Přípravy na vánoční akce jsou v plném proudu

Komunální volby dokážou pořádně zamíchat nejen se složením zastupitelstev, ale i s akcemi pořádanými v předvánočním období. Méně starostí se složením radnice měly menší obce a města, proto jsou lépe připraveny. Zjistili jsme, co se bude o Vánocích dít.

Petrovice žijí v čase adventu tradičně bohatým životem. Začínají už 30. listopadu vánočním jarmarkem v základní škole, kde žáci prodávají vlastnoručně vyrobené vánoční zboží. Pak navazuje mikulášská nadílka v neděli 2. listopadu. „Společně rozsvěcujeme vánoční strom a vystupují děti z naší mateřské školy,“ dodává k mikulášské nadílce starosta Petr Štěpánek.

Petrovičtí se mohou těšit i na adventní koncert vokální skupiny Urban Ladys. Ten bude v sobotu 8. prosince v kostele svatého Petra a Pavla v Petrovicích. Do vánočního programu přispějí i děti základní umělecké školy, budou vystupovat ve školách, na obecním úřadě, v domě s pečovatelskou službou a v kostele v úterý 11. prosince. „Tradiční zakončení kulturních akcí před Vánoci máme v neděli 23. prosince od 16 hodin na náměstí, kde společně zpíváme koledy se živou hudbou při svařáku, čaji a grogu. Rozdáváme světlo z Betléma dovezené skauty z Milevska. Zpívání koled se obvykle účastní kolem 300 lidí ze širokého okolí,“ říká petrovický starosta Štěpánek.

Nový Knín má připraveny dvě tradiční předvánoční akce. Lidé se mohou těšit na posezení s dříve narozenými a rozsvícení vánočního stromu. „Letos připadá rozsvícení na 30. listopadu a posezení na 1. prosince a při obou akcích je kulturní program, při rozsvícení ohňostroj,“ prozradil novoknínský starosta Tomáš Havlíček.

V Rožmitále pod Třemšínem bude kulturní program velmi bohatý, a tak vybíráme jen několik akcí. „Lidé se mohou příjemně naladit na vánoční svátky po celé adventní období,“ říká šéf Městského kulturního centra František Žán. Už 1. prosince bude od 10 hodin ve Společenském centru, v Podbrdském muzeu a na náměstí vánoční jarmark lidových řemesel. Po něm bude následovat od 17.30 kulturní program na nádvoří Podbrdského muzea, zvonkový průvod a v 18 hodin se rozsvítí vánočního strom.

Hned ve středu 5. prosince v 17 hodin vtrhnou na nádvoří Podbrdského muzea čerti a svůj tradiční rej spojí s mikulášskou nadílkou. Příznivci dobré dechovky se pak mohou těšit v neděli 9. prosince od 18 hodin ve Společenském centru na vánoční koncert Rožmitálské Venkovanky pod vedením Josefa Janouška.

Na čtvrtek 13. prosince od 18 hodin je ve Společenském centru připraven vánoční koncert zpěváka Josefa Vágnera s dětským pěveckým sborem Základní umělecké školy J. J. Ryby a dětským sborem Jiráskáček.

V Letech hořelo 600 tun elektroodpadu, šetření zatím neprokázala úmysl či nedbalost

Ani letos před Vánocemi nebude chybět tradiční koncert Dechového orchestru mladých ze ZUŠ J. J. Ryby, který je naplánován na 15. prosince od 16 hodin ve Společenském centru. Děti si mohou čekání na Ježíška zkrátit také 16. prosince, kdy Městské kulturní středisko Rožmitál pod Třemšínem pozve děti do kina na Neděli s Patem a Matem. V rámci programu se známými kutily si budou od 14 do 19 hodin moci malí návštěvníci vymalovat speciální omalovánky, vyfotit se s Patem a Matem ve fotokoutku a hlavně uvidí dva nové, skvělé filmy s touto povedenou dvojicí – Pat a Mat znovu v akci a Pat a Mat: Zimní radovánky. Jakýmsi zlatým hřebem v rožmitálské prosincové kulturní nabídce bude 23. prosince od 18 hodin vánoční koncert Jaroslava Svěceného. Houslový virtuos vystoupí tentokrát ve Společenském centru s houslistkou Julií Svěcenou a na klavír je doprovodí přední český klavírista Václav Mácha.

V Mníšku pod Brdy budou 2. prosince rozsvěcet adventní světlo, což je tradiční akce spojená s rozsvícením světelné výzdoby, která strom u kostela promění na zářící vánoční stromek. „Vloni sváteční atmosféru vykouzlila i vystoupení dětí mníšeckých spolků i základní umělecké školy. A letos to bude podobné,“ říká Jana Dušková starající se v Mníšku o kulturu.

Dopoledne 7. prosince si děti z mateřských škol, základní školy, spolky a senioři z Domova seniorů Pod Skalkou ozdobí na náměstí F. X. Svobody své vánoční stromečky. O den později v devět ráno čeká Mníšek oblíbený knoflíkový trh, který se pořádá už 15 let. „Stal se neodmyslitelnou součástí předvánočního Mníšku. Prodávají se na něm za knoflíky výrobky, které děti vyrobily s rodiči nebo s učiteli ve škole a také senioři z Domečku,“ dodává Dušková. Knoflíky si pak návštěvníci trhu vyměňují za peníze. „Vloni výtěžek putoval zčásti na dobročinné účely, aby se dětští pacienti motolské nemocnice při hospitalizaci cítili lépe,“ doplňuje Dušková. Prostory kostela sv. Václava rozezní 15. prosince ve tři odpoledne tóny benefičního koncertu ve prospěch mníšeckého Domova pro seniory Pod Skalkou.

Legendární vojevůdce si zamiloval vídeňský řízek. Vyplnil se osud, který Radeckému vyčetla z ruky cikánka?

Včera, 18:00
Příbramští kriminalisté už sdělili obvinění 35leté ženě, která v prosinci napadla dvě dívky v Dobříši....
23.1.2020
Jindřichova skála je skalní „srub“ s kolmou stěnou a kamenným mořem. Pro Brdy jsou takové...
22.1.2020
Další část města Příbram čeká proměna. Radnice bude revitalizovat prostor podél Příbramského potoka. Z bývalé...
21.1.2020
Hornické muzeum Příbram letos návštěvníkům připomene 145 let od světového rekordu v dosažení kilometru svislé...
20.1.2020
Příbramská radnice by podle ODS měla zastavit přípravu rozsáhlé rekonstrukce akvaparku za více než 400...
19.1.2020
Město Březnice, proslavené těžbou stříbrných rud a zámkem, leží na říčce Vlčavě. Zámek byla původně...
19.1.2020
Trenéři do škol je projekt, který má dětem ukázat kouzlo sportu, nastartovat v nich lásku...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Vojáci letos obnoví střelbu z minometů v bývalém vojenském prostoru Brdy, který je od roku 2016...
17.1.2020
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
Reklama