Příbramský progamer vyhrál půl milionu, peníze daroval dětskému domovu

Na charitativním turnaji v Německu vyhrál Vojtěch Ptáček z Příbrami se svým spoluhráčem spajKKem z Prahy 55 tisíc dolarů, tedy asi 1,2 milionu korun. Mezi světovými hráči se Ptáček umístil na druhém místě v počítačové strategické akční hře PUBG. Vyhrané peníze z charitativního turnaje v tomto esportu věnovali oba hráči dětskému domovu v západních Čechách.

Příbram je plná zajímavých mladých lidí, jedním z nich je i dnes devatenáctiletý Vojta Ptáček. Žije totiž sen leckterého náctiletého kluka nebo i holky. Hraje počítačové hry a přivydělává si tím slušné peníze.

Lidem, kteří hrají počítačové hry na profesionální úrovni se říká progameři. Sdružují se v týmech, kterým se říká organizace. Každý má svoji přezdívku, té se v jejich hantýrce říká nick, a Vojta Ptáček se ve světě virtuálních sportovců jmenuje „Double“.

„Hrát hry jsem na počítači začal už na základní škole, možná ještě o něco dřív. Vlastně jsem se uměl dřív přihlásit do počítače, než se vlastnoručně podepsat,“ říká Vojta Ptáček. Od doby, kdy kosil virtuální nepřátele jen tak pro zábavu se mnohé změnilo. Jeho cílevědomost ho dovedla dále. „Jsem hodně soutěživý, chtěl jsem být lepší než ostatní. Vyniknout,“ říká Vojta. Začal trénovat a našel si tým. Jeho spoluhráči, jsou sdružení v organizaci Team Moops.

Je to už více než 20 let, kdy se progaming, tedy hraní počítačových her na profesionální úrovni, začal rodit i v České republice. Počáteční zápal nadšenců her typu Quake nebo Counter-Strike položil základy dnes regulérního odvětví sportu, majícího své hry, disciplíny, sponzory a hráče. Ti musí poctivě trénovat, pokud chtějí uspět ve velmi tvrdé celosvětové konkurenci a sáhnout si na turnajové prize money, tedy dotaci, o kterou soutěží.

Konec exkurze pro dříve narozené a zpět k Vojtovi Ptáčkovi. „Můj cíl v hraní je dostat se do nejvyšší evropské herní ligy, vyhrát, být nejlepší hráč,“ říká Ptáček ke své motivaci. Momentálně hraje druhou nejvyšší ligu, odkud je na špici nedaleko. „Pro mě to znamená hlavně to, že už vydělávám nějaké peníze, dělám si jméno a papírově patřím mezi dvě stě nejlepších hráčů v Evropě,“ říká nadějný český hráč z Příbrami.

Přes plány a úspěchy zůstává Vojta „nohama na zemi.“ Říká, že esport má i své stinné stránky, o nichž je dobré vědět, a uvědomit si jejich rizika. Hráči totiž často trénují víc, než by měli a zapomínají na životosprávu. „Já se to snažím balancovat, od sedmi let hraju fotbal, aktuálně přecházím od dorostenců do třetí ligy mezi chlapy. Rád bych něco dokázal i v klasickém sportu a zahrál si alespoň první ligu,“ říká Ptáček. Také doufá, že mu to pomůže dostat se na sportovní školu. „Rozhodoval jsem se mezi třemi vysokými školami, nakonec jsem se rozhodl pro FTVS, abych se mohl soustředit na fotbal a eSport,“ říká mladý sportovec.

Ikdyž se Vojta Ptáček jako profesionální hráč zatím necítí, jeho program tomu odpovídá. Hraje až tři turnaje za týden, k tomu patří i pravidelné týmové tréninky, ty jsou čtyřikrát do týdne. K tomu patří občasné výjezdy na zahraniční turnaje a s tím spojené náklady. Jeho výhry se pohybují v desítkách tisíc. Sám ale konstatuje, že na uživení to zatím není. „Jen hraní by mě zatím neuživilo, je to ale příjemná brigáda,“ dodává Ptáček.

Milion pro dětský domov

Více než milionovou výhru z turnaje si ale hráči nemohli nechat.  Rozhodli se ji proto věnovat dětskému domovu. „Snažili jsme se najít dětský domov, který je na tom ze všech nejhůře. Proto jsme výhru z charitativního turnaje poslali do dětského domova, který je tak trošku odstrčený na západě Čech. Chtěli jsme pomoci někde, kde peníze chybí a jen tak se to nezmění,“ vysvětluje Ptáček.

22.5.2020
Příbram rozšíří kamerový systém, který ve městě dohlíží na pořádek. Dosavadní kamerové body u Junior...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
12.5.2020
Na dnešek svolal ministr životního prostředí Richard Brabec Národní koalici pro boj se suchem. Konkrétní...
11.5.2020
Nová železniční zastávka, kterou budují stavbaři na sídlišti v Příbrami, bude přístupná pro vozíčkáře i...
5.5.2020
Ve středočeských městech obnovují provoz mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové pandemii. S otevřením od příštího...
28.4.2020
Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy...
28.4.2020
Na základě prohlášení vlády ČR k předpokládanému postupu při uvolňování opatření a omezení souvisejících s...
24.4.2020
Tři obce, které zanikly kvůli rozšiřování vojenské střelnice v Brdech, nyní připomínají vysazené stromy na...
Reklama