Příbramské divadlo uvede 800. reprízu představení Hrdý Budžes

Příbramské divadlo uvede 800. reprízu divácky úspěšné hry Hrdý Budžes podle stejnojmenného bestselleru Ireny Douskové. Jubilejní představení je plánováno na 10. října. Kromě toho diváci příští týden v úterý zhlédnou 100. reprízu černé komedie Válka Roseových, kterou ve filmové verzi proslavili Michael Douglas a Kathleen Turnerová, uvedla Andrea Vasilová z divadla.

Představení Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou v hlavní roli mělo premiéru 7. listopadu 2002, Hrzánová za svůj herecký výkon dostala Cenu Thálie za rok 2003. Ve hře představuje osmiletou Helenku žijící za husákovské normalizace. Na pozadí prostředí školy a divadla v jednom okresním městě se odvíjí sled komických příhod, trapných zážitků, drobných i větších neštěstí, které Helenka nejen prožívá, ale zároveň je s bezprostředností svému věku vlastní komentuje. Nakonec zjišťuje, že žádný Budžes nikdy neexistoval, že to jen nesprávně zaslechla v rádiu verše: „Hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí.“.

Hra byla před lety také důvodem trestního oznámení, které na Hrzánovou podali členové šumperské okresní organizace Komunistické strany Československa-Československé strany práce (KSČ-ČSSP), vedené bývalým důstojníkem Státní bezpečnosti Ludvíkem Zifčákem. Hrzánová tehdy v televizním přenosu při převzetí Thálie uvedla, že „Rusáci a komunisti jsou svině“. Citovala tak ale podle svého vyjádření pouze slova hrdinky tragikomického monodramatu, za něž prestižní ocenění dostala.

Předlohou mrazivé komedie Válka Roseových, která bude mít v příbramském divadle 100. reprízu, je román slavného amerického autora Warrena Adlera. Podle něj Danny DeVito natočil neméně slavný stejnojmenný film. Představení s Michalem Dlouhým a Kateřinou Lojdovou v hlavních rolích mělo premiéru v roce 2013.

Zdroj: čtk

David Prachař: Živit se divadlem je dneska trošku problém

Včera, 11:28
Opravu městského bazénu projednali před prázdninovou přestávkou příbramští zastupitelé. Výsledkem je rozhodnutí, že rekonstrukce se...
1.7.2020
Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů...
30.6.2020
Středočeské nemocnice mají dostat z krajského rozpočtu téměř 153 milionů korun na výdaje spojené s...
28.6.2020
Cílem Re-use centra je najít nové využití funkčních ale pro současného majitele už nepotřebných věcí....
28.6.2020
V letošním roce bude nejspíše častým cílem letních dovolených právě Česká republika. Turistům směřujícím do...
27.6.2020
Město Dobříš se zapojilo do projektu vhodnějšího nakládání s biologickým odpadem. Ten spustil tým projektu...
26.6.2020
Od začátku letošního roku do konce května řešili příbramští dopravní policisté už 137 nehod se...
25.6.2020
Žena si drogy schovávala i v mrazničce, nebylo jí to ale nic platné. Příbramští kriminalisté se...
25.6.2020
S absencí výletů a větší izolací od okolí budou muset počítat děti, které se letos...
22.6.2020
Příbram obnoví provoz letního kina, promítat se začne 3. července. Radnice si půjčila technologii, díky...
Reklama