11℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Od minulosti k současnosti – kulturně-historické setkání s Valle di Ledro

Žáci příbramské základní školy z ulice 28. října se zúčastnili týdenního pobytu v severoitalském Valle di Ledro, uskutečněného v rámci projektu Od minulosti k současnosti – kulturně-historické setkání s Valle di Ledro, který finančně podpořilo město Příbram.

Reklama

Realizace projektu včetně celkového financování je součástí spolupráce měst Příbram a Ledro, jejichž osud se spojil během první světové války, kdy frontová linie vyhnala obyvatele z údolí Valle di Ledro do Příbrami a dalších měst v tehdejším Rakousku-Uhersku. Region Valle di Ledro však nepojí s Příbramí pouze osud vyhnanců za první světové války, ale i následná spolupráce.

V místech první světové války

Příbramští žáci se během pobytu v Itálii zúčastnili několika naučných exkurzí po blízkém i vzdálenějším okolí a setkání se zástupci škol i obcí. Stoleté výročí konce první světové války si připomněli návštěvou muzea války a Zvonu míru v Roveretu ulitého ze zbraní, které zůstaly na polích, loukách a v lesích po válce. Prošli starou cestu Ponale, jež jako jediná dlouho spojovala údolí Laga di Ledro s městem Riva di Garda. Po ní odcházeli obyvatelé z válkou postižených oblastí na vlak do českých zemí. V obci Pré žáci sledovali práci mistrů kovářů při kování železných cvočků na podrážky bot a vyzkoušeli si chození v okovaných botách podobných těm, jaké nosili naši legionáři v bojích o tuto oblast.

Setkání s italskými žáky

U obce Bezzecca obdivovali bitevní posty Garibaldiho oddílů a muzeum Garibaldiho. Nedaleko Laga di Ledro v Molině v muzeu Palafitte se seznámili s historií osídlení oblasti z doby bronzové. V Pieve di Ledro navštívili starou lékárnu Foletto i moderní rodinný pivovar, jehož sládek se učil vařit pivo v Čechách. Na salaši Malga Giú se potkali s žáky ze školy v Bezzecce. K dalšímu setkání s mladými Italy došlo ve školách v Molině, Concei, Pré a knihovně v Bezzecce, kde si Příbramští prohlédli výstavu výkresů s tématem odchodu Italů do Čech, zúčastnili se připraveného programu a hovořili s ředitelem školy, učiteli i žáky.

Dnes, 12:29
Bývalý hotel Vltavan v Sedlčanech se mění na wellness centrum. Budova je zakrytá lešením a...
11.7.2019
Petrovice na Příbramsku chystají opravu kašny na náměstí, ve které nyní chybí voda. Cílem je...
11.7.2019
Příbrami se nedaří sehnat firmu, která by dokončila rekonstrukci Junior klubu u Nového rybníka. První...
10.7.2019
Lidé z Příbrami opět rozhodovali o projektech financovaných z takzvaného participativního rozpočtu. Nejvíce hlasů získala...
9.7.2019
V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Obděnicích na Příbramsku pokračuje restaurování historické výmalby, která byla...
9.7.2019
Příbram hledá nového ředitele Galerie Františka Drtikola. Dosavadní ředitelka Hana Ročňáková, která je v čele...
8.7.2019
Neznámý vandal poničil keramické sousoší Znamení zvěrokruhu na náměstí 17. listopadu v Příbrami. Přední nohy...
8.7.2019
Petrovice na Příbramsku dokončují sportovní halu, kterou budou využívat především hráči tenisu, volejbalu, nohejbalu či...
8.7.2019
Sedlčany na Příbramsku plánují výstavbu akvaparku za 113 milionů korun. Radnice předtím ještě uspořádá anketu,...
4.7.2019
Příbramské hornické muzeum návštěvníkům připomene 440 let od okamžiku, kdy císař Rudolf II. povýšil Příbram...
Reklama