18℃
Dnes je 20. květen , svátek má Zbyšek

Od minulosti k současnosti – kulturně-historické setkání s Valle di Ledro

Žáci příbramské základní školy z ulice 28. října se zúčastnili týdenního pobytu v severoitalském Valle di Ledro, uskutečněného v rámci projektu Od minulosti k současnosti – kulturně-historické setkání s Valle di Ledro, který finančně podpořilo město Příbram.

Reklama

Realizace projektu včetně celkového financování je součástí spolupráce měst Příbram a Ledro, jejichž osud se spojil během první světové války, kdy frontová linie vyhnala obyvatele z údolí Valle di Ledro do Příbrami a dalších měst v tehdejším Rakousku-Uhersku. Region Valle di Ledro však nepojí s Příbramí pouze osud vyhnanců za první světové války, ale i následná spolupráce.

V místech první světové války

Příbramští žáci se během pobytu v Itálii zúčastnili několika naučných exkurzí po blízkém i vzdálenějším okolí a setkání se zástupci škol i obcí. Stoleté výročí konce první světové války si připomněli návštěvou muzea války a Zvonu míru v Roveretu ulitého ze zbraní, které zůstaly na polích, loukách a v lesích po válce. Prošli starou cestu Ponale, jež jako jediná dlouho spojovala údolí Laga di Ledro s městem Riva di Garda. Po ní odcházeli obyvatelé z válkou postižených oblastí na vlak do českých zemí. V obci Pré žáci sledovali práci mistrů kovářů při kování železných cvočků na podrážky bot a vyzkoušeli si chození v okovaných botách podobných těm, jaké nosili naši legionáři v bojích o tuto oblast.

Setkání s italskými žáky

U obce Bezzecca obdivovali bitevní posty Garibaldiho oddílů a muzeum Garibaldiho. Nedaleko Laga di Ledro v Molině v muzeu Palafitte se seznámili s historií osídlení oblasti z doby bronzové. V Pieve di Ledro navštívili starou lékárnu Foletto i moderní rodinný pivovar, jehož sládek se učil vařit pivo v Čechách. Na salaši Malga Giú se potkali s žáky ze školy v Bezzecce. K dalšímu setkání s mladými Italy došlo ve školách v Molině, Concei, Pré a knihovně v Bezzecce, kde si Příbramští prohlédli výstavu výkresů s tématem odchodu Italů do Čech, zúčastnili se připraveného programu a hovořili s ředitelem školy, učiteli i žáky.

Před 51 minutami
Příbram zrušila soutěž na úpravy hlediště v Divadle Antonína Dvořáka. Důvodem byly námitky jednoho z...
Včera, 15:26
Speciální ocenění komise v mezinárodní pěvecké soutěži Sanremo Junior získala Aneta Kalertová z Mníšku pod...
Včera, 13:33
Policisté pátrají po nezjištěném pachateli, který ukradl mezi 18. a 23. dubnem oranžovou poštovní schránku...
Včera, 09:28
Jednou z červnových událostí v areálu Příbramského Nového rybníka bude Vítání slunovratu. Hlavní hvězdou programu...
18.5.2019
Policie dopadla a obvinila podezřelého z vraždy v Březnici na Příbramsku. Oběť našli policisté v pondělí...
17.5.2019
Začátkem května po třetí hodině ranní chtěla policejní hlídka v Příbrami zkontrolovat vozidlo Mitsubishi. Řidič se...
17.5.2019
Rekreační areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku, který je znám především jako lyžařské středisko, vstupuje do...
17.5.2019
Sestřičky domácí péče příbramské nemocnice, kterým nikdo neřekne jinak než Andělky, mají pro cesty za pacienty...
16.5.2019
Obec Petrovice se dlouhodobě potýká s neúspěšným vymáháním dluhů od problematické skupinky spoluobčanů, kteří odmítají platit...
16.5.2019
Bez svolení si podle policie muž v obci Háje na Příbramsku půjčil bagr v hodnotě...
Reklama