6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Příbramská nemocnice má lůžkové oddělení paliativní péče

Příbramská nemocnice otevřela lůžkové oddělení pro paliativní péči. Nové prostory vybudovala ve třetím patře pavilonu interních oborů. Kapacita je 16 lůžek, příjem pacientů začne 13. března.

Reklama

Oddělení v příbramské nemocnici se snaží přiblížit domácímu prostředí, k dispozici jsou i nadstandardní pokoje. Výstavba včetně vybavení vyšla na 30 milionů korun, kraj na to nemocnici poskytl dotaci. Na oddělení bude zaměstnáno 12 lidí, část musela nemocnice nově přijmout. O umístění je už nyní velký zájem.

Podle hlavní sestry Ivany Králíčkové se nepočítá s tím, že by pacient na oddělení strávil delší dobu, třeba půl roku. Poukázala na to, že jeho stav se může i zlepšit, v takovém případě bude přemístěn na jiné lůžko. „Nechceme, aby se nám oddělení zaplnilo lidmi, kteří mohou být ještě v léčebně dlouhodobě nemocných,“ uvedla.

Výhodu vidí Králíčková v tom, že hospicová lůžka fungují jako součást nemocnice. Při výpadku personálu mohou vypomoci lidé z jiných oddělení. „Ta součinnost je mnohem lepší a organizace práce je snazší. Nemocnice si navíc pacienty může generovat sama a hned si uvolní akutní lůžko,“ podotkla. Podobná oddělení v nemocnicích jsou podle ní jen v Praze, Jihlavě a Jindřichově Hradci, ve středních Čechách vzniklo nové oddělení paliativní péče také v nemocnici v Kutné Hoře.

V příbramské nemocnici ročně zemře 580 až 600 lidí, nejvíce na interních odděleních. V roce 2014 zařízení zprovoznilo sociální odlehčovací lůžka a o dva roky později domácí péči a následnou rehabilitační péči. V roce 2017 zahájila provoz paliativní poradna a ambulance. Letos chce nemocnice rozšířit domácí péči o hospicovou péči a otevřít poradnu pro pozůstalé.

Neuvěřitelné! Moravská šlechtična se stala průkopnicí letectví. Jaké prvenství jí patří?

Ve Středočeském kraji nabízí ambulantní péči v oboru paliativní medicíny 21 poskytovatelů zdravotních služeb, lůžkovou specializovanou paliativní péči provozuje pět poskytovatelů. Vedle příbramské a kutnohorské nemocnice je to Hospic Dobrého pastýře, Oblastní spolek Českého červeného kříže Mladá Boleslav a společnost MEDI HELP. Hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) novinářům řekl, že paliativní péči chtějí věnovat pozornost i ostatní krajské nemocnice ve středních Čechách. „Je zapotřebí, aby lidé, kteří jsou v terminálním stadiu, odešli za podmínek, které jsou důstojné,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Před 47 minutami
Příbram pracuje na koncepci cyklodopravy, která navrhne ideální síť cyklotras ve městě i její provázání...
Dnes, 12:29
Příbramští policisté lapili pěkného ptáčka. Zlodějíček se zaměřoval na věci podle sezóny, kradl plesové šaty,...
Dnes, 10:32
Objížďky a uzávěry silnic, blíží se doba nočních můr každého motoristy. Opravy komunikací jsou ale...
18.3.2019
V neděli Příbram předvedla poměrně solidní výkon proti rozjeté Slavii. Trenér Josef Csaplár ale i...
18.3.2019
Příbram chce vyčistit Čekalíkovský rybník a zvelebit jeho okolí. Upravit hodlá i přítok a odtok,...
18.3.2019
Tělocvična příbramských hasičů hostila druhý ročník halové soutěže ve výstupu na cvičnou věž pomocí hákového...
17.3.2019
25. kolo FORTUNA:LIGY uzavřel v neděli duel mezi Příbramí a Slavií. Na Litavce byl poprvé...
17.3.2019
Příbramští policisté zadrželi minulý týden na veřejné toaletě v Příbrami dvě osoby, které si zde...
16.3.2019
Příbramská radnice obdržela nezávislý posudek k projektu rekonstrukce akvaparku. Podle místostarosty Martina Buršíka (ANO) expertiza...
16.3.2019
Příbramští policisté vyšetřují další vloupání do sklepa se škodou 13 tisíc korun. Upozorňují zároveň, že...
Reklama