Nemocnost lidí roste, chřipka na sezonu teprve čeká

Chřipka si s nástupem sezony dává na čas, počet respiračních onemocnění ale roste. Vyplývá to z dat krajských hygieniků, ke kterým proudí informace o nemocnosti z ordinací lékařů.

„Ve 45. kalendářním týdnu byl ve Středočeském kraji ve srovnání s minulým kalendářním týdnem zaznamenán mírný vzestup celkové nemocnosti,“ uvedli středočeští hygienici v pravidelném hlášení. Jedná se o nárůst akutních respiračních infekcí, ty vzrostly oproti minulému týdnu o 5,3 procenta.

Podle hygieniků připadá 871 onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší nemocnost byla zaznamenána v okrese Příbram, nejnižší v okrese Kladno. Nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou děti do pěti let věku.

„V porovnání s  předchozím kalendářním týdnem byl zaznamenán pokles onemocnění s klinickým obrazem chřipky o 37,5 procenta,“ dodávají hygienici. Celková nemocnost chřipkou ve Středočeském kraji je pět případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel, což je 0,6 procenta z celkové nemocnosti.

Jako preventivní opatření proti chřipce hygienici doporučují očkování.

Nejlepší prevencí před chřipkou zůstává očkování. „Nejúčinnější ochranou proti chřipce je stále očkování, které doporučujeme hlavně dětem, seniorům a chronicky nemocným pacientům,“ říká ředitelka středočeské hygieny Jarmila Rážová.

Podle hygieniků je v období chřipkové epidemie vhodné dodržovat i několik dalších pravidel. Doporučují vyhýbat se hromadným akcím a dodržovat hygienické zásady včetně pečlivého mytí rukou.

Dalším důležitým pomocníkem v prevenci je strava bohatá na bílkoviny, vitaminy a minerály, zejména v přirozené podobě. Je třeba také dbát na vhodné oblečení, přiměřené venkovním podmínkám. Pokud přesto chřipkou onemocníte, je nutné zůstat doma, nemoc vyležet a nešířit infekci dál. V době nemoci je rovněž důležitá ohleduplnost vůči ostatním – tedy například kýchání či kašlání do kapesníku.

V chřipkové sezoně 2017/2018 bylo ve Středočeském kraji téměř 100 závažných případů a 30 úmrtí, v právě uplynulé sezoně 2018/2019 také téměř 100 závažných případů, 26 úmrtí a nemocnost se pohybovala nad epidemickou hranicí sedmi týdnů, plošná epidemie tedy probíhala v 5. až 7. týdnu roku 2019, přičemž nejvyšší nemocnost byla zaznamenána v 6. týdnu, a to 1823 onemocnění na 100 tisíc obyvatel.

1.7.2020
Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů...
30.6.2020
Středočeské nemocnice mají dostat z krajského rozpočtu téměř 153 milionů korun na výdaje spojené s...
28.6.2020
Cílem Re-use centra je najít nové využití funkčních ale pro současného majitele už nepotřebných věcí....
28.6.2020
V letošním roce bude nejspíše častým cílem letních dovolených právě Česká republika. Turistům směřujícím do...
27.6.2020
Město Dobříš se zapojilo do projektu vhodnějšího nakládání s biologickým odpadem. Ten spustil tým projektu...
26.6.2020
Od začátku letošního roku do konce května řešili příbramští dopravní policisté už 137 nehod se...
25.6.2020
Žena si drogy schovávala i v mrazničce, nebylo jí to ale nic platné. Příbramští kriminalisté se...
25.6.2020
S absencí výletů a větší izolací od okolí budou muset počítat děti, které se letos...
22.6.2020
Příbram obnoví provoz letního kina, promítat se začne 3. července. Radnice si půjčila technologii, díky...
19.6.2020
Léto už je za dveřmi a s ním i letní scény.
Reklama