26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Po Velikonocích začne Festival Jakuba Jana Ryby

Festival během tří měsíců nabídne pět koncertů, mši, odbornou konferenci a interpretační kurzy s workshopy. Zahajovací koncert zazní 28. dubna v prostorách Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem.

Reklama

Druhý ročník festivalu Jakuba Jana Ryby bude zahájen symbolicky po velikonočních svátcích. V rožmitálské premiéře zazní 28. dubna Rybův violoncellový koncert C dur, který byl zkomponován v roce 1800.

„Festival během tří měsíců nabídne pět koncertů, mši, odbornou konferenci a interpretační kurzy s workshopy. To vše na místech Rybova kraje. V Rožmitále pod Třemšínem, v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy, ve Starém Rožmitále a na zámku v Březnici. Závěrečný koncert se uskuteční v Praze, v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně a na programu bude světová premiéra Nešporních zpěvů Jakuba Jana Ryby,“ uvedla tisková mluvčí festivalu Eva Kolková.

Na koncertech vokálně-instrumentální, symfonické a komorní hudby se představí mladí i renomovaní umělci, kteří se ujmou nejen skladeb J. J. Ryby, ale také dalších autorů, zejména jeho současníků.

„Návštěvníci festivalu se mohou před každým koncertem těšit na dramaturgický úvod a především na samotné umělce: violoncellistu Eduarda Šístka, který provede rožmitálskou premiéru Rybova violoncellového koncertu, Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové, orchestr L’Armonia Terrena, Škampovo kvarteto, vokální soubor L’Armonia vocale, dirigenty Zdeňka Klaudu, Zbyňka Müllera a Jakuba Kydlíčka se Smíšeným pěveckým sborem a Barokním orchestrem Pražské konzervatoře. V netradiční roli varhaníka se představí kapelník Ensemble Inégal Adam Viktora,“ dodala Kolková.

Titul Rybův junior má letos v držení flétnistka Eliška Hejhalová, účastnice interpretačních kurzů Rybova festivalu v roce 2018 a vítězka soutěže Concertino Praga, která vystoupí 15. května na zámku v Březnici.

Festival podporuje vznik nové hudby. V loňském roce uvedl skladbu Jaroslava Pelikána „Confessiones“. Při závěrečném koncertu 20. června v Praze budou slavnostně vyhlášeny výsledky prvního ročníku skladatelské soutěže Jakuba Jana Ryby.

Radní schválili vybudování dopravního uzlu u Smíchovského nádraží

PROGRAM FESTIVALU JAKUBA JANA RYBY 2019:

Zahajovací symfonický koncert – 28. dubna, Rožmitál pod Třemšínem, Podbrdské muzeum, 19.00

Komorní koncert – 1. května, Mníšek pod Brdy, barokní areál Skalka, 16.00

Žehnání kříže – 10. května od 17.00, procesí od farního kostela Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále k bývalému morovému hřbitovu a žehnání zrestaurovaného kříže na místě, kde byl původně pohřben Jakub Jan Ryba; po návratu modlitba u Rybova hrobu na farním hřbitově

Mše sv. k poctě sv. Kříže sloužená za Jakuba Jana Rybu – 10. května, Rožmitál pod Třemšínem, Starý Rožmitál, farní kostel Povýšení sv. Kříže, 18.00

Komorní koncert – 10. května Rožmitál pod Třemšínem, farní kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále. 19.00

Konference –  11. května, Rožmitál pod Třemšínem, zasedací síň Městského úřadu, 10.00 až 13.00 a 15.00 až 18.00

Komorní koncert – 15. května, zámek Březnice, 19.00

Závěrečný symfonický koncert – 20. června, kostel sv. Mikuláše na Malostranském náměstí, 20.30

Včera, 09:34
Myší bobky vidí středočeští hygienici v restauracích neradi. Kontrola Restaurace U Šimků v Rybníkách se...
18.7.2019
Petrovice na Příbramsku plánují opravu historického špýcharu z počátku 18. století. V budově má vzniknout...
16.7.2019
Bývalý hotel Vltavan v Sedlčanech se mění na wellness centrum. Budova je zakrytá lešením a...
11.7.2019
Petrovice na Příbramsku chystají opravu kašny na náměstí, ve které nyní chybí voda. Cílem je...
11.7.2019
Příbrami se nedaří sehnat firmu, která by dokončila rekonstrukci Junior klubu u Nového rybníka. První...
10.7.2019
Lidé z Příbrami opět rozhodovali o projektech financovaných z takzvaného participativního rozpočtu. Nejvíce hlasů získala...
9.7.2019
V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Obděnicích na Příbramsku pokračuje restaurování historické výmalby, která byla...
9.7.2019
Příbram hledá nového ředitele Galerie Františka Drtikola. Dosavadní ředitelka Hana Ročňáková, která je v čele...
8.7.2019
Neznámý vandal poničil keramické sousoší Znamení zvěrokruhu na náměstí 17. listopadu v Příbrami. Přední nohy...
8.7.2019
Petrovice na Příbramsku dokončují sportovní halu, kterou budou využívat především hráči tenisu, volejbalu, nohejbalu či...
Reklama