Kdy a za jakých podmínek máte nárok na ochranné nápoje

Doplňovat tekutiny je v práci nezbytné

Teplota vzduchu v letních měsících může výrazným způsobem ovlivnit podmínky na pracovištích. Může překročit hygienické limity a stát se rizikovým faktorem. Zaměstnavatel má pak povinnost poskytnout zaměstnancům nápoje. Málokdo ví, že mohou obsahovat i malé množství alkoholu.

Zaměstnavateli ukládá zákoník práce vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. Podle jednoho z hlavních hygienických požadavků na pracoviště musí zaměstnavatel zajistit všem zaměstnancům pitnou vodu v množství postačujícím pro potřeby pití. Na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje.

Povinnost poskytnout ochranný nápoj vzniká zaměstnavateli u prací, při nichž je energetický výdej vyšší než 106 W.m2 a teplota přesahuje 26 oC. To se týká například svářečů a práce v horkých provozech.

Teplota se měří jakýmkoli běžným teploměrem – rtuťovým, digitálním apod., vždy ve stínu v době mezi 10. a 17. hodinou, ve výšce břicha zaměstnance. U zaměstnanců vykonávajících lehčí práci vzniká nárok na poskytnutí ochranného nápoje v případě, že teplota na pracovišti překročí 34 oC. Mimořádně teplým dnem se pak z hlediska pravidel rozumí den, kdy nejvyšší teplota venkovního vzduchu dosáhla hodnoty vyšší než 30 °C.

„Se stoupající teplotou na pracovišti se zvyšují ztráty vody a minerálních látek z organismu zaměstnanců, a to zejména potem a dýcháním,“ uvedla Pavla Šitychová ze Středočeské hygienické stanice.

Platí zásada, že ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru. Může ale obsahovat látky zvyšující odolnost organismu. Množství alkoholu v něm nesmí překročit 1 hmotnostní procento. Ochranný nápoj pro mladistvého zaměstnance však alkohol obsahovat nesmí.

Ochranný nápoj může být balená voda nebo slabě mineralizovaná voda. Se stoupajícími nároky pracovních pozic pak rostou i požadavky na sycení vody minerály. V omezené míře lze použít jako ochranný nápoj džus, ovocné šťávy a bylinkové čaje. Nevhodnými jsou však káva, kakao a silný čaj nebo sladké limonády. Alkoholické nápoje se z pochopitelných důvodů nepřipouštějí.

Praze chybí 59 tisíc zaměstnanců. Jak je to možné?

Dnes, 08:59
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr,...
Včera, 18:15
Úpravy plavební hloubky pod plavební komorou Kořensko na Českobudějovicku mají být hotové na jaře. Prohloubení...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
3.8.2020
Město Příbram od začátku srpna zpoplatňuje ukládání odpadů do sběrného dvora. Tam mohli lidé zdarma...
2.8.2020
Nevšední zážitek pro dospělé i děti nabídne Mistroství světa v rýžování zlata. To bude od...
2.8.2020
Projekt Rodinné stromy umožní obyvatelům města výsadbu nových stromů, které budou jejich adoptivními, informovala mluvčí...
1.8.2020
Třicetiletý muž chtěl na Příbramsku ujet policejní hlídce. Silný Mercedes mu na to ale nestačil,...
31.7.2020
Tragická nehoda, která stála život dědu, syna i vnuka se odehrála ve Lhotě u Příbramě...
31.7.2020
Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce,...
30.7.2020
Lidé v Příbrami si budou moci zasadit takzvané rodinné stromy. Jejich pořízení si zájemci sami...
Reklama