Mistrovství v extrémních skocích do vody provázely i extrémní potíže

Další fotky

Do zatopeného lomu v obci Hřiměždice u Příbrami se opět sjela evropská i světová špička extrémních skoků do vody. Skákalo se až z třicetimetrové výšky. Mistrem České republiky se stal Jan Bílý. Absolutním vítězem 19. ročníku akce High Jump je teprve šestnáctiletý Aidan Heslop z Británie. Extrémní akci však provázely i potíže, policisté řešili utonutí, znásilnění a řidiče pod vlivem alkoholu a drog.

Již po devatenácté se v prostředí zatopeného žulového lomu v Hřiměždicích uskutečnil největší český závod v extrémních skocích do vody z velké výšky. Každoročně si v lomu během akce Desperados Highjump dávají dostaveníčko vybraní přední evropští, ale i světoví skokané. Ti se utkávají ve skocích do vody z platformy 12 a 16 metrů a od minulého ročníku také z výšky 20 metrů nad vodní hladinou. Součástí programu jsou také exhibiční skoky z vysokozdvižné plošiny, která dokáže skokany a skokanky vynést do výšky až 33 metrů. „Každoročně chceme pro návštěvníky připravit něco nového. Proto vždy plánujeme jinou koncepci doprovodného programu. Stejně tomu bude i letos. Chceme, aby se lidé v lomu nenudili ani minutu,“ řekl k přípravám pořadatel Tomáš Jechort.

FOTO: Mistrem ČR v extrémních skocích do vody je Jan Bílý

Mistrem ČR v extrémních skocích do vody je Jan Bílý - HJ2018_Stanek_WWW_36-1024×683Mistrem ČR v extrémních skocích do vody je Jan Bílý - Skočit do vody ze 30 metrů už chce pořádnou odvahu.Mistrem ČR v extrémních skocích do vody je Jan Bílý - Skočit do vody ze 30 metrů už chce pořádnou odvahu.-1180×787Mistrem ČR v extrémních skocích do vody je Jan Bílý - 37933949_10156510747169265_705182708870938624_nMistrem ČR v extrémních skocích do vody je Jan Bílý - Highjump
Další fotky
Mistrem ČR v extrémních skocích do vody je Jan Bílý - 37630498_10156500913779265_759773972291125248_nMistrem ČR v extrémních skocích do vody je Jan Bílý - Highjump2Mistrem ČR v extrémních skocích do vody je Jan Bílý - Skočit do vody ze 30 metrů už chce pořádnou odvahu.-1180×787

Dvoudenní adrenalinová podívaná přitáhla tisíce diváků. Za Bílým skončili v českém hodnocení Adam Kossúth a Jakub Kunášek. V kategorii žen byla nejlepší Američanka Ellie Smartová. Bílý na extrémní skoky nejčastěji trénuje v bazénu v Českých Budějovicích, kde se skáče z pěti metrů. „Samozřejmě je třeba si to natrénovat i z větší výšky. Podmínky pro tenhle sport v České republice nejsou ideální, takže hledáme alternativní místa. Třeba pod římovskou přehradou skáčeme ze sedmi metrů,“ řekl ČTK český šampion.

„Highjump byl vždycky trochu jiná a odlišná akce. Troufám si tvrdit, že v rámci celé Evropy nemá obdobu. Jde o spojení podívané na špičkové sportovní výkony s možností strávení pohodového víkendu u vody v plavkách s kamarády. To je jedna z hlavních myšlenek akce, kterou se snažíme naplňovat už téměř dvacet let,“ dodal k akci jeden ze zakladatelů Highjumpu Petr Vančura.

Záliba v adrenalinových sportech přivedla devětadvacetiletého Jana Bílého od kola BMX přes in-line brusle a skateboard až k extrémním skokům do vody. Mezi domácí skokanskou elitu se dostal paradoxně poté, co mu v rodných Českých Budějovicích zavřeli skatepark a on neměl kde trénovat. Spolu s dalšími finalisty zkoušel své štěstí na 19. ročníku soutěže Highjump v Hřiměždicích na Příbramsku.

Na začátku bylo podle Bílého zrušení oblíbeného skateparku. „Hledali jsme s klukama nějakou jinou sportovní aktivitu, kde bychom se mohli vyblbnout, a zašli jsme na českobudějovický bazén, kde k nám byli plavčíci vždycky vstřícní a nechali nás skákat z pětimetráku,“ popisuje své skokanské začátky před 11 lety. Když si pak vyzkoušel skok do zatopeného žulového lomu v Hřiměždicích, který bývá označován za Mekku skákání ve volné přírodě, měl o své sportovní kariéře jasno.

Lékaři však podobným aktivitám příliš nefandí. Upozorňují na to, že když se skok nepovede, dopad na hladinu nejenom bolí, ale může i způsobit těžká zranění. Bílý nepopírá, že skákání může být nebezpečné. „Je to adrenalinový sport a nějaké kalkulované riziko a nějaké nebezpečí k tomu samozřejmě trochu patří, ale je třeba snažit se to riziko co nejvíce snížit,“ uvedl. Lidé by podle něj měli například znát své limity, skákat jen do vody, kterou dobře znají, a neskákat nikdy sami.

Letošní ročník se bohužel neobešel bez tragické události. Policie vyšetřuje úmrtí dvaatřicetiletého muže, který skočil do vody a utonul. Událost se stala po čtvrté hodině ranní, se soutěží tak přímo nesouvisela. „Dostali jsme oznámení o utonutí muže po skoku do vody,“ uvedla policejní mluvčí Lucie Nováková. Podle tiskové mluvčí příbramské policie Moniky Schindlové to nebyl jediný problém akce se sedmitisícovou návštěvností: „V rámci bezpečnostního opatření řešili příslušníci policie případ znásilnění 18leté dívky, utonutí 31letého muže a jednu dopravní nehodu.“

Podle policie si mnozí návštěvníci příliš nelámali hlavu ani se zákazem řízení pod vlivem alkoholu a drog. „Hlídky zjistily při silničních kontrolách celkem 57 řidičů, kteří byli pod vlivem alkoholu, z toho měli čtyři motoristé nad jedno promile alkoholu a dopustili se tím trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Nejvyšší naměřená hodnota činila 1,29 promile,“ uvedla ke smutné bilanci Highjumpu mluvčí  Schindlová a dodala: „Tři šoféři byli pod vlivem drog, konkrétně cocainu, pervitinu a marihuany.“

Historie cliffdivingu ve světě i v ČR

Historie cliffdivingu, tedy skoků do vody ve volné přírodě, je mapována od roku 1770. Na Havaji, přesně na ostrově Lanai, který leží mezi ostrovy Molokai a Maui, se místní bojovníci vrhali ze skal do rozbouřeného moře, aby dokázali svoji odvahu a získali si obdiv místních žen.

O generaci později dokonce král Kamehameha I. z dynastie Kamehameha, který byl také bojovník a skákal ze skal do rozbouřeného moře, hodnotil styl a dopad jednotlivých mužů. Na Havaji se i v dnešních dobách pořádají závody pod názvem cliffdiving. Nutno dodat, že na Havaji se skákalo a dodnes skáče z výšky okolo 25 metrů, a to do vody hluboké pouze okolo 3,5 metru!

V České republice vzniklo roku 1999 občanské sdružení HIGHJUMP, které si klade za cíl podporovat a rozvíjet adrenalinový sport cliffdiving v ČR. Historicky první mistrovství republiky v cliffdivingu bylo uspořádáno v roce 2000.

Hornické muzeum i Svatá Hora. Při toulkách po krásách Příbrami vás provedou nové rozcestníky

Včera, 11:09
Policisté stíhají sedmadvacetiletého muže, který podle nich v Krásné Hoře nad Vltavou na Příbramsku zapálil...
13.4.2021
Zloději na Příbramsku se v poslední době více zaměřují na jízdní kola. Policisté zaznamenali krádeže...
12.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.4.2021
Za běžných okolností by Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram již za několik dní otevíral pomyslné...
3.4.2021
V březnu byla zahájena oprava mostu na Litavce v katastru Čenkova.
2.4.2021
Knihovna Jince realizuje řadu aktivit i v době, kdy nejsou v provozu kulturní zařízení a...
30.3.2021
V poslední době je věnována velká pozornost životnímu prostředí. Lidé si v souvislosti se záplavami...
26.3.2021
Lidé v Příbrami mohou ozdobit kraslicemi velikonoční stromy. Město jim tak chce v době pandemie...
Gymnázium Legionářů.
19.3.2021
Nepoměr ve velkém počtu míst na gymnáziích prý deformuje přístup ke vzdělávání.
15.3.2021
Sedlčanská nemocnice vybudovala nové očkovací centrum.
Fotbal, ilustrační obrázek
11.3.2021
Klání o předsednické křeslo čeká tento týden Martina Havla a Pavla Chána. Mezi těmito dvěma...
Reklama