mapa regionů
zavřít mapu

Letos uplyne půlstoletí od doby, kdy byla v Příbrami otevřena první stanice hasičů z povolání. První strážnice byla v bytě v centru města. Za desetiletí se změnily i události, u nichž hasiči zasahují.
Zavádění nových technologií a materiálů, mnohdy požárně nebezpečných, a obtížnost při zajišťování hasebních prací při požárech v denní době si vyžádala v sedmdesátých letech minulého století profesionalizaci hasičů.
„Vznik profesionální požární ochrany se datuje od 15. srpna 1970, kdy z popudu krajských a okresních orgánů vznikl Okresní veřejný požární útvar Příbram, jehož hlavním úkolem bylo snižovat škody způsobené požáry na minimum,“ připomíná ředitel příbramských hasičů Tomáš Horvát.
První strážnice byla zřízena ve starém bytě na náměstí v centru města, dnešní náměstí T. G. Masaryka.
„Zpočátku byly služby organizovány pouze přes den od 7.00 do 19.00 hodin a zajišťovali je pouze dva příslušníci. V noci službu zabezpečovali dobrovolní hasiči,“ dodává ředitel Horvát.
Poprvé se profesionální hasiči stěhovali v srpnu 1972 do bývalého dolu Marie na Březových Horách. V 70. a 80. letech se postupně zlepšovaly podmínky pro zásahy hasičů.
„Což bylo dáno především angažovaností tehdy sloužících hasičů, kteří si své základny z valné většiny opravovali, rekonstruovali nebo dodělávali svépomocí,“ říká Horvát.
Postupně byla vylepšována i technika, kterou hasiči potřebují při hašení.
„V listopadu 1990 se Okresní veřejný požární útvar Příbram přestěhoval z Březových Hor do nově postavené a na svou dobu moderní požární stanice ve Školní ulici, tedy do části města s největší koncentrací výškových budov, kde sídlí stanice HZS Příbram i ředitelství příbramského územního odboru HZS Středočeského kraje dodnes,“ dodává ředitel.
Dnes už hasiči nezdolávají pouze požáry, ale zasahují při dopravních nehodách při vyprošťování osob z havarovaných vozidel, zasahují u průmyslových havárií a také pomáhají při živelních pohromách a katastrofách.
Hasiči zajišťují i technickou pomoc při pracích na vodě a pod vodou, ale také ve výškách a nad volnou hloubkou, otevírají i uzavřené prostory.
„Právě technické zásahy tvoří největší a podstatnou část zásahů dnešních profesionálních hasičů, zatímco požáry zaujímají ve statistikách ani ne pětinu jejich práce. Vysoká četnost zásahové činnosti se samozřejmě promítla i na příbramské stanici, kde v posledních pěti letech přesáhla hranici 750 výjezdů za rok,“ říká ředitel.
Dnes centrální stanice územního odboru Příbram zabezpečuje plošné pokrytí jednotkami požární ochrany a činností specializovaných služeb dvěma výjezdy k zásahu. Výjezdy do dvou minut jsou zajišťovány na úrovni rychlé a účinné pomoci v nepřetržitém režimu 24 hodin denně.
Na stanici je i lezecká skupina pro zásahy ve výšce a nad volnou hloubkou, další hasiči jsou vyškoleni pro první předlékařskou pomoc na úrovni, mají instruktory pro práci s motorovou řetězovou pilou, garanty na vyprošťování osob u dopravních nehod nebo pro práce na vodní hladině a specializované chemiky.