-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Obdivoval ji Mácha, Erben i Vrchlický. Proč je zřícenina hradu Valdek nepřístupná?

Další fotky

Návštěvníky CHKO Brdy mrzí, že si nemohou prohlédnout zblízka zříceninu hradu Valdek. V současné době je totiž objekt uzavřen a mezi zbytky zdí jednotlivých částí hradu se nesmí z bezpečnostních důvodů vstupovat, protože procházet se kolem jeho bortících se trosek může být opravdu o život. Nejeden turista zažil situaci, kdy se náhle uvolnil kámen ze zbytků hradu.

Reklama

Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

Romantická hradní zřícenina

Valdek je jedna z nejromantičtějších hradních zřícenin v Brdech. Najdete ho snadno, vede k němu žlutá turistická trasa z Neřežína nebo z Podluhů. Můžete využít parkoviště přímo u Valdeku, k němuž dojedete z Neřežína.

Hrad byl vystavěn ve 13. století na skále nad Červeným potokem v gotickém slohu rodem Buziců, kteří patřili mezi nejstarší zakladatelské rody naší šlechty. První zmínka o hradu pochází z roku 1263, kdy je uváděn v predikátu Oldřicha Zajíce z Valdeka. Ten byl královským číšníkem a purkrabím na hradu Lokti. Nejvýznačnějším členem rodu byl Vilém Zajíc z Valdeka, nejvyšší maršálek a královský podkomoří.

Král Jiří z Poděbrad. Viní ho z vraždy krále Ladislava. Proč složil tajnou přísahu?

Majitelé hradu se pak měnili, v jednu dobu ho vlastnil i král Václav IV. V 16. století hrad prošel renesanční přestavbou, v období třicetileté války však zpustl. Dnes mu dominuje věž s kruhovým půdorysem, pod níž se na jižní straně nacházejí zbytky paláce. Zachoval se i hradební val, od něhož k potoku klesá kamenné moře. Od roku 1958 je zřícenina chráněna jako kulturní památka ČR. O romantice hradu by mohla svědčit řada českých literátů, kteří ho navštívili, jako Karel Jaromír Erben, Jaroslav Vrchlický i Božena Němcová. Karel Hynek Mácha zamýšlel o Valdeku napsat historický román a Václav Kliment mu věnoval hru nazvanou Valdek. Natáčela se tu rovněž část seriálu F. L. Věk.

Zámek v Mníšku pod Brdy si můžete prohlédnout i během zimy. Láká na období První republiky

Jaká čeká Valdek budoucnost?

Kdo se o památku postará do budoucna, není ani dva roky po vzniku chráněné krajinné oblasti jasné. V současné době je Valdek v majetku Vojenských lesů a statků České republiky (VLS). Státní podnik by uvítal jakoukoli variantu, jak zříceninu zachovat pro budoucí generace. Stále se nenašel nikdo, kdo by se státním podnikem uzavřel nějakou dohodu o budoucí spolupráci na záchranu památky. Kdysi se nabízelo jisté sdružení, ale z toho sešlo.

Středověk, Beroun a medvědi. Jak to jde celé dohromady?

VLS zvažuje varianty dalšího postupu

Podle vedení Vojenských lesů a statků je momentálně ve hře několik variant řešení správy Valdeka. „Od možnosti, že objekt ponecháme ve vlastní správě, přes variantu majetkového převodu do rukou jiné veřejné instituce – obce, kraje či odborné instituce státní správy. Nevylučujeme však ani model, kdy by hrad spravoval například občanský spolek,“ říká mluvčí VLS Jan Sotona. Primární roli při konečném rozhodování bude hrát kvalita projektu správy hradu, strategické zajištění financování takového projektu a v neposlední řadě také to, zda využití bude korespondovat s obecnou snahou CHKO Brdy o minimalizaci civilizačních, tedy především dopravních a stavebních zásahů do této přírodní oblasti.

Karlštejn můžete od března navštívit, kdy se vám zamane

Podnik musí řešit i ostatní majetek v Brdech

Se zánikem vojenského újezdu a vznikem chráněné krajinné oblasti byl na VLS jako správce velké části dotčeného území převeden rozsáhlý majetek, jehož „revitalizaci“ pro účely turisticky využívané oblasti s ohledem na finanční a projektovou náročnost musí podnik řešit v několika etapách.

Očistný oheň

Očistec jako strašák středověkého člověka. Proč všechny děsil?

„Vojenské lesy a statky v současné době po dohodě se správou CHKO i okolními obcemi věnují prioritu jiným projektům souvisejícím s turistickým využitím CHKO, přednostně se věnujeme našemu společnému projektu se správou CHKO – Návštěvnickému domu CHKO Brdy na zámečku Tři Trubky a budování základní strategické turistické infrastruktury,“ vysvětluje Jan Sotona s tím, že o cílovém řešení správy Valdeku chce podnik rozhodnout v budoucnosti, nejlépe po dokončení projektu na Třech Trubkách. Na zřícenině hradu Valdek se proto v současné době provádějí udržovací konzervační práce, jejichž smyslem je zajistit objekt proti chátrání, než bude stanovena konečná strategie správy této památky.

Zkáza rodiště královny Johany. Co ničí už léta zámek v Rožmitálu?

Zachrání památku Chaloupky?

Nedávno vstoupila do hry sousední obec Chaloupky, jež o Valdek projevila zájem a k níž od roku 2016 patří. Podle starosty Františka Charváta má obec o hrad skutečně zájem, ale je to běh na dlouhou trať. „Představy máme, v první řadě musíme jednat se správcem památky, tedy s VLS. Máme právníky, kteří nám radí, jak postupovat a vypracovat projekt. Sama obec by na to nestačila. Ale spoléháme na pomoc mikroregionu Hořovicko.“

FOTO: Hrad Valdek

Hrad Valdek - ValdekHrad Valdek - Valdek (2)Hrad Valdek - Valdek (1)Hrad Valdek - ValdekHrad Valdek - Valdek_Castle_in_2016_(14) chmee
Další fotky
Hrad Valdek - ValdekHrad Valdek - ValdekHrad Valdek - ValdekHrad Valdek - ValdekHrad Valdek - Valdek (6)Hrad Valdek - Valdek (5)Hrad Valdek - Valdek (4)Hrad Valdek - Valdek (3)

Obec by v první řadě zajistila základní opravy hradu, jeho stabilizaci. „Zřícenina se hodně rozpadá, základ je prostě v opravě a jejím pokračování. Sehnat peníze by neměl být až tak velký problém. Je možné požádat o granty či dotace kraj, ministerstvo kultury. Spoléhám na mikroregion, kde jsou šikovné zaměstnankyně, které se vyznají v grantech, dotacích a administrativě,“ shrnuje starosta záměry a postupy, jak památku oživit. Obec si představuje, že po opravách se památka zpřístupní, a chce do využití zapojit třeba studenty archeologie pořádáním kempů.

Shrbený Karel IV. i nakažený Smetana. Unikátní objevy lékaře Emanuela Vlčka z ostatků českých velikánů

 

Včera, 09:00
1.FK Příbram v závěru přestupového období výrazně posiluje. Kádr Josefa Csaplára byl obohacen hned třemi...
Včera, 08:39
Středočeská hygienická stanice zveřejnila k připomínkám seznam přírodních koupacích nádrží, které budou v letošním roce...
21.2.2019
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
21.2.2019
Město Dobříš chce v letošním roce zateplit sportovní halu. Projekt počítá i s rekonstrukcí kotelny...
21.2.2019
Ke konci loňského roku šokoval obyvatele Nového Knína pohled na lvíče koukající z panelákového okna. Nebezpečná...
20.2.2019
Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem vyhlašuje mezinárodní pátrání po světově proslulém výrobku, šindelce (Schindelmaschine) vynálezce...
20.2.2019
Seldčany a Sedlec-Prčice na Příbramsku by měla v budoucnu propojit Krčínova cyklostezka, kterou chce vybudovat...
19.2.2019
Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede jako svou první premiéru v letošním roce dramatizaci satirického...
19.2.2019
Dobříš vybuduje v areálu 2. základní školy přírodní zahradu a altán, který bude sloužit jako...
19.2.2019
Hlavní cenu za cestopis roku při dnešním udílení Ceny Hanzelky a Zikmunda na zámku v...
19.2.2019
Dobříš na Příbramsku letos opraví chladicí zařízení na zimním stadionu. Práce vyjdou na 29,3 milionu korun....
Reklama