Kvůli horkům se kazí voda ve vodních nádržích

Koupání v nádrži Orlík už hygienici nedoporučují

Přetrvávající tropické počasí a nedostatek srážek se už projevily na kvalitě přírodních koupacích vod na Příbramsku. Voda ve vodní nádrži Orlík už není vhodná ke koupání kvůli množícím se sinicím. Horší vodu má i nádrž Slapy. Ostatní sledované nádrže mají pořád vodu dostatečně čistou. Hygienici však varují, že se v horkém počasí může voda rychle kazit.

Zvýšený obsah sinic už plavce vytlačuje ze všech částí vodní nádrže Orlík. Analýzy potvrdily, že se obsah sinic zvýšil, ověřené hodnoty se pohybují ještě na úrovni, podle níž je kvalita vody nadále hodnocena stupněm 3. „Koupání tedy není omezeno, pouze lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem či těhotným ženám však jednoznačně doporučuji, aby se po vykoupání osprchovali,“ uvedl Luboš Mandík z příbramské hygieny.

Koupací oblast se zhoršenou kvalitou vody má i přehradní nádrž Slapy v blízkosti obce Županovice a oblast Slapy-Živohošť. Kvůli přetrvávajícímu extrémně teplému a slunečnému počasí bohužel nelze rozhodně očekávat zlepšení. „Vzhledem k předpovědi počasí doporučuji návštěvníkům všech přírodních koupališť, sledovaných i nesledovaných, věnovat zvýšenou pozornost kvalitě vody. V případě výrazného zeleného zabarvení, které se navíc projevuje při hladině, doporučuji se vždy po koupání osprchovat,“ dodal Mandík.

Dobré hodnocení mají podle měření hygieniků koupaliště Březnice, Jince a Obecnice. Areál přírodního koupaliště Nový rybník a rekreační středisko Kymevo Hrachov mají také vodu vhodnou ke koupání.

Hygienici doporučují při koupání v nesledovaných vodách alespoň pohledovou kontrolu vody. Tedy zda ve vodě neplave nějaké znečištění a jak je průhledná. Je-li voda zbarvena do zelena, může se jednat o nárůst sinic, které mohou způsobovat vyrážky nebo alergické reakce kůže. Zelené zabarvení mohou mít na svědomí také řasy, které zdraví škodlivé nejsou.

Zdravotní rizika spojená s koupáním v přírodních koupalištích představují zejména sinice a fekální znečištění způsobující alergické reakce, při pozření pak střevní potíže. Hrozí i riziko nakažení žloutenkou typu A. Častá je i svědivá kožní vyrážka na částech těla ponořených do vody.

Kontrola vody jednoduchým testem:

  • Naplňte PET láhev vodou a nechte 20 minut stát na světle.
  • Pokud se u hladiny vytvoří zelený kroužek a jinak zůstane voda čirá, jedná se o sinice.
  • Jestliže voda zůstane zakalená nebo se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně jsou ve řasy.
  • V případě, že jde pravděpodobně o zvýšený výskyt sinic, doporučují hygienici se v takové vodě nekoupat, nebo se po koupání osprchovat.

Sudy plné tlejících mrtvol na dně přehrady. Z řádění orlických vrahů dodnes mrazí

21.9.2020
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
20.9.2020
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
18.9.2020
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
18.9.2020
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
18.9.2020
Kvůli výpadku příjmů do rozpočtu způsobenému opatřeními proti koronaviru, uvažovala radnice Sedlčan o zvýšení daně...
17.9.2020
Na několika místech na Příbramsku hygienici zachytili nová ohniska onemocnění covid-19. Jedná se o menší...
17.9.2020
Houby rostou a za nimi do lesů míří houbaři, s nimi i zdivočelí měšťáci, kteří...
16.9.2020
Dosud neznámý pachatel se vloupal ze 4. na 5. září do areálu zahradnické společnosti v...
16.9.2020
Oblastní nemocnice Přbram pozastavila testování samoplátců na onemocnění covid-19. Zájem lidí překročil testovací kapacity, výsledky...
14.9.2020
Tělo muže (77) bylo nalezeno asi dva metry od břehu Sadoňského rybníka v Rožmitále pod...
Reklama