledají pamětníky...
Dnes, 07:00
Od shora dolu, tak pokračují práce na rekonstrukci bývalé hutě Barbora v Jincích. Opravuje se...
Včera, 13:33
Krytý plavecký bazén v Sedlčanech už získal konkrétní podobu. Jeho stavba se tak o kousek...
21.9.2019
Policisté řešili případ zloděje fajnšmekra, který si z obchodu odnesl konzervy tuňáka za 4000 korun....
21.9.2019
U Bytíze havaroval vězeňský autobus převážející odsouzené do příbramské věznice. Dva odsouzení uprchli, pátrali po...
20.9.2019
Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
14.9.2019
Příbram uvažuje o zrušení fondu, z nějž si lidé za výhodných podmínek půjčují peníze na...
13.9.2019
Ve Středočeském kraji v letošním prvním pololetí přibylo 7847 lidí, což představuje největší nárůst v...
Reklama