Obděnický kostel se záhadným náhrobkem J. Krčína potřebuje rekonstrukci. Pomůže sbírka?

Další fotky

V Petrovicích byla vyhlášena veřejná sbírka na pomoc s opravou kostela Nanebevzetí Panny Marie v nedalekých Obděnicích, který je chráněnou kulturní památkou. Stavba pochází z 12. století, prošla však několika přestavbami a současnou podobu získal v letech 1891 až 1893.

Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

Před vchodem do kostela a na hřbitov na návrší se nachází původní kamenný památník padlým v první světové válce, na kterém je v současnosti umístěná deska památce obětem komunismu. Na desce jsou jména: Jiří Řezáč, Jaroslav Sirotek, Bohumil Šíma. Popraveni 10. února 1955.

Provedený průzkum kostela zjistil, že všechny stropní trámy nad lodí kostela jsou silně napadeny dřevokaznou houbou a že touto houbou jsou napadeny i některé trámy a prvky krovu. Houba tak způsobuje částečnou deformaci krovu. V přípravě je již projektová dokumentace opravy, z níž je zřejmé, že oprava bude velmi nákladná.

Finanční dar na opravu kostela můžete předat v podatelně obecního úřadu v Petrovicích na sběrací listiny
nebo poslat bezhotovostně na zvláštní účet 2595562369/0800

Čakovice mají svůj skvost. Je jím monumentální kostel ze 14. století. Čím je tak jedinečný?

Původně románský kostel

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je filiálním kostelem římskokatolické farnosti Petrovice u Sedlčan. Ze širokého okolí viditelný kostel se vypíná na malém návrší na západním okraji vsi. Je obklopen hřbitovem, na nějž se vchází klenutou bránou. Pochází z 12. století a je románského původu. V románském slohu se dosud zachovalo zdivo lodi a věže a kruchta.

Ve 14. až 15. století byl přestavěn a románskou okrouhlou apsidu nahradil gotický presbytář. Roku 1603 dal kostel důkladně opravit majitel panství Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, který nechal přestavět apsidu v pozdně gotické kněžiště, na jehož strop dal vymalovat svůj znak. Pořídil též nový oltář, kazatelnu a oltář sv. Barbory, a dal celý kostel ozdobně vymalovat uvnitř i zevně, jak je dosud patrné na vnější zdi kostela mezi stříškou a stropem předsíně.

Čestlice opět mají před kostelem kříž. Víte, který český seriál se tu natáčel?

Záhadný náhrobek Jakuba Krčína

Jakub Krčín zde chtěl být zřejmě i pohřben, jak je patrno z honosného náhrobku z mramoru s latinským nápisem (bez data úmrtí), který dal zhotovit ještě za svého života a krátce před svou smrtí zasadit do zdi vedle kazatelny. Náhrobek 140 centimetrů vysoký a 93 centimetrů široký spolu s Krčínovým erbem hlásá slávu tohoto obdivuhodného muže české renesance, regenta mocného rodu jihočeských Rožmberků.

FOTO: Kostel v Obděnicích

Kostel v Obděnicích - Obděnice – Kostel 1Kostel v Obděnicích - Obděnice – Kostel 5Kostel v Obděnicích - Obděnice na kostel ObděniceKostel v Obděnicích - Obděnice – Kostel 3Kostel v Obděnicích - Obděnice – Kostel
Další fotky
Kostel v Obděnicích - Obděnice – Kostel 2Kostel v Obděnicích - Obděnice – Kostel 4

Nápis na náhrobku hlásá: „Příteli a bratru svému nezávidí. Odpočívá svobodný, bezpečný, již konečně věčnosti náleží. Netrápí ho náruživost ani lakomost ani péče o bohatství ani strach před chudobou. Jeho sluch není bičován láním. Duše jeho raduje se v nebi, tělo odpočívá ve svatém pokoji.“

Nová dominanta levého vltavského břehu: Osvětlený zlíchovský kostel

Odnesl Krčína čert?

V kostele však Krčín pohřben není, výzkum hrobky ukázal, že je prázdná. Navíc existuje ještě druhý Krčínův náhrobek, v kostele sv. Vavřince v Prčici, nicméně ani tam jeho ostatky nejsou a místo jeho posledního odpočinku tak zůstává záhadou. Traduje se, že odpověď je zašifrována v latinském nápise na náhrobní desce, ale jeho tajemství zatím nikdo nerozluštil.

Prastarý kostel v Praskolesích je v zuboženém stavu, dočká se nové střechy?

A tak nejvíce pozornosti má teorie, že si Krčína odnesl do pekla čert, s nímž byl spřažen při budování svého monumentálního díla. Podporuje ji hlavně fakt, že se doposud nepodařilo nikomu zjistit, kdy vlastně zemřel (snad někdy mezi 18. lednem a 10. únorem 1604, ale přesné datum neznáme) a hlavně – kde je uloženo jeho tělo. Mnoho lidí po jeho hrobě pátralo, avšak bez výsledku.

V Dobříši je na prodej hrad s pohnutou historií. Město o něj nemá zájem, opravy by vyšly draho

 

7.7.2020
Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční...
5.7.2020
Opravu městského bazénu projednali před prázdninovou přestávkou příbramští zastupitelé. Výsledkem je rozhodnutí, že rekonstrukce se...
1.7.2020
Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů...
30.6.2020
Středočeské nemocnice mají dostat z krajského rozpočtu téměř 153 milionů korun na výdaje spojené s...
28.6.2020
Cílem Re-use centra je najít nové využití funkčních ale pro současného majitele už nepotřebných věcí....
28.6.2020
V letošním roce bude nejspíše častým cílem letních dovolených právě Česká republika. Turistům směřujícím do...
27.6.2020
Město Dobříš se zapojilo do projektu vhodnějšího nakládání s biologickým odpadem. Ten spustil tým projektu...
26.6.2020
Od začátku letošního roku do konce května řešili příbramští dopravní policisté už 137 nehod se...
25.6.2020
Žena si drogy schovávala i v mrazničce, nebylo jí to ale nic platné. Příbramští kriminalisté se...
25.6.2020
S absencí výletů a větší izolací od okolí budou muset počítat děti, které se letos...
Reklama