3℃
Dnes je 8. prosinec , svátek má Květoslava

Letní měsíce jsou rájem pro zloděje a bytové lupiče

Na Příbramsku je nejčastější trestnou činností vniknutí do ostatních objektů, což jsou garáže, sklepy a hospodářská stavení. V loňském roce policisté řešili 121 takových případů. Policie radí, jak se tomuto riziku pokud možno vyhnout preventivními opatřeními.

Na vykrádání obydlí se zaměřuje preventivní projekt s názvem Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům, který představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů.

„Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou. Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent,“ říká policejní mluvčí Monika Schindlová.

Podle policie certifikované produkty významným způsobem snižují riziko jejich překonání a odrazují nenechavce od vniknutí do obydlí. Hlavním nástrojem projektu je ale mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store.

„Dalším cílem projektu je vzbudit u majitelů objektů zodpovědnost k vlastnímu majetku, zájem o jeho zabezpečení, ale klade také důraz na větší všímavost vůči svému okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na bezplatnou linku 158,“ dodává mluvčí.

Podle statistik nejčastěji pachatelé dovnitř objektů vnikají okny a poté hlavními dveřmi. Vhodné je zabezpečení pomocí bezpečnostních uzamykacích systémů odolných proti vrtání a násilnému vylomení cylindrické vložky. Policie také doporučuje pořízení bezpečnostního kování a dveří se zárubněmi odolnými proti vyražení dveří. Smysl mají i přídavné závory na dveře.

Chránit je třeba také okenice mřížemi nebo bezpečnostní fólií a bezpečnostními skly. „Jde vlastně o prostředky, které ztěžují vniknutí do obydlí,“ shrnuje mluvčí. Dále je možné použít technickou ochranu, reprezentují ji elektronická zařízení, kamerové monitorovací systémy, lokální signalizace akustická či optická, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací neboli telefonní hlásiče.

„Máme několik typů zlodějů, ti obyčejní si vybírají příhodné okolnosti, jako je neuzamčený či nedostatečně zabezpečený dům. Zkušenější zloději si již objekt tipují důkladněji. Obhlížejí terén, počty nájemníků, rozdílnost zabezpečení,“ popisuje práci nenechavců Schindlová a dodává, „u organizovaných skupin pracujících mnohdy na objednávku je jejich důkladná příprava naprostou samozřejmostí. Vytipují nejen obydlí, ale i jeho vybavenost a cennosti v něm.“

„Minimální obranou proti zlodějům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. Toto pravidlo platí, i když opouštíme domácnost jen na krátkou dobu. Pootevřená okna v pozici ventilačky a různé prosklené plochy jsou pro nenechavce ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají,“ říká mluvčí.

Policie se bohužel setkává s případy, kdy majitelé venkovských stavení si své stodoly neuzamykají, uvnitř mají různou zahradní techniku, nářadí a jízdní kola, tyto věci nechávají také volně ležet na zahradě. Přístupný žebřík může dokonce pachateli umožnit snazší vstup do domu. „Ze zkušeností policisté vědí, že zloději jsou často motorizovaní, zajíždějí přímo k obydlím a hřeší na nevšímavost lidí. Pomoci mohou všichni, kteří neznámé auto zaregistrují a dokážou případně na potenciální pachatele policii upozornit,“ říká Schindlová.

Pro případ vloupání je podle policie dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektronických přístrojů. Při podezření z vykradení pak radí nevstupovat do obydlí a po zlodějích neuklízet.

V Lysolajích, kde lišky dávaly dobrou noc, se buduje a staví

6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Advent v Příbrami zahájili v neděli 1. prosince na náměstí T. G. Masaryka od 15 hodin. Město...
2.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
2.12.2019
Dvaatřicetiletý muž z Příbrami za necelé tři měsíce stihl krást v deseti příbramských a jednom dobříšském...
1.12.2019
Po osmi měsících zastupitelé Petrovic na Příbramsku rozhodli o výběru návrhu nového vzhledu kašny na...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
29.11.2019
Zanedbaný úklid, jelení maso bez dokladu nabytí a původu, suroviny s prošlou záruční lhůtou. To...
27.11.2019
Povedená pětice skončila v rukou policistů. Devětadvacetiletá žena více než rok obchodovala na Dobříšsku a Příbramsku...
27.11.2019
Příbramská kriminálka trestně stíhá dva muže, jeden se přidal k úklidu ve firmě své známé,...
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
27.11.2019
Při požáru bytu 22. listopadu zemřel v Kamýku nad Vltavou člověk. Příčinou vzniku ohně byl...
Reklama