12℃
Dnes je 21. srpen , svátek má Johana

Příbramská nemocnice má lůžkové oddělení paliativní péče

Příbramská nemocnice otevřela lůžkové oddělení pro paliativní péči. Nové prostory vybudovala ve třetím patře pavilonu interních oborů. Kapacita je 16 lůžek, příjem pacientů začne 13. března.

Reklama

Oddělení v příbramské nemocnici se snaží přiblížit domácímu prostředí, k dispozici jsou i nadstandardní pokoje. Výstavba včetně vybavení vyšla na 30 milionů korun, kraj na to nemocnici poskytl dotaci. Na oddělení bude zaměstnáno 12 lidí, část musela nemocnice nově přijmout. O umístění je už nyní velký zájem.

Podle hlavní sestry Ivany Králíčkové se nepočítá s tím, že by pacient na oddělení strávil delší dobu, třeba půl roku. Poukázala na to, že jeho stav se může i zlepšit, v takovém případě bude přemístěn na jiné lůžko. „Nechceme, aby se nám oddělení zaplnilo lidmi, kteří mohou být ještě v léčebně dlouhodobě nemocných,“ uvedla.

Výhodu vidí Králíčková v tom, že hospicová lůžka fungují jako součást nemocnice. Při výpadku personálu mohou vypomoci lidé z jiných oddělení. „Ta součinnost je mnohem lepší a organizace práce je snazší. Nemocnice si navíc pacienty může generovat sama a hned si uvolní akutní lůžko,“ podotkla. Podobná oddělení v nemocnicích jsou podle ní jen v Praze, Jihlavě a Jindřichově Hradci, ve středních Čechách vzniklo nové oddělení paliativní péče také v nemocnici v Kutné Hoře.

V příbramské nemocnici ročně zemře 580 až 600 lidí, nejvíce na interních odděleních. V roce 2014 zařízení zprovoznilo sociální odlehčovací lůžka a o dva roky později domácí péči a následnou rehabilitační péči. V roce 2017 zahájila provoz paliativní poradna a ambulance. Letos chce nemocnice rozšířit domácí péči o hospicovou péči a otevřít poradnu pro pozůstalé.

Neuvěřitelné! Moravská šlechtična se stala průkopnicí letectví. Jaké prvenství jí patří?

Ve Středočeském kraji nabízí ambulantní péči v oboru paliativní medicíny 21 poskytovatelů zdravotních služeb, lůžkovou specializovanou paliativní péči provozuje pět poskytovatelů. Vedle příbramské a kutnohorské nemocnice je to Hospic Dobrého pastýře, Oblastní spolek Českého červeného kříže Mladá Boleslav a společnost MEDI HELP. Hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) novinářům řekl, že paliativní péči chtějí věnovat pozornost i ostatní krajské nemocnice ve středních Čechách. „Je zapotřebí, aby lidé, kteří jsou v terminálním stadiu, odešli za podmínek, které jsou důstojné,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Dnes, 16:39
Divadlo Za Vodou z Čenkova hraje každý rok v Podlesí a hrálo i letos. Tentokrát...
Koupání v nádrži Orlík už hygienici nedoporučují
Dnes, 15:30
Hasiči v úterý odpoledne likvidovali na vodní nádrži Orlík na Příbramsku ropnou skvrnu. Ropa byla...
Dnes, 06:42
Arcibiskupství pražské zdárně pokračuje s přípravou výstavby rozhledny na vrchu Třemšín. Rozhledna bude stát v...
Včera, 15:01
Zpestření začátku školního roku připravuje místní organizace Českého rybářského svazu v Jincích. Děti se mohou...
Včera, 07:00
Za deset měsíců odbavili úředníci Dobříšského městského úřadu téměř 30 tisíc občanů. Zabralo jim to...
19.8.2019
Hlavní závod dvacátého ročníku cliffdivingových závodů Highjump ve Hřiměždicích vyhrál těsným rozdílem, stejně jako vloni,...
19.8.2019
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
19.8.2019
Pilník zapečený v bochníku chleba nebo žiletka ve štrůdlu, úsměvné případy pašování věcí do věznice...
18.8.2019
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
18.8.2019
Za sedm měsíců letošního roku evidují Příbramští policisté celkem 973 dopravních nehod, což je oproti...
Reklama