Příbramská radnice bude opět chloubou města

Na historické budově Příbramské radnice viditelně zahlodal zub času a tak se nevyhnutelně přiblížil čas její opravy. Opravu čekají okna a fasáda budovy. Práce mají být hotovy do konce října, město za opravy zaplatí 3,2 milionu korun.

„Od pondělí 12. srpna můžete v okolí budovy příbramské radnice pozorovat čilý pracovní ruch. Právě v tento den byly zahájeny práce na opravě fasády a oken budovy,“ informovala mluvčí města Eva Švehlová. Oprava se zásadním způsobem nemá projevit na chodu úřadu a veřejnosti bude radnice po celou dobu přístupna v běžném režimu.

„Oprava fasády budovy radnice je velmi potřebná. Jednak jde o budovu, která by našemu městu měla dělat čest, ale především je ve stavu, kdy opadávající omítka ohrožuje procházející občany,“ uvedl k důvodu opravy starosta města Jan Konvalinka.

Budovu, která byla postavena mezi roky 1890 – 1893, čekají dvě etapy rekonstrukce. V první etapě budou opravena okna, rámy a parapety a poté budou následovat práce na samotné fasádě. Podle radnice by měly být práce dokončeny do 31. října letošního roku a radnice za ně zaplatí téměř 3,2 milionu korun.

Zajímavostí je, že původně společná budova Městské spořitelny a radnice, byla postavena příbramským stavitelem Antonínem Bastlem a stála 65 295 zlatých a 25 krejcarů. Budova měla tehdy vytvořit důstojný protipól honosné empírové budovy báňského ředitelství, situované v těsném sousedství plánované spořitelny a radnice. Zpracování její projektové dokumentace se tehdy ujal významný pražský architekt Vojtěch Ignác Ullmann. Za myšlenkou důstojné budovy pro obě instituce pak stála snaha tehdejšího starosty Karla Haila a ředitele spořitelny Josefa Štekra.

22.5.2020
Příbram rozšíří kamerový systém, který ve městě dohlíží na pořádek. Dosavadní kamerové body u Junior...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
12.5.2020
Na dnešek svolal ministr životního prostředí Richard Brabec Národní koalici pro boj se suchem. Konkrétní...
11.5.2020
Nová železniční zastávka, kterou budují stavbaři na sídlišti v Příbrami, bude přístupná pro vozíčkáře i...
5.5.2020
Ve středočeských městech obnovují provoz mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové pandemii. S otevřením od příštího...
28.4.2020
Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy...
28.4.2020
Na základě prohlášení vlády ČR k předpokládanému postupu při uvolňování opatření a omezení souvisejících s...
24.4.2020
Tři obce, které zanikly kvůli rozšiřování vojenské střelnice v Brdech, nyní připomínají vysazené stromy na...
Reklama