8℃
Dnes je 15. říjen , svátek má Tereza

Na Příbramsku se vyskytl mor včelího plodu, začala platit mimořádná opatření

Státní veterinární správa vydala mimořádné veterinární opatření týkající se šíření moru včelího plodu ve Středočeském kraji. Ohniskem nákazy bylo určeno katastrální území Dražetice II v okrese Příbram.

Reklama

„Ohniskem nebezpečné nákazy moru včelího plodu byla vymezena stanoviště chovu včel na katastrálním území Dražetice II v okrese Příbram,“ informoval ředitel Krajské veterinární správy Otto Vraný v Nařízení státní veterinární správy.

Nařízení je vydáváno k jednotnému postupu k zabránění dalšího vzniku a šíření této nebezpečné nákazy. Je určeno všem chovatelům včel v ochranném pásmu katastrů obcí Borotice, Chramiště, Čelina, Libčice, Dražetice II, Prostřední Lhota, Drevníky, Slovanská Lhota, Homole u Nechalova, Záborná Lhota, Hubenov u Borotic a Županovice.

Pro všechny chovatele včel v ochranném pásmu platí zákaz přesunů včel a včelstev, jejich přesuny uvnitř ochranného pásma jsou možné jen se souhlasem krajské Státní veterinární správy.

Všichni chovatelé mají nahlásit písemně nejpozději do 1. července 2019 příbramskému pracovišti Krajské veterinární správy jméno, adresu, telefonní spojení, registrační číslo chovatele a registrační číslo stanoviště včelstev s aktuálním údajem o počtu včelstev chovaných na stanovišti.

Mor včelího plodu je závažné onemocnění včelích larev. Nemoc způsobuje bakterie. Mor včelího plodu je rozšířen po celém světě. V České republice se díky radikálním postupům při tlumení nákazy podařilo výskyt choroby snížit na desetiny procenta. V prvním roce nákazy není nemoc příliš nápadná. Plné propuknutí choroby nastupuje až následující sezonu. Včelstvo postupně slábne a po třech až čtyřech letech hyne, nejčastěji v zimním období.

Při vzniku nákazy Státní veterinární správa ve spolupráci s obecním úřadem vymezí ohnisko a ochranné pásmo, v němž nařídí prohlídku všech včelstev, nařídí uzávěru ohniska a ochranného pásma, tedy zákaz veškerých přesunů včelstev. Nařídí likvidaci nakaženého včelstva, respektive včelstev – spálit celý úl včetně usmrcených včel a dalšího obsahu, veškeré nářadí a pomůcky, které přišly do styku s napadeným včelstvem a jsou z hořlavého materiálu, dezinfikovat vše nehořlavé (kovové), asanovat plochu před včelínem.

Od hlášení posledního výskytu se ponechává jednoroční časový odstup. Ve vhodném období následující vegetační sezony se prohlédnou všechny plásty v úlech ochranné zóny. Prohlídku provádí způsobilý pracovník veterinární služby. Je-li výsledek prohlídky negativní, prohlašuje se nákaza za zaniklou.

Chytrý jako liška. Co jste o liščí chytrosti možná nevěděli

Včera, 10:11
S ukončením skateboardové a BMX sezony v příbramském Skateparku je spojen program, ve kterém vystoupí...
11.10.2019
Kabelka v nákupním vozíku je neodolatelnou pozvánkou pro kapsáře. Přesvědčila se o tom žena v jednom...
11.10.2019
Za neuskutečněný 40. ročník Rally Příbram může nedostatek financí. Na vině však není radnice města,...
10.10.2019
Příbramská policie zveřejnila data dopravní nehodovosti za třetí kvartál letošního roku. Devět lidí našlo na...
9.10.2019
Příbramská kriminálka obvinila muže z Příbrami z pěti trestných činů. Výčet jeho krádeží je vskutku obdivuhodný.
4.10.2019
Středočeský kraj poskytne oblastním nemocnicím dohromady 1,6 milionu korun na očkování personálu proti spalničkám. Krajské...
4.10.2019
U příbramského Kauflandu byla v září letošního roku na přechodu pro chodce zraněna žena. Silnice...
1.10.2019
Stošedesáti tisícovou škodu způsobil řidič nerespektující dopravní značení. Po vjezdu do křižovatky naboural automobil, který...
28.9.2019
Odjezdy a zpoždění autobusů, aktuality, kulturní tipy nebo hlášení závad. To je jen několik funkcí,...
25.9.2019
Vltavu loni v hlavní části sezony využilo k rekreaci téměř šest milionů lidí. Jde o...
Reklama