-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Příbramským starostou se opět stal lídr ANO Jindřich Vařeka

Starostou Příbrami se opět stal lídr vítězného hnutí ANO Jindřich Vařeka. Rozhodli o tom zastupitelé na dnešním ustavujícím zasedání. Radnici v příštích čtyřech letech povede ANO s ODS a Příbramáky pro Příbram. Dohromady mají 15 z 25 mandátů.

Reklama

Vařeku při veřejné volbě podpořilo všech 24 přítomných zastupitelů. Prvním místostarostou 33tisícového města se stal Martin Buršík a druhým Jan Konvalinka (oba za ANO). Budou mít na starosti ekonomiku a investice, respektive sociální oblast. Za ANO budou v radě zasedat ještě Petr Rotter a Zorka Brožíková. Za ODS se stal radním Svatopluk Chrastina a za Příbramáky pro Příbram jejich volební jednička Renáta Vesecká.

TOP 09, která s ANO dosud v Příbrami vládla, přešla do opozice. Lídr TOP 09 Václav Švenda při volbě vyjádřil Vařekovi podporu, přestože se poslední dobou střetávali v médiích. „Respektujeme výsledky voleb a ctíme, že vítěz má právo nominovat svého zástupce na starostu,“ uvedl. Věří prý také, že se nepotvrdí spekulace, podle nichž Vařeka chtěl pouze pro ANO vyhrát volby a plánuje se svého mandátu vzdát.

Na dotaz, zda má v úmyslu předčasně opustit funkci, Vařeka uvedl, že nikoliv. „Nemám to v úmyslu, nicméně nikdo nemůže říct, co se zítra bude dít,“ podotkl.

ANO má v 25členném zastupitelstvu 12 křesel a stačilo mu získat jednoho partnera. Původně bylo připraveno vzdát se většiny v radě a nabídnout čtyři křesla ostatním stranám. Vařeka tvrdil, že se tím chce vyhnout konfrontacím. Nabídku od ANO přijali i komunisté, s čímž měly ostatní strany problém. Zástupkyně KSČM nakonec od účasti v radě odstoupila, aby situaci odblokovala.

TOP 09 poté oznámila, že odchází do opozice, protože rozložení sil v radě neodpovídá výsledku voleb. Z tohoto důvodu také nepodpořila kandidáty ANO do městské rady, výjimku udělala jen u Vařeky. Podle Švendy povolební postup ANO připomíná pokus o absolutní uchopení veškerých rozhodovacích pravomocí. „Historie již ukázala, že model, kdy takto dominantně vládne pouze jedna strana, nefunguje, a proto jej při vší úctě ke kolegům z hnutí ANO našimi hlasy nepodpoříme,“ dodal.

Vařeka připomněl, že ANO nabízelo ostatním čtyři křesla v radě ze sedmi, z toho dvě TOP 09, která na to ale nepřistoupila. „Nakonec to dopadlo malinko jinak, ale prostě takový je život,“ řekl. V radě jsou tak kromě ANO jen občanští demokraté a Příbramáci pro Příbram, dohromady mají i tak většinu 15 hlasů. Přestože Švenda označil TOP 09 za vedoucí sílu opozice, Vařeka věří, že ANO s bývalými koaličními partnery najde společnou řeč.

ANO si proti minulým volbám o dva mandáty polepšilo. O jedno křeslo více než před čtyřmi lety získala druhá TOP 09, nyní jich má pět. Po dvou křeslech obsadili komunisté, občanští demokraté a Šance pro Příbram. Piráti mají jednoho zastupitele, stejně jako Příbramáci pro Příbram.

Nové vedení chce co nejdřív představit své záměry. „V nejbližších dnech zveřejníme náš plán, který by se měl týkat jednak toho, co měla většina stran ve svých volebních programech, a jednak bychom rádi představili náš plán zintenzivnění tlaku na rozvoj sportu a kultury,“ uvedl Vařeka.

Zdroj: čtk

Prokrastinace není lenost. Naopak má velmi dobrý důvod. Hádejte jaký

Včera, 08:40
Příbramská policie pátrá po neznámých pachatelích krádeží kol. V obci Dominikální Paseky zloděj odnesl jízdní...
21.1.2019
Nocleh v centru pro bezdomovce v Příbrami si mohou návštěvníci odpracovat úklidem zařízení a jeho...
21.1.2019
Hornické muzeum Příbram loni navštívilo téměř 128.000 lidí, meziročně zhruba o 1200 více. Největší zájem...
21.1.2019
Příbramská radnice sbírá náměty na projekty, které budou financovány z takzvaného participativního rozpočtu. Stejně jako...
21.1.2019
V Příbrami se bude bruslit i v létě, ledová plocha se rozmrazovat nebude. Velká hala...
19.1.2019
Obránce Tomáš Jablonský, který v prosinci 2017 ukončil profesionální kariéru, se vrátil do prvoligového fotbalu....
19.1.2019
Příbramská police pátrá po svědcích dopravní nehody - po osádce bílého osobního vozidla. Nehoda se stala...
18.1.2019
Martin Macík s navigátorem Františkem Tomáškem a mechanikem Lukášem Kalankou ze sedlčanského týmu Big Shock...
17.1.2019
I v 9. předposlední etapě letošního Dakaru nebyla o zážitky nouze. A opět se potvrdilo,...
17.1.2019
Středočechů s infekcí dýchacích cest od začátku roku výrazně přibylo. Hygienici zaznamenali nárůst téměř o...
Reklama