Od minulosti k současnosti – kulturně-historické setkání s Valle di Ledro

Žáci příbramské základní školy z ulice 28. října se zúčastnili týdenního pobytu v severoitalském Valle di Ledro, uskutečněného v rámci projektu Od minulosti k současnosti – kulturně-historické setkání s Valle di Ledro, který finančně podpořilo město Příbram.

Realizace projektu včetně celkového financování je součástí spolupráce měst Příbram a Ledro, jejichž osud se spojil během první světové války, kdy frontová linie vyhnala obyvatele z údolí Valle di Ledro do Příbrami a dalších měst v tehdejším Rakousku-Uhersku. Region Valle di Ledro však nepojí s Příbramí pouze osud vyhnanců za první světové války, ale i následná spolupráce.

V místech první světové války

Příbramští žáci se během pobytu v Itálii zúčastnili několika naučných exkurzí po blízkém i vzdálenějším okolí a setkání se zástupci škol i obcí. Stoleté výročí konce první světové války si připomněli návštěvou muzea války a Zvonu míru v Roveretu ulitého ze zbraní, které zůstaly na polích, loukách a v lesích po válce. Prošli starou cestu Ponale, jež jako jediná dlouho spojovala údolí Laga di Ledro s městem Riva di Garda. Po ní odcházeli obyvatelé z válkou postižených oblastí na vlak do českých zemí. V obci Pré žáci sledovali práci mistrů kovářů při kování železných cvočků na podrážky bot a vyzkoušeli si chození v okovaných botách podobných těm, jaké nosili naši legionáři v bojích o tuto oblast.

Setkání s italskými žáky

U obce Bezzecca obdivovali bitevní posty Garibaldiho oddílů a muzeum Garibaldiho. Nedaleko Laga di Ledro v Molině v muzeu Palafitte se seznámili s historií osídlení oblasti z doby bronzové. V Pieve di Ledro navštívili starou lékárnu Foletto i moderní rodinný pivovar, jehož sládek se učil vařit pivo v Čechách. Na salaši Malga Giú se potkali s žáky ze školy v Bezzecce. K dalšímu setkání s mladými Italy došlo ve školách v Molině, Concei, Pré a knihovně v Bezzecce, kde si Příbramští prohlédli výstavu výkresů s tématem odchodu Italů do Čech, zúčastnili se připraveného programu a hovořili s ředitelem školy, učiteli i žáky.

28.5.2020
Jeden se zaměřoval na pervitin, druhý na marihuanu. Teď mají v rukou obvinění od Příbramských...
27.5.2020
V Županovicích na Příbramsku řešila policie nevšední dopravní nehodu. Splašený kůň vběhl pod auto. Aby toho...
22.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
22.5.2020
Příbram rozšíří kamerový systém, který ve městě dohlíží na pořádek. Dosavadní kamerové body u Junior...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
12.5.2020
Na dnešek svolal ministr životního prostředí Richard Brabec Národní koalici pro boj se suchem. Konkrétní...
11.5.2020
Nová železniční zastávka, kterou budují stavbaři na sídlišti v Příbrami, bude přístupná pro vozíčkáře i...
5.5.2020
Ve středočeských městech obnovují provoz mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové pandemii. S otevřením od příštího...
28.4.2020
Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy...
Reklama