27℃
Dnes je 22. červenec , svátek má Magdaléna

Rozšiřování placeného stání má uvolnit parkovací místa

Informace o zavedení dalších parkovacích zón vyvolala vlnu emocí. Občanům města má přinést výhodu před lidmi dojíždějícími do Příbrami za prací. Zavádění parkovacích zón na parkovišti pod autobusovým nádražím, v ulici Legionářů nebo v oblasti staré Příbrami sklízí kritiku.

Reklama

V Příbrami jsou čtyři barevně oddělené parkovací zóny, které jsou podle lokality zpoplatněny. Podle informací radnice budou parkovací zóny rozšířeny například na parkovišti pod autobusovým nádražím, v ulici Legionářů nebo ve staré Příbrami.

„K zavedení barevných zón se přistoupilo především proto, že v centru města je parkovacích míst nedostatek. Cílem regulace parkovného, tedy zavedení parkovacích zón, je udržení rovnováhy mezi parkováním rezidentů, krátkodobým parkováním a parkováním místních i mimopříbramských, kteří odjíždějí dále za prací hromadnými prostředky,“ říká mluvčí města Eva Švehlová.

S tím ale nesouhlasí opoziční zastupitel Vladimír Král (Šance pro Příbram). „Nezpochybňuji, že v samotném starém centru v blízkém okolí náměstí a nemocnice je situace s parkováním problematická a určitá regulace může mít smysl. Ale zdá se, že v případě parkoviště v ulici Čs. armády nejde ani tak o usměrnění kritické situace, jako o snahu vytěžit maximum z peněženek řidičů,“ uvedl k zavádění zón Král.

Podle Krále ale nemá logiku omezovat parkování přímo v dosahu autobusového a vlakového nádraží. Podle něj je žádoucí právě to, aby motoristé přijeli k autobusům a vlakům a dále pokračovali v cestě ekologicky.

Město v minulosti vybudovalo „odstavná“ parkoviště P+R, tedy parkoviště, kde mohou lidé při další cestě za zaměstnáním autobusovou či vlakovou dopravou automobil bezplatně zaparkovat na celý den. Tato parkoviště jsou na Drkolnově a v Čechovské ulici.

„Skutečně si někdo z radních myslí, že občan dojíždějící za prací například do Jinců či Březnice přijede z Orlova nebo Kozičína na bezplatné P+R parkoviště na Drkolnov, namísto parkoviště u nádraží, odtud pojede hromadnou dopravou 15 minut na nádraží a poté bude pokračovat vlakem,“ ptá se Král.

 

Savencia koncem měsíce ukončí výrobu v Sedlčanech

Rezidentní a parkovací karty

„Občané města budou oproti přespolním ve výhodě, především v modré parkovací zóně,“ uvedla Švehlová. V této zóně jsou dostupné rezidentské parkovací karty – fyzická osoba zaplatí 200 korun měsíčně a právnická osoba pak 600 korun měsíčně. Při koupi parkovací karty na delší (půlroční či roční) dobu, vyjde karta ještě levněji.

Motoristé, kteří potřebují své auto zaparkovat na celý den, pak mohou využívat parkovací karty, které je možné zakoupit v parkovacích automatech v zóně zelené. Parkovací karta vyjde na 120 korun měsíčně.

Podle mluvčí město zároveň intenzivně pracuje na vyhledávání vhodných míst, kde by se dala vybudovat jednotlivá parkovací místa. „V současné době se připravuje projekt zásadního řešení parkování v Hrabákově ulici, a to především s důrazem na zvýšení bezpečnosti mnoha set žáků tamních škol,“ dodala Švehlová.

Rozzlobení Příbramáci

Rozšiřování placených zón rozpoutalo na sociálních sítích vlnu nevole. Obyvatele Příbrami zavedení placených zón rozlítilo, jako výhodu jej nevidí. „Za chvilku budu platit i na parkovišti u Lidlu,“ napsal uživatel Vojta Tomeček. 

Tak jen doufám, že se tím budete řídit i VY!!! A pokud jsem to dobře pochopila, tak VY… úředníci budete mít zelenou parkovací zónu a ostatní občané se mají omezit a využívat MHD! Co kdybyste si ty Vaše ‚prdelky‘ vozili taky MHDéčkou a byli příkladem občanům a pokračovali tak EKOLOGICKY,“ reagovala uživatelka Jitka Janouškovcová Pikešová.

To si už dělaj prdel, ne! Zpoplatnit všechny parkoviště! Stále jen z lidí tahat peníze. Už aby ‚pan starosta‘ skončil na radnici a s ním ty jeho spolupracovníci,“ kometnoval uživatel Pavel Vopenka.

 

Nemocnice v Hořovicích na Berounsku plánuje výrazné rozšíření

 Parkovací zóny

Červená zóna – náměstí T. G. Masaryka – platba parkování 25 Kč/hod, bez možnosti zakoupení rezidentské či parkovací karty. Parkovací automat je v provozu ve všední dny od 8 do 16 hodin.

Modrá zóna – ulice Osvobození, náměstí 17. listopadu, Václavské náměstí, ulice Střelecká, Zahradnická, Gen. R. Tesaříka, Jiráskovy sady (Zlatý kříž), Hornické náměstí, Dvořákovo nábřeží, ulice Na Příkopech, Tyršova, okolí Zámečku-Ernestina, ulice Gen. R. Tesaříka (parkoviště u nemocnice), ulice Jinecká (parkoviště na Hvězdičce). V přípravě je ulice Legionářů a lokalita staré Příbrami.

Platba v modré zóně je zpoplatněno částkou 15 Kč/hod a je zde možnost zakoupení rezidentských karet. Parkovací automaty jsou v provozu ve všední dny od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin.

Zelená zóna – Fibichova ulice, parkoviště v ulici Primáře Trnky (parkoviště pod hřbitovem, které bude zprovozněno v jarních měsících) a v přípravě je parkoviště pod autobusovým nádražím.

Platba v zelené zóně je 15 Kč/hod, maximálně však 30 Kč/den. V zelené zóně si motoristé přímo v parkovacím automatu mohou koupit parkovací karty za 120 Kč/měsíc. Parkovací automaty jsou v provozu ve všední dny od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin.

Oranžová zóna – „stará“ Milínská u Nováků. Platba činí 20 Kč/hod nebo 50 Kč/den. Parkovací automat je v nepřetržitém provozu. 

 

20.7.2019
Myší bobky vidí středočeští hygienici v restauracích neradi. Kontrola Restaurace U Šimků v Rybníkách se...
18.7.2019
Petrovice na Příbramsku plánují opravu historického špýcharu z počátku 18. století. V budově má vzniknout...
16.7.2019
Bývalý hotel Vltavan v Sedlčanech se mění na wellness centrum. Budova je zakrytá lešením a...
11.7.2019
Petrovice na Příbramsku chystají opravu kašny na náměstí, ve které nyní chybí voda. Cílem je...
11.7.2019
Příbrami se nedaří sehnat firmu, která by dokončila rekonstrukci Junior klubu u Nového rybníka. První...
10.7.2019
Lidé z Příbrami opět rozhodovali o projektech financovaných z takzvaného participativního rozpočtu. Nejvíce hlasů získala...
9.7.2019
V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Obděnicích na Příbramsku pokračuje restaurování historické výmalby, která byla...
9.7.2019
Příbram hledá nového ředitele Galerie Františka Drtikola. Dosavadní ředitelka Hana Ročňáková, která je v čele...
8.7.2019
Neznámý vandal poničil keramické sousoší Znamení zvěrokruhu na náměstí 17. listopadu v Příbrami. Přední nohy...
8.7.2019
Petrovice na Příbramsku dokončují sportovní halu, kterou budou využívat především hráči tenisu, volejbalu, nohejbalu či...
Reklama