Po 24 letech bojů o restituovaný majetek konečně přišel smír. Hradištko se dohodlo s premonstráty na jeho rozdělení

Další fotky

Letitý spor Hradištka u Prahy s premonstráty o majetek v obci skončil smírem a podepsáním dohody o ukončení sporů. Těch bylo několik a vlekly se více než dvě desítky let. Smlouvu schválili zastupitelé Hradištka v tajném hlasování v poměru devět ku jedné. Dohodu stvrdil i opat Josef Pojezdný.

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

Jeden z nejdelších restitučních sporů v České republice tím definitivně končí. Obec by měla získat zámek a klíčové pozemky v centru, Královská kanonie premonstrátů pro změnu dostane poměrně lukrativní stavební parcely mimo střed obce.

Zkáza rodiště královny Johany. Co ničí už léta zámek v Rožmitálu?

Soudy rozhodovaly desetkrát a pokaždé jinak

Po dvaceti čtyřech letech uzavřely obec Hradištko pod Medníkem a Královská kanonie premonstrátů smír, kdy se obě strany se domluvily na výměně pozemků a především ukončení všech soudních sporů. Soudy včetně ústavního rozhodovaly v této kauze desetkrát a pokaždé jinak…

FOTO: Zámek Hradištko pod Medníkem

Zámek Hradištko pod Medníkem - Zámek Hradištko pod Medníkem (7)Zámek Hradištko pod Medníkem - Zámek Hradištko pod Medníkem (6)Zámek Hradištko pod Medníkem - Zámek Hradištko pod Medníkem (5)Zámek Hradištko pod Medníkem - Zámek Hradištko pod Medníkem (4)Zámek Hradištko pod Medníkem - Zámek Hradištko pod Medníkem (3)
Další fotky
Zámek Hradištko pod Medníkem - Zámek Hradištko pod Medníkem (2)Zámek Hradištko pod Medníkem - Zámek Hradištko pod Medníkem (1)

Ještě loni se štěstí přiklonilo na stranu Hradištka, když historici objevili dokumenty potvrzující, že premonstráti prodali majetek nacistům. Premonstráti ale oponovali, že to bylo pod hrubým nátlakem a na podzim našli listiny, které naopak dokazují, že o majetek přišli až po převratu v únoru 1948. Na majetek se tedy vztahují církevní restituce. Současnou silnou pozici sice mohli premonstráti využít, ale nechtěli se už dál soudit. Právní zástupce Královské kanonie Václav Valeš v této souvislosti připomněl stanovisko České biskupské konference, že církev má od sporů se samosprávami upustit.

V Dobříši je na prodej hrad s pohnutou historií. Město o něj nemá zájem, opravy by vyšly draho

V historii obce hráli premonstráti významnou roli

První písemná zmínka o osadě Hradiště se objevila v roce 1310 v bule papeže Klimenta V. Majitelé panství se v průběhu staletí střídali, mezníkem se stává rok 1636, kdy Hradištko zakoupil pro řád premonstrátů se sídlem na Strahově tehdejší opat Kryšpín Fuk. Premonstráti se dostali do Čech díky olomouckému biskupovi Jindřichovi Zdíkovi za vydatné podpory krále Vladislava II. a jeho manželky Gertrudy. V roce 1143 založili na pražském Strahově první premonstrátský klášter v českých zemích.

FOTO: Koncentrační tábor Hradištko

Koncentrační tábor Hradištko - Hradiťko – Naučná stezka, zastavení č. 8, památník obětem transportu smrtiKoncentrační tábor Hradištko - Hradišťko – Začátek naučné stezkyKoncentrační tábor Hradištko - Koncentrační tábor HradištkoKoncentrační tábor Hradištko - Hradišťko – Naučná stezka, památník obětem transportu smrtiKoncentrační tábor Hradištko - Koncentrační tábor Hradištko
Další fotky
Koncentrační tábor Hradištko - Hradišťko – Naučná stezka, kámen z apelplatzu z FlossenbürguKoncentrační tábor Hradištko - Hradišťko – Naučná stezka – Zastavení č. 4

Královská kanonie premonstrátů projevila o majetek v obci zájem již v roce 1994, tedy dávno předtím, než politici schválili zákon o církevních restitucích, a začali se s obcí soudit. Obec v důsledku soudních rozhodnutí přišla v roce 2014 o vlastnictví celého centra obce, pozemků pod školkou, tělocvičnou, hasičskou zbrojnicí a dalších klíčových veřejných prostor. Návrat ke skutečnostem, které platily před více než sedmdesáti lety, vnesl do chodu a dalšího vývoje celé obce řadu neřešitelných problémů. Rozvoj obce de facto zamrzl, těžko se v jejím středu dala opravit byť jen kanalizace anebo chodník.

Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

Obětí sporů se stal i zámek, který notně zchátral

Uprostřed Hradištka stojí zámek, který spolu s okolními správními budovami patří premonstrátům, stejně jako pozemky. Barokní zámek nechal na počátku 18. století postavit strahovský opat Vít Seipl a téměř v původní podobě stojí dodnes, jen značně zdevastovaný. Jeho interiér je vyzdoben freskami s náboženskou tématikou od proslulého malíře Jana Václava Spitzera. Fresky ve velkém sále mají náměty Magdaleny, která myje nohy Kristovi. V chodbě prvého patra je legenda o Madonině předávání premonstranského roucha svatému Norbertovi, dále potom Nejsvětější trojice, sv. Augustin a ve výklenkových pilastrových kaplích do zdí okolo zahrady jsou fresky svatých postav. K zámku přiléhala zahrada obklopená ohradní zdí a výklenkovými kapličkami křížové cesty.

Na Karlštejně v sobotu začíná nová turistická sezona

 

Dnes, 08:59
Jihovýchodní část obchvatu Příbrami mezi Bohutínem a Brodem získala pravomocné územní rozhodnutí. Středočeský krajský úřad...
27.10.2020
Město Příbram obnovilo linku 800 555 600, na kterou mohou lidé volat zdarma s žádostí o...
27.10.2020
V Příbrami rozjelo provoz nové depo PPL. Nahradilo staré, které už nestíhalo. V době koronaviru se rozvoz...
26.10.2020
Žáci z Příbramských základních škol se v příštích třech letech naučí ovládat a stavět miniaturní roboty. Spolu...
25.10.2020
Na louce u lesa nedaleko středočeské vesnice Hrachov je socha umístěná na ocelovém podstavci. Překvapený...
24.10.2020
Prozatím nezjištěný hladový zloděj vnikl někdy mezi 25. zářím a 1. říjnem do karavanu v...
24.10.2020
Slib radnice postavit parkovací domy v Příbrami vázne. Jeden měl stát na autobusovém nádraží, kam se...
23.10.2020
Za tři čtvrtě roku evidují policisté na Územním odboru Příbram celkem 1038 dopravních nehod, což...
23.10.2020
Česko je chatařská a chalupářská velmoc, s příchodem podzimu se však tyto nemovitosti vylidňují a nastává...
23.10.2020
V třídění odpadů je ve své kategorii nejlepší ve Středočeském kraji město Sedlčany. Soutěž Odpadový...
Reklama