24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Petrovice na Příbramsku plánují opravu historického špýcharu

Petrovice na Příbramsku plánují opravu historického špýcharu z počátku 18. století. V budově má vzniknout mimo jiné archiv stavebního úřadu. Letos ani příští rok se ale rekonstrukce nestihne, protože obec má nyní jiné priority, řekl starosta Petr Štěpánek (STAN).

Reklama

Objekt poblíž zámku dříve využívalo zemědělské družstvo, které ho v 70. letech minulého století přestavělo na sklad obilí. Podle starosty šlo o necitlivý zásah do historické budovy, který by obec nyní ráda napravila. „Chtěli bychom z toho udělat to, co patří k zámku. To znamená, že tam budeme parkovat naše stroje, lidé tam budou mít zázemí jak technické, tak osobní a nahoře bychom chtěli udělat archiv stavebního úřadu,“ uvedl Štěpánek.
V letošním ani příštím roce se ale s rekonstrukcí nepočítá, protože dostanou přednost jiné projekty. Prioritou je podle Štěpánka hlavně vyřešit nedostatek vody, s nímž se Petrovičtí potýkají. Obec s 1330 obyvateli připravuje hydrogeologický průzkum, který ukáže, v kterých lokalitách má smysl zabývat se hledáním zdrojů vody.
Štěpánek připomněl, že Petrovice již investovaly nemalé prostředky do rekonstrukce zámku, v němž sídlí obecní úřad, a také do přilehlého parku. V roce 2007 obec zámek odkoupila za 6,3 milionu korun od restituenta a začala ho opravovat. Musela udělat novou fasádu, vyměnit okna a opravit interiéry. „Průběžně do toho dáváme peníze, využíváme všech možných dotací,“ uvedl Štěpánek. Výraznou proměnou prošel také zámecký park o rozloze 2,5 hektaru, který slouží k pořádání kulturních akcí a odpočinku.
Petrovický zámek byl původně vladyckou tvrzí, kterou jezuité ve druhé polovině 17. století přestavěli na barokní sídlo. Po zrušení řádu získal objekt baron Zhorský ze Zhoře, který jej v 19. století dal novogoticky upravit na zámeček. Nejvýraznější změnou byla přístavba nárožních polygonálních věží s cimbuřím.
Zdroj: čtk

Důvěřujte svým instinktům. Intuice představuje tajnou zbraň na cestě k úspěchu

Dnes, 12:31
Hlavní závod dvacátého ročníku cliffdivingových závodů Highjump ve Hřiměždicích vyhrál těsným rozdílem, stejně jako vloni,...
Dnes, 10:45
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
Dnes, 06:53
Pilník zapečený v bochníku chleba nebo žiletka ve štrůdlu, úsměvné případy pašování věcí do věznice...
Včera, 15:11
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
Včera, 12:15
Za sedm měsíců letošního roku evidují Příbramští policisté celkem 973 dopravních nehod, což je oproti...
17.8.2019
Dosavadní zastupitel za TOP 09 Petr Vácha podal rezignaci, nahradí jej Jakub Hušek. Nového kandidáta...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
17.8.2019
Z důvodu opravy povrchu místních komunikací čekají Příbramské řidiče dopravní omezení v ulicích Brodská, U...
17.8.2019
U obce Počaply na Příbramsku se 13. srpna odpoledne srazil autobus s osobním autem. Cestující...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
Reklama