11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Příbram od příštího roku výrazně zdraží vodu

Lidé v Příbrami se od příštího roku pořádně plácnou přes kapsu kvůli dražší vodě, přestože u ní stát sníží sazbu DPH z 15 na deset procent. Kvůli investicím do vodohospodářské infrastruktury se má vodné a stočné zvýšit o 16 korun za kubík.

Starosta Jan Konvalinka (za ANO) uvedl, že Příbram se s novou cenou vodného a stočného posune z podprůměru do průměru. „V rámci porovnání 50 měst podobných tomu našemu jsme se stávající cenou vodného a stočného třetí od konce. Při navýšení na 92 korun se posuneme mezi města, jako jsou Kladno, Mělník nebo Cheb,“ řekl.

Poukázal i na to, že v květnu 2020 se má snížit sazba DPH u vodného a stočného z 15 na deset procent. „Tudíž dopad na peněženky obyvatel nebude tak zásadní. U běžné rodiny s obvyklou spotřebou vody může navýšení ceny činit cca 200 korun měsíčně,“ dodal Konvalinka.

Vodohospodářská infrastruktura patří v Příbrami městu, které provoz přenechává společnosti 1. SčV. Firma platí městu nájemné a ponechává si příjem z vodného a stočného. Zastupitelé souhlasili se zvýšením nájemného za vodohospodářskou síť, město by díky tomu mohlo ročně investovat do infrastruktury až o 20 milionů korun více. Zároveň chce rozšiřovat kanalizaci k Lazci a Kozičínu, což bude znamenat výdaje několik desítek milionů. Zvýšení nájemného se podle Konvalinky promítne do ceny vodného a stočného. Připomněl, že se město zavázalo investovat peníze vybrané na nájemném. Po mnoho let zpátky se tak podle něj nedělo dostatečně.

Opoziční zastupitel za TOP 09 Václav Švenda rozumí tomu, že zvýšení nájemného bude znamenat i vyšší cenu vodného. Předpokládá však, že vedení města bude o konečné ceně ještě jednat s 1. SčV. „Domnívám se, že by mohl být ještě prostor tu cenu upravit ve prospěch odběratelů,“ řekl. Připomněl také, že o ceně vodného a stočného pro příští rok se bude ještě rozhodovat na některém z budoucích jednání zastupitelstva.

Dalšího opozičního zastupitele Vladimíra Krále (Šance pro Příbram) informace o zdražení vody překvapila. „Nikdo se o tom celou dobu nezmínil,“ řekl. Zvýšení ceny očekával, ale spíš postupné. Navýšení na 92 korun mu přijde poměrně výrazné.

Vodohospodářský majetek města má souhrnnou hodnotu kolem tří miliard korun. Naprostá většina vodovodní sítě je podle Konvalinky stará 50 až 80 let, tudíž je na konci životnosti nebo se jí přibližuje. Tempo obnovy přitom neodpovídá rychlosti stárnutí. Množí se havarijní opravy, na něž město vynakládá mnoho milionů korun ročně. Od roku 2015 do konce září letošního roku to bylo přes 24 milionů korun. Jen letos se do oprav havárií vodovodů a kanalizací investovalo více než devět milionů korun.

Ukazatelem kondice vodovodní sítě je i množství takzvané nefakturované vody, která se ztratí při cestě ke kohoutkům. To dosahuje skoro pětiny z celkového objemu pitné vody, což je podle Konvalinky alarmující. „Tisíce kubických metrů vody unikají ročně z potrubí, aniž by z nich měl kdokoli užitek, a někde pod městem se vsakují do podloží,“ upozornil starosta.

Jan Štoll, ČTK

Včera, 12:11
Do bývalého vojenského prostoru Brdy se vrátili vojáci. Po dvou letech tady opět začal pyrotechnický...
Včera, 09:01
Do konce letošního roku skončí provoz většiny veřejných telefonních automatů. Zůstanou jen ty v obcích...
15.11.2019
Ombudsmanka Anna Šabatová nenašla pochybení v postupu policistů, kteří pomocí dronů odhalili v srpnu v...
15.11.2019
Do příbramských obchodů chodil rád nakupovat vybrané laskominy. Zálibou v tuňáku získal přezdívku fajnšmekr. Jenže...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
14.11.2019
Lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku zahájí v sobotu novou sezonu. Lyžovat se bude...
14.11.2019
Do vazební věznice putoval začátkem listopadu 29letý muž, který se v Příbrami zaměřoval především na vykrádání...
13.11.2019
Jisté zdravotní potíže měl host po konzumaci jídel připravených v provozovně Na Téčku na veřejném tábořišti...
13.11.2019
Obyvatelé Nového Knína na Příbramsku se nemusí bát lvů. Ty choval jeden z místních obyvatel...
13.11.2019
Za deset měsíců letošního roku evidují policisté na Územním odboru Příbram celkem 1395 dopravních nehod....
Reklama