25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Rozšiřování placeného stání má uvolnit parkovací místa

Informace o zavedení dalších parkovacích zón vyvolala vlnu emocí. Občanům města má přinést výhodu před lidmi dojíždějícími do Příbrami za prací. Zavádění parkovacích zón na parkovišti pod autobusovým nádražím, v ulici Legionářů nebo v oblasti staré Příbrami sklízí kritiku.

Reklama

V Příbrami jsou čtyři barevně oddělené parkovací zóny, které jsou podle lokality zpoplatněny. Podle informací radnice budou parkovací zóny rozšířeny například na parkovišti pod autobusovým nádražím, v ulici Legionářů nebo ve staré Příbrami.

„K zavedení barevných zón se přistoupilo především proto, že v centru města je parkovacích míst nedostatek. Cílem regulace parkovného, tedy zavedení parkovacích zón, je udržení rovnováhy mezi parkováním rezidentů, krátkodobým parkováním a parkováním místních i mimopříbramských, kteří odjíždějí dále za prací hromadnými prostředky,“ říká mluvčí města Eva Švehlová.

S tím ale nesouhlasí opoziční zastupitel Vladimír Král (Šance pro Příbram). „Nezpochybňuji, že v samotném starém centru v blízkém okolí náměstí a nemocnice je situace s parkováním problematická a určitá regulace může mít smysl. Ale zdá se, že v případě parkoviště v ulici Čs. armády nejde ani tak o usměrnění kritické situace, jako o snahu vytěžit maximum z peněženek řidičů,“ uvedl k zavádění zón Král.

Podle Krále ale nemá logiku omezovat parkování přímo v dosahu autobusového a vlakového nádraží. Podle něj je žádoucí právě to, aby motoristé přijeli k autobusům a vlakům a dále pokračovali v cestě ekologicky.

Město v minulosti vybudovalo „odstavná“ parkoviště P+R, tedy parkoviště, kde mohou lidé při další cestě za zaměstnáním autobusovou či vlakovou dopravou automobil bezplatně zaparkovat na celý den. Tato parkoviště jsou na Drkolnově a v Čechovské ulici.

„Skutečně si někdo z radních myslí, že občan dojíždějící za prací například do Jinců či Březnice přijede z Orlova nebo Kozičína na bezplatné P+R parkoviště na Drkolnov, namísto parkoviště u nádraží, odtud pojede hromadnou dopravou 15 minut na nádraží a poté bude pokračovat vlakem,“ ptá se Král.

 

Savencia koncem měsíce ukončí výrobu v Sedlčanech

Rezidentní a parkovací karty

„Občané města budou oproti přespolním ve výhodě, především v modré parkovací zóně,“ uvedla Švehlová. V této zóně jsou dostupné rezidentské parkovací karty – fyzická osoba zaplatí 200 korun měsíčně a právnická osoba pak 600 korun měsíčně. Při koupi parkovací karty na delší (půlroční či roční) dobu, vyjde karta ještě levněji.

Motoristé, kteří potřebují své auto zaparkovat na celý den, pak mohou využívat parkovací karty, které je možné zakoupit v parkovacích automatech v zóně zelené. Parkovací karta vyjde na 120 korun měsíčně.

Podle mluvčí město zároveň intenzivně pracuje na vyhledávání vhodných míst, kde by se dala vybudovat jednotlivá parkovací místa. „V současné době se připravuje projekt zásadního řešení parkování v Hrabákově ulici, a to především s důrazem na zvýšení bezpečnosti mnoha set žáků tamních škol,“ dodala Švehlová.

Rozzlobení Příbramáci

Rozšiřování placených zón rozpoutalo na sociálních sítích vlnu nevole. Obyvatele Příbrami zavedení placených zón rozlítilo, jako výhodu jej nevidí. „Za chvilku budu platit i na parkovišti u Lidlu,“ napsal uživatel Vojta Tomeček. 

Tak jen doufám, že se tím budete řídit i VY!!! A pokud jsem to dobře pochopila, tak VY… úředníci budete mít zelenou parkovací zónu a ostatní občané se mají omezit a využívat MHD! Co kdybyste si ty Vaše ‚prdelky‘ vozili taky MHDéčkou a byli příkladem občanům a pokračovali tak EKOLOGICKY,“ reagovala uživatelka Jitka Janouškovcová Pikešová.

To si už dělaj prdel, ne! Zpoplatnit všechny parkoviště! Stále jen z lidí tahat peníze. Už aby ‚pan starosta‘ skončil na radnici a s ním ty jeho spolupracovníci,“ kometnoval uživatel Pavel Vopenka.

 

Nemocnice v Hořovicích na Berounsku plánuje výrazné rozšíření

 Parkovací zóny

Červená zóna – náměstí T. G. Masaryka – platba parkování 25 Kč/hod, bez možnosti zakoupení rezidentské či parkovací karty. Parkovací automat je v provozu ve všední dny od 8 do 16 hodin.

Modrá zóna – ulice Osvobození, náměstí 17. listopadu, Václavské náměstí, ulice Střelecká, Zahradnická, Gen. R. Tesaříka, Jiráskovy sady (Zlatý kříž), Hornické náměstí, Dvořákovo nábřeží, ulice Na Příkopech, Tyršova, okolí Zámečku-Ernestina, ulice Gen. R. Tesaříka (parkoviště u nemocnice), ulice Jinecká (parkoviště na Hvězdičce). V přípravě je ulice Legionářů a lokalita staré Příbrami.

Platba v modré zóně je zpoplatněno částkou 15 Kč/hod a je zde možnost zakoupení rezidentských karet. Parkovací automaty jsou v provozu ve všední dny od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin.

Zelená zóna – Fibichova ulice, parkoviště v ulici Primáře Trnky (parkoviště pod hřbitovem, které bude zprovozněno v jarních měsících) a v přípravě je parkoviště pod autobusovým nádražím.

Platba v zelené zóně je 15 Kč/hod, maximálně však 30 Kč/den. V zelené zóně si motoristé přímo v parkovacím automatu mohou koupit parkovací karty za 120 Kč/měsíc. Parkovací automaty jsou v provozu ve všední dny od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin.

Oranžová zóna – „stará“ Milínská u Nováků. Platba činí 20 Kč/hod nebo 50 Kč/den. Parkovací automat je v nepřetržitém provozu. 

 

Včera, 17:07
Příbram pozastavila provoz turistického vláčku, který dosud ve městě jezdil v letní sezoně od května...
Včera, 11:02
Příbram zavede v městské hromadné dopravě elektronické jízdní řády. Aktuální údaje o příjezdech a odjezdech...
23.4.2019
Na území bývalého vojenského újezdu Brdy byla uvedena do provozu tři nouzová tlačítka k přivolání...
22.4.2019
Společenské centrum v Sedlčanech bude sloužit zejména pro duchovní účely a s nimi spojené akce....
21.4.2019
Jaké to bylo kopat za války na Moravě zákopy, ochutnat poprvé v životě čokoládu od...
21.4.2019
Festival během tří měsíců nabídne pět koncertů, mši, odbornou konferenci a interpretační kurzy s workshopy....
20.4.2019
O desítky tisíc korun přišla seniorka z Dobříše na kterou se zaměřily dvě podvodnice. Vloudily se...
19.4.2019
Více než sto gymnastek z několika oddílů soutěžilo v sobotu 6. dubna 2019 o medaile...
17.4.2019
Stíhání muže, který loni koncem prosince přepadl banku v Příbrami a zajal v ní rukojmí,...
16.4.2019
Příbramská radnice potvrdila, že soutěž na prodej Příbramské teplárenské, která provozuje centrální zdroj tepla pro...
Reklama