Letní měsíce jsou rájem pro zloděje a bytové lupiče

Na Příbramsku je nejčastější trestnou činností vniknutí do ostatních objektů, což jsou garáže, sklepy a hospodářská stavení. V loňském roce policisté řešili 121 takových případů. Policie radí, jak se tomuto riziku pokud možno vyhnout preventivními opatřeními.

Na vykrádání obydlí se zaměřuje preventivní projekt s názvem Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům, který představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů.

„Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou. Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent,“ říká policejní mluvčí Monika Schindlová.

Podle policie certifikované produkty významným způsobem snižují riziko jejich překonání a odrazují nenechavce od vniknutí do obydlí. Hlavním nástrojem projektu je ale mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store.

„Dalším cílem projektu je vzbudit u majitelů objektů zodpovědnost k vlastnímu majetku, zájem o jeho zabezpečení, ale klade také důraz na větší všímavost vůči svému okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na bezplatnou linku 158,“ dodává mluvčí.

Podle statistik nejčastěji pachatelé dovnitř objektů vnikají okny a poté hlavními dveřmi. Vhodné je zabezpečení pomocí bezpečnostních uzamykacích systémů odolných proti vrtání a násilnému vylomení cylindrické vložky. Policie také doporučuje pořízení bezpečnostního kování a dveří se zárubněmi odolnými proti vyražení dveří. Smysl mají i přídavné závory na dveře.

Chránit je třeba také okenice mřížemi nebo bezpečnostní fólií a bezpečnostními skly. „Jde vlastně o prostředky, které ztěžují vniknutí do obydlí,“ shrnuje mluvčí. Dále je možné použít technickou ochranu, reprezentují ji elektronická zařízení, kamerové monitorovací systémy, lokální signalizace akustická či optická, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací neboli telefonní hlásiče.

„Máme několik typů zlodějů, ti obyčejní si vybírají příhodné okolnosti, jako je neuzamčený či nedostatečně zabezpečený dům. Zkušenější zloději si již objekt tipují důkladněji. Obhlížejí terén, počty nájemníků, rozdílnost zabezpečení,“ popisuje práci nenechavců Schindlová a dodává, „u organizovaných skupin pracujících mnohdy na objednávku je jejich důkladná příprava naprostou samozřejmostí. Vytipují nejen obydlí, ale i jeho vybavenost a cennosti v něm.“

„Minimální obranou proti zlodějům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. Toto pravidlo platí, i když opouštíme domácnost jen na krátkou dobu. Pootevřená okna v pozici ventilačky a různé prosklené plochy jsou pro nenechavce ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají,“ říká mluvčí.

Policie se bohužel setkává s případy, kdy majitelé venkovských stavení si své stodoly neuzamykají, uvnitř mají různou zahradní techniku, nářadí a jízdní kola, tyto věci nechávají také volně ležet na zahradě. Přístupný žebřík může dokonce pachateli umožnit snazší vstup do domu. „Ze zkušeností policisté vědí, že zloději jsou často motorizovaní, zajíždějí přímo k obydlím a hřeší na nevšímavost lidí. Pomoci mohou všichni, kteří neznámé auto zaregistrují a dokážou případně na potenciální pachatele policii upozornit,“ říká Schindlová.

Pro případ vloupání je podle policie dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektronických přístrojů. Při podezření z vykradení pak radí nevstupovat do obydlí a po zlodějích neuklízet.

V Lysolajích, kde lišky dávaly dobrou noc, se buduje a staví

4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
3.8.2020
Město Příbram od začátku srpna zpoplatňuje ukládání odpadů do sběrného dvora. Tam mohli lidé zdarma...
2.8.2020
Nevšední zážitek pro dospělé i děti nabídne Mistroství světa v rýžování zlata. To bude od...
2.8.2020
Projekt Rodinné stromy umožní obyvatelům města výsadbu nových stromů, které budou jejich adoptivními, informovala mluvčí...
1.8.2020
Třicetiletý muž chtěl na Příbramsku ujet policejní hlídce. Silný Mercedes mu na to ale nestačil,...
31.7.2020
Tragická nehoda, která stála život dědu, syna i vnuka se odehrála ve Lhotě u Příbramě...
31.7.2020
Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce,...
30.7.2020
Lidé v Příbrami si budou moci zasadit takzvané rodinné stromy. Jejich pořízení si zájemci sami...
30.7.2020
Nelichotivá statistika na příbramských cestách roste. Od začátku roku přistihli policisté 376 řidičů, kteří usedli...
29.7.2020
Senior (76) se podruhé narodil. Jeho auto smetl vlak z nezabezpečeného železničního přejezdu u Nové...
Reklama