Příběh lvů z Nového Knína pokračuje

Ke konci loňského roku šokoval obyvatele Nového Knína pohled na lvíče koukající z panelákového okna. Nebezpečná šelma, byť toho času ještě „v plenkách“, rozjitřila emoce a obavy o zdraví a životy místních. Po opadnutí prvotního překvapení začala jednání o budoucnosti zvířete. Jenže vyvstala nerudovská otázka: „Kam s ním?“

Lvíče měl Jakub Zamrazil v bytě, krom toho už delší dobu chová jednoho dospělého lva v bývalém mlýně na okraji Nového Knína. Podle mluvčího státní veterinární správy neměl tento chovatel schválení na chov lva, protože nesplnil požadavky pro povolení k chovu z důvodu nedostatečného zabezpečení zvířete proti úniku. Věcí se tak začaly zabývat úřady a příběh pokračuje.

Starosta města Tomáš Havlíček vyvolal místní šetření a jednání, ze kterého vyplynulo, že pan Zamrazil má vůli věc řešit. „Chovatelem byla předložena nájemní smlouva na dobu neurčitou a výpověď ke dni 30. dubna 2019. Na dotaz, co bude se lvy po tomto datu, uvedl pan Zamrazil dvě varianty – je zájemce o koupi celého areálu, a chov tedy zůstane ve stávajícím prostoru po splnění zákonných podmínek, nebo budou lvi přemístěni na neuvedené místo na okrese Praha-západ, kde má zažádáno o stavební povolení k chovnému zařízení, uvádí zápis z jednání radnice.

Podle aktuálních vyjádření se o trestný čin ani veřejné ohrožení nejednalo. „Příbramští policisté se věcí zabývají, nebyly zjištěny zatím žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly podezření ze spáchání trestného činu. Zasílali jsme však podnět ke kontrole Krajské veterinární správě pro Středočeský kraj, která se případem nadále zabývá,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Přesto mají občané ze lvů obavy. „Dostal jsem stanovisko Policie ČR a závěr je, že k veřejnému ohrožení nedochází. Musím říci, že někteří naši občané mají na to jiný názor,“ uvedl pro Náš REGION starosta Havlíček a dodal, „zásadní problém však tkví v tom, že není zvířata kde umístit.“ 

Vyvstává tedy ona nerudovská otázka: „Kam s ním?“ Dotázali jsme se proto starosty Havlíčka, jestli radnice zvažovala jiné řešení situace, například ve smyslu adopce lvů jako maskotů města. „Samozřejmě že v jisté nadsázce jsme o tom mluvili – máme jako Královské zlatohorní město českého lva ve znaku. Ale bohužel máme i příliš „přízemních“ starostí, jako třeba opravy komunikací atd., a tak zůstalo jen u záměru,“ dodal starosta.

Glosa autora

Dá se lidsky pochopit člověk, který má zvířata natolik rád, že se je rozhodne chovat, ať jsou sebenebezpečnější. Člověku, který se o lva stará, krmí jej od mala a věnuje mu potřebný čas tak, aby se stal součástí smečky, nejspíše není lev životu nebezpečný. To ale neplatí pro kohokoliv jiného! Obavy lidí z Nového Knína jsou proto naprosto pochopitelné, a to si měl nepochybně chovatel uvědomit dříve, než si lvy pořídil. Kam s nimi? Kapličku, náměstí a lípu má kdejaká obec, ale městského lva, mimo znak, nemá nikdo. Možná by k vyřešení celého příběhu stačilo jen trochu času a vstřícnosti všech stran. Ať ten novoknínský lví příběh nedopadne zbytečně smutně, ono těchhle lvů už totiž po světě mnoho nechodí.

Z periferie městem. Výstava o proměnách Motolského údolí

Včera, 07:37
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
3.8.2020
Město Příbram od začátku srpna zpoplatňuje ukládání odpadů do sběrného dvora. Tam mohli lidé zdarma...
2.8.2020
Nevšední zážitek pro dospělé i děti nabídne Mistroství světa v rýžování zlata. To bude od...
2.8.2020
Projekt Rodinné stromy umožní obyvatelům města výsadbu nových stromů, které budou jejich adoptivními, informovala mluvčí...
1.8.2020
Třicetiletý muž chtěl na Příbramsku ujet policejní hlídce. Silný Mercedes mu na to ale nestačil,...
31.7.2020
Tragická nehoda, která stála život dědu, syna i vnuka se odehrála ve Lhotě u Příbramě...
31.7.2020
Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce,...
30.7.2020
Lidé v Příbrami si budou moci zasadit takzvané rodinné stromy. Jejich pořízení si zájemci sami...
30.7.2020
Nelichotivá statistika na příbramských cestách roste. Od začátku roku přistihli policisté 376 řidičů, kteří usedli...
29.7.2020
Senior (76) se podruhé narodil. Jeho auto smetl vlak z nezabezpečeného železničního přejezdu u Nové...
Reklama