8℃
Dnes je 15. říjen , svátek má Tereza

Rožmitál opět navštívila královna Johanka

Česká královna Johanka z Rožmitálu opět po roce zavítala na své rodné panství. Slavnosti královny Johanky se ve městě konaly v sobotu 15. června už posedmnácté. Vydala se se svým průvodem od památné lípy, projela nádvořím zámku i náměstím a skončila v zámecké zahradě.

Reklama

Už posedmnácté město Rožmitál pod Třemšínem slavilo příjezd královny Johanky. Nejdříve navštívila památnou lípu, projela nádvořím zámku i náměstím až do zámecké zahrady. Tady jí na úvod zazpívaly děti ZUŠ J. J. Ryby, poté se Johanka srdečně přivítala se starostou města Rožmitálu Josefem Vondráškem i se starosty okolních obcí. Nechybělo ani tradiční vyhlášení Paní rožmitálské. Tou se pro letošní rok stala paní Ludmila Sedláková, dlouholetá členka Českého červeného kříže, za svou vytrvalou a obětavou práci.

Hlavním programem tentokrát provázel středověký dvorní zpěvák – minstrel, jenž ve své výpravné písni vylíčil české královně i jejímu dvoru vzpomínkový příběh o tom, jak kdysi Johanka vedla do boje české vojsko proti svému nezbednému uherskému zeti, Matyáši Korvínovi.

V režii šermířské skupiny Rosenthal se na louce u zámecké zahrady pro ilustraci tohoto skutečného příběhu odehrály boje okořeněné použitím děl. Boje v závěru skončily vítězně pro Království české. Po minstrelově výstupu ocenila královna nejúspěšnější vynálezy, které pro ni navrhovaly děti ze ZUŠ a ZŠ v Rožmitále a okolí a vyhlásila vítěze soutěže Vynález pro královnu.

Kromě hlavního programu mohli návštěvníci obdivovat na nádvoří Podbrdského muzea výběr z hudebního, tanečního i scénického umění žáků ZUŠ J. J. Ryby. V zámecké zahradě vystupovala divadelní skupina ToTeM se svou částečně loutkovou indickou pohádkou O Nirdhanatovi. Čtvrt hodiny před polednem je na jevišti vystřídali dělostřelci z SHŠ Skeleton. Ti svojí střelbou ohlásili příchod poledne. Celé dopoledne mohli lidé chodit do Stodoly Podbrdského muzea hlasovat o nejlepší vynález pro královnu Johanku.

Chytrý jako liška. Co jste o liščí chytrosti možná nevěděli

V zámecké zahradě se siláci procvičili při běhu s 66kilovým kancem na zádech v členitém terénu při soutěži Rožmitálský Bivoj. Pro pírko přes plot byla soutěž pro ženy, která zároveň svým názvem prozrazuje i soutěžní disciplínu. Na vítěze čekaly pestré ceny – pro muže pivo a masáže, pro ženy kosmetické ošetření či poukázka do restaurace. Pro malé i velké začínalo v 16.30 na nádvoří zámku představení divadla ToTeM s názvem Kouzelný mlýnek protkané jemným humorem. V šest hodin večer zazněly v kostele Sv. Jana Nepomuckého na náměstí libé Vítězné tóny Johance v podání známého rožmitálského souboru Třemšínská kvítka na oslavu jejího vítězství nad Uhry.

Po celý den bylo možné nakupovat zboží obvyklé i neobvyklé na středověkých trzích na náměstí, prohlédnout si běžné i netypické druhy domácího zvířectva ve dvoře areálu ZUŠ J. J. Ryby či navštívit zámek. Tady na příchozí čekalo atrakcí hned několik: středověké hry na zámeckém nádvoří, kde byla i zároveň možnost se občerstvit, uvnitř zámku pak uměnímilovné osoby oblažila nápaditá výstava prací paní Evy Heyd – Nevyznačeným prostorem. Příznivci rozhleden a krásných výhledů se mohli zúčastnit prohlídky zámecké věže. V podzámčí pak lákala svými dobrotami středověká krčma, děti se mohly povozit na ručním kolotoči nebo dobýt dřevěný středověký hrad.

O zahájení večerního programu se postarala swingová a rokenrolová skupina Dirty Rudolph and his Inglorious Rock’n’Roll Mates. Ta uvedla posluchače náležitě do varu, a aby nevychladli, od 21.00 pokračovali podobným tempem Circus Brothers se svými balkánskými divokými rytmy. Patnáct minut před 23. hodinou, když už byla pořádná tma, posvítila si na Rožmitál skupina Firelovers se svou ohňovou show. Největší ovace zaznamenali poté, co v shluku světel vytvořili rožmitálský erb. Po 23. hodině hrál posluchačům i tanečníkům do ouška DJ James Wing, a to až do jedné hodiny ranní.

FOTO: Rožmitál opět navštívila královna Johanka

Rožmitál opět navštívila královna Johanka - IMG_2679Rožmitál opět navštívila královna Johanka - IMG_2656Rožmitál opět navštívila královna Johanka - IMG_2878
Včera, 10:11
S ukončením skateboardové a BMX sezony v příbramském Skateparku je spojen program, ve kterém vystoupí...
11.10.2019
Kabelka v nákupním vozíku je neodolatelnou pozvánkou pro kapsáře. Přesvědčila se o tom žena v jednom...
11.10.2019
Za neuskutečněný 40. ročník Rally Příbram může nedostatek financí. Na vině však není radnice města,...
10.10.2019
Příbramská policie zveřejnila data dopravní nehodovosti za třetí kvartál letošního roku. Devět lidí našlo na...
9.10.2019
Příbramská kriminálka obvinila muže z Příbrami z pěti trestných činů. Výčet jeho krádeží je vskutku obdivuhodný.
4.10.2019
Středočeský kraj poskytne oblastním nemocnicím dohromady 1,6 milionu korun na očkování personálu proti spalničkám. Krajské...
4.10.2019
U příbramského Kauflandu byla v září letošního roku na přechodu pro chodce zraněna žena. Silnice...
1.10.2019
Stošedesáti tisícovou škodu způsobil řidič nerespektující dopravní značení. Po vjezdu do křižovatky naboural automobil, který...
28.9.2019
Odjezdy a zpoždění autobusů, aktuality, kulturní tipy nebo hlášení závad. To je jen několik funkcí,...
25.9.2019
Vltavu loni v hlavní části sezony využilo k rekreaci téměř šest milionů lidí. Jde o...
Reklama