29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Přírodní nádrže na Příbramsku zvou ke koupání

Ve většině koupacích nádrží na Příbramsku se už dá koupat. Jako každý rok stráží kvalitu vody středočeští hygienici. Voda je vhodná ke koupání ve všech nádržích. Trochu horší kvalitu vody má Pilský rybník.

Reklama

Podle údajů hygieniků je voda k 3. 6. 2019 vhodná ke koupání ve všech sledovaných nádržích na Příbramsku. Bez obav se tak lze vykoupat v koupališti Jince,  ve vodních nádržích Slapy a Orlík. Kontrolní odběry zaznamenaly zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody pouze v Pilském rybníce. V provozu zatím není  SR Kymevo Hrachov a koupaliště Březnice a Obecnice.

Kontrola vody hygieniky dává návštěvníkům přehled o kvalitě vody v koupací sezoně. Ti sledují zejména přítomnost škodlivých sinic. „Kvalita vody se kontroluje průběžně v letní koupací sezoně, kdy odběry provádí buďto provozovatel koupaliště v přírodě, případně sama KHS, pokud oblast nemá žádného provozovatele,” upřesnila tisková mluvčí KHS Dana Šalamunová.

Sinice mohou způsobovat vážné zdravotní problémy kvůli toxinům, které vylučují. „Koupání ve vodě s přítomností velkého množství sinic představuje riziko poškození zdraví koupajících se osob tím, že sinice produkují různé toxiny, které mohou způsobit akutní otravu projevující se střevními a žaludečními obtížemi a bolestí hlavy, ale i trvalým poškozením jater,“ upozorňují na možná nebezpečí hygienici.

Hygienici doporučují při koupání v nesledovaných vodách alespoň pohledovou kontrolu vody. Tedy zda ve vodě neplave nějaké znečištění a jak je průhledná. Je-li voda zbarvena do zelena, může se jednat o nárůst sinic, které mohou způsobovat vyrážky nebo alergické reakce kůže. Zelené zabarvení mohou mít na svědomí také řasy, které zdraví škodlivé nejsou.

Demokracie do škol patří. Jedná se o celý souhrn dovedností!

Zdravotní rizika spojená s koupáním v přírodních koupalištích představují zejména sinice a fekální znečištění způsobující alergické reakce, při pozření pak střevní potíže. Hrozí i riziko nakažení žloutenkou typu A. Častá je i svědivá kožní vyrážka na částech těla ponořených do vody.

Kontrola vody jednoduchým testem:

  • Naplňte PET láhev vodou a nechte 20 minut stát na světle.
  • Pokud se u hladiny vytvoří zelený kroužek a jinak zůstane voda čirá, jedná se o sinice.
  • Jestliže voda zůstane zakalená nebo se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně jsou ve vodě řasy.
  • V případě, že jde pravděpodobně o zvýšený výskyt sinic, doporučují hygienici se v takové vodě nekoupat, nebo se po koupání osprchovat.
Včera, 10:27
Ojedinělý portrét druhé české královny Judity Durynské, která žila ve 12. století, vzniklý na základě...
17.6.2019
Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu...
17.6.2019
Výlet do hornické minulosti Příbramska nabízí Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata. To se...
14.6.2019
Pražská integrovaná doprava bude od 29. června rozšířena o další oblast. Linku 317 Praha-Smíchov –...
13.6.2019
Český červený kříž pořádá v Příbrami dvakrát ročně obřad předání ocenění dárcům krve, kteří darují krev...
13.6.2019
Amatérský hledač pokladů našel detektorem kovů 22. května po osmé hodině večerní v Bukové u Příbramě nevybuchlou munici....
13.6.2019
Příbramské mažoretky si z finále Mistrovství ČR přivezly zlato ze všech disciplín. Mistrovství České mažoretkové...
13.6.2019
Petrovice si letos připomenou 800 let svojí doložené existence. K výročí vzniká i kniha o...
12.6.2019
V pátek 31. května odpoledne zachraňovalo středisko HZS Středočeského kraje německy hovořící horolezkyni. Ta spadla z...
12.6.2019
Až do konce září bude provoz v Příbramské ulici Legionářů komplikovat uzavírka. Opraven bude povrch...
Reklama