Mníšek pod Brdy dal letos stopku hazardu, přestože přichází o příjmy. Vyplatí se to městu?

Od Nového roku platí v Mníšku pod Brdy obecně závazná vyhláška zakazující provozovat ve městě tzv. výherní automaty. Přijetí vyhlášky proti hazardu přitom navrhovala již před dvěma lety zastupitelka Šárka Slavíková Klímová, tenkrát ale její návrh většina rady odmítla.

Občany Mníšku pod Brdy trápí hluk z dálnice. Město usiluje o protihlukovou směnu

Zákaz se konkrétně týká provozování binga, technických her a živých her, zejména pak provozování výherních hracích automatů, jichž je ve městě asi na pěti místech patnáct a z jejichž provozování město mělo příjmy ve výši zhruba půl milionu korun ročně. Nebude platit pro karetní turnaje, které organizují spolky a v nichž hráči sázejí v porovnání s automaty malé částky.

Zámek v Mníšku pod Brdy si můžete prohlédnout i během zimy. Láká na období První republiky

Tažení proti hazardu zaznamenává úspěchy

Gamblerství sice není příliš vidět, ale jednotlivce, a s nimi i celé jejich rodiny, dokáže naprosto zruinovat. A tak protihazardní tažení je trendem posledních let, kdy je patrná snaha omezit hazard jak legislativou a vyšším zdaněním, tak i většími pravomocemi na úrovni obcí. Česká republika ještě nedávno patřila k rájům hazardu pokud se jedná o počet hracích zařízení v přepočtu na počet obyvatel. Problém se týkal především velkých měst a spočíval hlavně v tom, že města a obce sice mohly vykázat ze svého území mechanické automaty povolované na jeden rok, ale nedosáhly na video loterijní terminály, na které získávali provozovatelé tříletá povolení od ministerstva financí a bylo nutné čekat na vypršení jejich platnosti. Díky tomu, že se už nevydávala nová povolení a pravomocem obcí regulovat hazard na svém územní obecně závaznými vyhláškami, se ho podařilo výrazně omezit.

Zpustlé poutní místo v Brdech z období baroka bylo zrenovováno. Stane se nejlepší opravenou památkou?

Raději oželí příjmy z hazardu

Regulace se městu vyplatí i za cenu, že přijde o dosavadní příjmy z hazardu. „Tento příspěvek do městské pokladny je podle mne nevýznamný v kontrastu s problémy jednotlivců a rodin potýkajících se s gamblerstvím. Mnohem nákladnější je pak léčení patologických hráčů a řešení sociálních dopadů, starosti o rodiny bez příjmů, které jdou často s gamblerstvím ruku v ruce,“ říká zastupitelka Hana Kotoučová s tím, že dříve město nedávalo omezení hazardu takovou váhu, až se z gamblerství podle ní stal obrovský problém.

FOTO: Mníšek pod Brdy – stop hazardu

Mníšek pod Brdy – stop hazardu - Hrací automaty jsou sice na ústupu, ale stále dostupnéMníšek pod Brdy – stop hazardu - Mníšek pod Brdy – Obecní úřadMníšek pod Brdy – stop hazardu - Mníšek pod Brdy – NáměstíMníšek pod Brdy – stop hazardu - Mníšek pod Brdy – Náměstí (2)

 

15.9.2021
Chceš hrát fotbal za 1.FK Příbram? Nebo si jen užít sportovní den? Tak přijď ve...
27.8.2021
Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že ministerstvo je od příštího roku připraveno přidat...
18.8.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.8.2021
Vlaky na málo vytížených středočeských tratích mají nahradit autobusy. Kraj tím ušetří 52 milionů korun....
4.8.2021
Soutěžte s námi o vouchery v hodnotě 500 Kč, které můžete využít na jakékoli pobočce...
4.8.2021
Sedmý ročník běžeckých závodů Jinecký kros proběhl v Jincích v neděli 13. června. Na start...
3.8.2021
Voják, který byl v červenci zraněn při výbuchu munice v Chráněné krajinné oblasti Brdy, dnes...
2.8.2021
Městu došla trpělivost s problémy na příbramských ubytovnách. Pokud nezajistí zklidnění situace provozovatel, město sáhne...
29.7.2021
U Jablonné nedaleko Příbrami spadl dnes dopoledne malý letoun. Při neštěstí zahynul pilot, je zaklíněný...
24.6.2021
Dům Natura nacházející se na dolním okraji příbramského náměstí TGM má bohatou a pestrou činnost.
16.6.2021
Zahrádkáři z osady Baník na Příbramsku upozornili, že zde opět řádí zloděj. Krade se za...
Reklama