10℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Příběh lvů z Nového Knína pokračuje

Ke konci loňského roku šokoval obyvatele Nového Knína pohled na lvíče koukající z panelákového okna. Nebezpečná šelma, byť toho času ještě „v plenkách“, rozjitřila emoce a obavy o zdraví a životy místních. Po opadnutí prvotního překvapení začala jednání o budoucnosti zvířete. Jenže vyvstala nerudovská otázka: „Kam s ním?“

Reklama

Lvíče měl Jakub Zamrazil v bytě, krom toho už delší dobu chová jednoho dospělého lva v bývalém mlýně na okraji Nového Knína. Podle mluvčího státní veterinární správy neměl tento chovatel schválení na chov lva, protože nesplnil požadavky pro povolení k chovu z důvodu nedostatečného zabezpečení zvířete proti úniku. Věcí se tak začaly zabývat úřady a příběh pokračuje.

Starosta města Tomáš Havlíček vyvolal místní šetření a jednání, ze kterého vyplynulo, že pan Zamrazil má vůli věc řešit. „Chovatelem byla předložena nájemní smlouva na dobu neurčitou a výpověď ke dni 30. dubna 2019. Na dotaz, co bude se lvy po tomto datu, uvedl pan Zamrazil dvě varianty – je zájemce o koupi celého areálu, a chov tedy zůstane ve stávajícím prostoru po splnění zákonných podmínek, nebo budou lvi přemístěni na neuvedené místo na okrese Praha-západ, kde má zažádáno o stavební povolení k chovnému zařízení, uvádí zápis z jednání radnice.

Podle aktuálních vyjádření se o trestný čin ani veřejné ohrožení nejednalo. „Příbramští policisté se věcí zabývají, nebyly zjištěny zatím žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly podezření ze spáchání trestného činu. Zasílali jsme však podnět ke kontrole Krajské veterinární správě pro Středočeský kraj, která se případem nadále zabývá,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Přesto mají občané ze lvů obavy. „Dostal jsem stanovisko Policie ČR a závěr je, že k veřejnému ohrožení nedochází. Musím říci, že někteří naši občané mají na to jiný názor,“ uvedl pro Náš REGION starosta Havlíček a dodal, „zásadní problém však tkví v tom, že není zvířata kde umístit.“ 

Vyvstává tedy ona nerudovská otázka: „Kam s ním?“ Dotázali jsme se proto starosty Havlíčka, jestli radnice zvažovala jiné řešení situace, například ve smyslu adopce lvů jako maskotů města. „Samozřejmě že v jisté nadsázce jsme o tom mluvili – máme jako Královské zlatohorní město českého lva ve znaku. Ale bohužel máme i příliš „přízemních“ starostí, jako třeba opravy komunikací atd., a tak zůstalo jen u záměru,“ dodal starosta.

Glosa autora

Dá se lidsky pochopit člověk, který má zvířata natolik rád, že se je rozhodne chovat, ať jsou sebenebezpečnější. Člověku, který se o lva stará, krmí jej od mala a věnuje mu potřebný čas tak, aby se stal součástí smečky, nejspíše není lev životu nebezpečný. To ale neplatí pro kohokoliv jiného! Obavy lidí z Nového Knína jsou proto naprosto pochopitelné, a to si měl nepochybně chovatel uvědomit dříve, než si lvy pořídil. Kam s nimi? Kapličku, náměstí a lípu má kdejaká obec, ale městského lva, mimo znak, nemá nikdo. Možná by k vyřešení celého příběhu stačilo jen trochu času a vstřícnosti všech stran. Ať ten novoknínský lví příběh nedopadne zbytečně smutně, ono těchhle lvů už totiž po světě mnoho nechodí.

Z periferie městem. Výstava o proměnách Motolského údolí

Včera, 11:00
Příbram zrušila soutěž na úpravy hlediště v Divadle Antonína Dvořáka. Důvodem byly námitky jednoho z...
19.5.2019
Speciální ocenění komise v mezinárodní pěvecké soutěži Sanremo Junior získala Aneta Kalertová z Mníšku pod...
19.5.2019
Policisté pátrají po nezjištěném pachateli, který ukradl mezi 18. a 23. dubnem oranžovou poštovní schránku...
19.5.2019
Jednou z červnových událostí v areálu Příbramského Nového rybníka bude Vítání slunovratu. Hlavní hvězdou programu...
18.5.2019
Policie dopadla a obvinila podezřelého z vraždy v Březnici na Příbramsku. Oběť našli policisté v pondělí...
17.5.2019
Začátkem května po třetí hodině ranní chtěla policejní hlídka v Příbrami zkontrolovat vozidlo Mitsubishi. Řidič se...
17.5.2019
Rekreační areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku, který je znám především jako lyžařské středisko, vstupuje do...
17.5.2019
Sestřičky domácí péče příbramské nemocnice, kterým nikdo neřekne jinak než Andělky, mají pro cesty za pacienty...
16.5.2019
Obec Petrovice se dlouhodobě potýká s neúspěšným vymáháním dluhů od problematické skupinky spoluobčanů, kteří odmítají platit...
16.5.2019
Bez svolení si podle policie muž v obci Háje na Příbramsku půjčil bagr v hodnotě...
Reklama