26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Pouť připomene povýšení Příbrami na královské hornické město

Příbramské hornické muzeum návštěvníkům připomene 440 let od okamžiku, kdy císař Rudolf II. povýšil Příbram na královské horní město. Ve znamení tohoto jubilea se bude 7. července konat již 30. obnovená Prokopská pouť. Na programu je krojovaný průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí, polní mše, divadlo a zpřístupnění části nové expozice doplněné o císařské privilegium z roku 1579, řekl ředitel muzea Josef Velfl.

Reklama

Hlavní program se uskuteční na nádvoří Ševčinského dolu. Po slavnostních fanfárách tam zavítá císař Rudolf II. s listinou povyšující Příbram na královské horní město. Návštěvníci budou moci zhlédnout vystoupení šermířů a novou část hlavní hornické expozice, v níž bude historický dokument z roku 1579 vystaven.
„Další novinkou bude zpřístupnění nové výstavy v plenéru, v místech historické úpravny dolu Vojtěch, která již neexistuje a kde nyní vznikl lesopark. Sem se návštěvníci dopraví jízdou důlním vláčkem poté, co projedou rovněž úsek podzemí v Ševčinské dopravní štole,“ uvedl Velfl.
V areálu dolu Anna se nejmenší návštěvníci budou moci převléknout do historických fáracích oděvů a v doprovodu průvodců si vyzkoušet práci horníků před 100 a více lety – například jízdu šikmou štolou, ruční vrtání, vyhledávání vzorků stříbra a podobně.
Hornické muzeum Příbram loni navštívilo téměř 128.000 lidí, meziročně zhruba o 1200 více. Muzeum vzniklo v roce 1886 a je největším svého druhu v Česku. Spravuje více než 50 objektů převážně technického charakteru a kilometry historického podzemí v areálu několika dolů. Má expozice v historických objektech v Příbrami a v pobočkách Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín.
Zdroj: čtk

Před 220 se narodil ve středních Čechách dobře známý Joachim Barrande

Včera, 09:34
Myší bobky vidí středočeští hygienici v restauracích neradi. Kontrola Restaurace U Šimků v Rybníkách se...
18.7.2019
Petrovice na Příbramsku plánují opravu historického špýcharu z počátku 18. století. V budově má vzniknout...
16.7.2019
Bývalý hotel Vltavan v Sedlčanech se mění na wellness centrum. Budova je zakrytá lešením a...
11.7.2019
Petrovice na Příbramsku chystají opravu kašny na náměstí, ve které nyní chybí voda. Cílem je...
11.7.2019
Příbrami se nedaří sehnat firmu, která by dokončila rekonstrukci Junior klubu u Nového rybníka. První...
10.7.2019
Lidé z Příbrami opět rozhodovali o projektech financovaných z takzvaného participativního rozpočtu. Nejvíce hlasů získala...
9.7.2019
V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Obděnicích na Příbramsku pokračuje restaurování historické výmalby, která byla...
9.7.2019
Příbram hledá nového ředitele Galerie Františka Drtikola. Dosavadní ředitelka Hana Ročňáková, která je v čele...
8.7.2019
Neznámý vandal poničil keramické sousoší Znamení zvěrokruhu na náměstí 17. listopadu v Příbrami. Přední nohy...
8.7.2019
Petrovice na Příbramsku dokončují sportovní halu, kterou budou využívat především hráči tenisu, volejbalu, nohejbalu či...
Reklama