Kdy a za jakých podmínek máte nárok na ochranné nápoje

Doplňovat tekutiny je v práci nezbytné

Teplota vzduchu v letních měsících může výrazným způsobem ovlivnit podmínky na pracovištích. Může překročit hygienické limity a stát se rizikovým faktorem. Zaměstnavatel má pak povinnost poskytnout zaměstnancům nápoje. Málokdo ví, že mohou obsahovat i malé množství alkoholu.

Zaměstnavateli ukládá zákoník práce vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. Podle jednoho z hlavních hygienických požadavků na pracoviště musí zaměstnavatel zajistit všem zaměstnancům pitnou vodu v množství postačujícím pro potřeby pití. Na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje.

Povinnost poskytnout ochranný nápoj vzniká zaměstnavateli u prací, při nichž je energetický výdej vyšší než 106 W.m2 a teplota přesahuje 26 oC. To se týká například svářečů a práce v horkých provozech.

Teplota se měří jakýmkoli běžným teploměrem – rtuťovým, digitálním apod., vždy ve stínu v době mezi 10. a 17. hodinou, ve výšce břicha zaměstnance. U zaměstnanců vykonávajících lehčí práci vzniká nárok na poskytnutí ochranného nápoje v případě, že teplota na pracovišti překročí 34 oC. Mimořádně teplým dnem se pak z hlediska pravidel rozumí den, kdy nejvyšší teplota venkovního vzduchu dosáhla hodnoty vyšší než 30 °C.

„Se stoupající teplotou na pracovišti se zvyšují ztráty vody a minerálních látek z organismu zaměstnanců, a to zejména potem a dýcháním,“ uvedla Pavla Šitychová ze Středočeské hygienické stanice.

Platí zásada, že ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru. Může ale obsahovat látky zvyšující odolnost organismu. Množství alkoholu v něm nesmí překročit 1 hmotnostní procento. Ochranný nápoj pro mladistvého zaměstnance však alkohol obsahovat nesmí.

Ochranný nápoj může být balená voda nebo slabě mineralizovaná voda. Se stoupajícími nároky pracovních pozic pak rostou i požadavky na sycení vody minerály. V omezené míře lze použít jako ochranný nápoj džus, ovocné šťávy a bylinkové čaje. Nevhodnými jsou však káva, kakao a silný čaj nebo sladké limonády. Alkoholické nápoje se z pochopitelných důvodů nepřipouštějí.

Praze chybí 59 tisíc zaměstnanců. Jak je to možné?

23.1.2020
Jindřichova skála je skalní „srub“ s kolmou stěnou a kamenným mořem. Pro Brdy jsou takové...
22.1.2020
Další část města Příbram čeká proměna. Radnice bude revitalizovat prostor podél Příbramského potoka. Z bývalé...
21.1.2020
Hornické muzeum Příbram letos návštěvníkům připomene 145 let od světového rekordu v dosažení kilometru svislé...
20.1.2020
Příbramská radnice by podle ODS měla zastavit přípravu rozsáhlé rekonstrukce akvaparku za více než 400...
19.1.2020
Město Březnice, proslavené těžbou stříbrných rud a zámkem, leží na říčce Vlčavě. Zámek byla původně...
19.1.2020
Trenéři do škol je projekt, který má dětem ukázat kouzlo sportu, nastartovat v nich lásku...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Vojáci letos obnoví střelbu z minometů v bývalém vojenském prostoru Brdy, který je od roku 2016...
17.1.2020
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
17.1.2020
Příbramská nemocnice dokončila modernizaci pavilonu D4 a otevřela zrekonstruované lůžkové oddělení gynekologie a gynekologickou ambulanci...
Reklama