Od minulosti k současnosti – kulturně-historické setkání s Valle di Ledro

Žáci příbramské základní školy z ulice 28. října se zúčastnili týdenního pobytu v severoitalském Valle di Ledro, uskutečněného v rámci projektu Od minulosti k současnosti – kulturně-historické setkání s Valle di Ledro, který finančně podpořilo město Příbram.

Realizace projektu včetně celkového financování je součástí spolupráce měst Příbram a Ledro, jejichž osud se spojil během první světové války, kdy frontová linie vyhnala obyvatele z údolí Valle di Ledro do Příbrami a dalších měst v tehdejším Rakousku-Uhersku. Region Valle di Ledro však nepojí s Příbramí pouze osud vyhnanců za první světové války, ale i následná spolupráce.

V místech první světové války

Příbramští žáci se během pobytu v Itálii zúčastnili několika naučných exkurzí po blízkém i vzdálenějším okolí a setkání se zástupci škol i obcí. Stoleté výročí konce první světové války si připomněli návštěvou muzea války a Zvonu míru v Roveretu ulitého ze zbraní, které zůstaly na polích, loukách a v lesích po válce. Prošli starou cestu Ponale, jež jako jediná dlouho spojovala údolí Laga di Ledro s městem Riva di Garda. Po ní odcházeli obyvatelé z válkou postižených oblastí na vlak do českých zemí. V obci Pré žáci sledovali práci mistrů kovářů při kování železných cvočků na podrážky bot a vyzkoušeli si chození v okovaných botách podobných těm, jaké nosili naši legionáři v bojích o tuto oblast.

Setkání s italskými žáky

U obce Bezzecca obdivovali bitevní posty Garibaldiho oddílů a muzeum Garibaldiho. Nedaleko Laga di Ledro v Molině v muzeu Palafitte se seznámili s historií osídlení oblasti z doby bronzové. V Pieve di Ledro navštívili starou lékárnu Foletto i moderní rodinný pivovar, jehož sládek se učil vařit pivo v Čechách. Na salaši Malga Giú se potkali s žáky ze školy v Bezzecce. K dalšímu setkání s mladými Italy došlo ve školách v Molině, Concei, Pré a knihovně v Bezzecce, kde si Příbramští prohlédli výstavu výkresů s tématem odchodu Italů do Čech, zúčastnili se připraveného programu a hovořili s ředitelem školy, učiteli i žáky.

Včera, 15:01
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
Včera, 07:20
Příbramská nemocnice dokončila modernizaci pavilonu D4 a otevřela zrekonstruované lůžkové oddělení gynekologie a gynekologickou ambulanci...
16.1.2020
Hasiči zasahovali u požáru rekreačního střediska ve Věšíně na Příbramsku, oheň dostali pod kontrolu po...
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
15.1.2020
Příbramští kriminalisté obvinili z výtržnictví muže, který se loni v září ukájel v ulici K Zátiší v Příbrami....
14.1.2020
Předsedou středočeské ČSSD byl na sobotní  krajské konferenci v Kladně zvolen Robin Povšík, obhájil tak...
13.1.2020
Středočeské lyžařské areály za sebou mají víkend s dobrou návštěvností, jde zatím zřejmě o nejlepší...
13.1.2020
Ve Středočeském kraji se policie zaměřila na řádné přecházení přes přechody a na používání reflexních...
12.1.2020
Policisté na příbramských silnicích za loňský rok zjistili u 628 řidičů ovlivnění návykovými látkami. Nad...
Reklama