10℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Příbramská nemocnice má lůžkové oddělení paliativní péče

Příbramská nemocnice otevřela lůžkové oddělení pro paliativní péči. Nové prostory vybudovala ve třetím patře pavilonu interních oborů. Kapacita je 16 lůžek, příjem pacientů začne 13. března.

Reklama

Oddělení v příbramské nemocnici se snaží přiblížit domácímu prostředí, k dispozici jsou i nadstandardní pokoje. Výstavba včetně vybavení vyšla na 30 milionů korun, kraj na to nemocnici poskytl dotaci. Na oddělení bude zaměstnáno 12 lidí, část musela nemocnice nově přijmout. O umístění je už nyní velký zájem.

Podle hlavní sestry Ivany Králíčkové se nepočítá s tím, že by pacient na oddělení strávil delší dobu, třeba půl roku. Poukázala na to, že jeho stav se může i zlepšit, v takovém případě bude přemístěn na jiné lůžko. „Nechceme, aby se nám oddělení zaplnilo lidmi, kteří mohou být ještě v léčebně dlouhodobě nemocných,“ uvedla.

Výhodu vidí Králíčková v tom, že hospicová lůžka fungují jako součást nemocnice. Při výpadku personálu mohou vypomoci lidé z jiných oddělení. „Ta součinnost je mnohem lepší a organizace práce je snazší. Nemocnice si navíc pacienty může generovat sama a hned si uvolní akutní lůžko,“ podotkla. Podobná oddělení v nemocnicích jsou podle ní jen v Praze, Jihlavě a Jindřichově Hradci, ve středních Čechách vzniklo nové oddělení paliativní péče také v nemocnici v Kutné Hoře.

V příbramské nemocnici ročně zemře 580 až 600 lidí, nejvíce na interních odděleních. V roce 2014 zařízení zprovoznilo sociální odlehčovací lůžka a o dva roky později domácí péči a následnou rehabilitační péči. V roce 2017 zahájila provoz paliativní poradna a ambulance. Letos chce nemocnice rozšířit domácí péči o hospicovou péči a otevřít poradnu pro pozůstalé.

Neuvěřitelné! Moravská šlechtična se stala průkopnicí letectví. Jaké prvenství jí patří?

Ve Středočeském kraji nabízí ambulantní péči v oboru paliativní medicíny 21 poskytovatelů zdravotních služeb, lůžkovou specializovanou paliativní péči provozuje pět poskytovatelů. Vedle příbramské a kutnohorské nemocnice je to Hospic Dobrého pastýře, Oblastní spolek Českého červeného kříže Mladá Boleslav a společnost MEDI HELP. Hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) novinářům řekl, že paliativní péči chtějí věnovat pozornost i ostatní krajské nemocnice ve středních Čechách. „Je zapotřebí, aby lidé, kteří jsou v terminálním stadiu, odešli za podmínek, které jsou důstojné,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Včera, 11:00
Příbram zrušila soutěž na úpravy hlediště v Divadle Antonína Dvořáka. Důvodem byly námitky jednoho z...
19.5.2019
Speciální ocenění komise v mezinárodní pěvecké soutěži Sanremo Junior získala Aneta Kalertová z Mníšku pod...
19.5.2019
Policisté pátrají po nezjištěném pachateli, který ukradl mezi 18. a 23. dubnem oranžovou poštovní schránku...
19.5.2019
Jednou z červnových událostí v areálu Příbramského Nového rybníka bude Vítání slunovratu. Hlavní hvězdou programu...
18.5.2019
Policie dopadla a obvinila podezřelého z vraždy v Březnici na Příbramsku. Oběť našli policisté v pondělí...
17.5.2019
Začátkem května po třetí hodině ranní chtěla policejní hlídka v Příbrami zkontrolovat vozidlo Mitsubishi. Řidič se...
17.5.2019
Rekreační areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku, který je znám především jako lyžařské středisko, vstupuje do...
17.5.2019
Sestřičky domácí péče příbramské nemocnice, kterým nikdo neřekne jinak než Andělky, mají pro cesty za pacienty...
16.5.2019
Obec Petrovice se dlouhodobě potýká s neúspěšným vymáháním dluhů od problematické skupinky spoluobčanů, kteří odmítají platit...
16.5.2019
Bez svolení si podle policie muž v obci Háje na Příbramsku půjčil bagr v hodnotě...
Reklama