Sadistická šlechtična z Čech si nezadala ani s Čachtickou paní. Proč zůstaly její kruté činy zapomenuty?

Další fotky

Její portrét se do dnešní doby nedochoval. Dokonce ani nepřítel jejího muže, Václav Hájek z Libočan, tento příběh nezaznamenal do své kroniky, přestože spáchala minimálně čtrnáct vražd a vyžívala se v mučení poddaných. Její kruté činy upadly v zapomnění. Zato příběh její neméně kruté „nástupkyně“ Alžběty Bathory zvané Čachtická paní (1560 až 1614) je všeobecně znám.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Jmenovala se Kateřina z Komárova, po sňatku Kateřina Bechyňová z Lažan. Jejím manželem byl Jan Bechyně z Lažan, který měl panství v obci Pičín na Příbramsku.

Šlechtična byla odsouzena na tu dobu k nezvyklému trestu. Dne 27. února 1533 byla vsazena do věže Mikulka, která se nachází v areálu Pražského hradu, aby zde zemřela hladem, což se nakonec stalo 15. března. K jejímu odsouzení a následnému přiznání však vedla dlouhá cesta. Pojďme se seznámit s jejím příběhem.

FOTO: Pičínská „čachtická“ paní

Pičínská „čachtická“ paní - TorturaPičínská „čachtická“ paní - Alžběta BathoryPičínská „čachtická“ paní - Alžběta BathoryPičínská „čachtická“ paní - Václav Hájek z LibočanPičínská „čachtická“ paní - Vojtěch z Pernštejna
Další fotky
Pičínská „čachtická“ paní - MihulkaPičínská „čachtická“ paní - The 15th century Powder Tower of Prague CastlePičínská „čachtická“ paní - Bechynove BosquetePičínská „čachtická“ paní - Pičín_-_tvrz Jan DudíkPičínská „čachtická“ paní - KarlštejnPičínská „čachtická“ paní - Karlštejn – čtPičínská „čachtická“ paní - Kronika

Manžel na Karlštejně…

Měla na starost panství, kterému vládla tvrdou rukou. Jejího muže Jana jmenoval císař Ferdinand I. karlštejnským purkrabím. Právě na Karlštejně se setkal s Václavem Hájkem z Libočan, který tu od roku 1527 působil jako děkan. Jak už to tak občas mezi lidmi bývá, ti dva si navzájem nesedli a mnohdy se hádali.

Podivné pohřební rituály se zohavenými mrtvolami. Proč se odehrávaly v Bubenči a Hloubětíně?

V jedné z hádek Václav Hájek Janovi poradil, aby místo věčných výtek směřovaných proti jeho osobě radši dohlédl na manželku a zarazil její řádění dřív, než mu vyvraždí polovinu panství. To se Janu Bechyňovi nelíbilo, proto na Václava Hájka z Libočan podal žalobu pro pomluvu.

FOTO: Karlštejn

Karlštejn - KarlštejnKarlštejn - 126_Karlštejn_Budňany_cesta_dolů_k_silnici_na_hrad_SVKarlštejn - Pixabay_karlstein-77840_1280Karlštejn - Karlštejn_4Karlštejn - Karlstejn
Další fotky
Karlštejn - KarlštejnKarlštejn - Hrad_Karlštejn_06Karlštejn - 1200px-Karlštejn_5

… Sadistka má pré

Soud se rozběhl. Kateřina si byla jistá, že v něm zvítězí. Její poddaní vypovídali v její prospěch, že paní nikomu neubližuje. Dokud sem jako svědek nedošel Prokop Papež, který se živil jako kožešník v Praze. Ten u soudu uvedl, že mu šlechtična nepěkným způsobem zavraždila sestru Kateřinu z Právovic z Dušník. Tu pověsila přes bidlo a k hlavě jí přivázala hmoždíř. Také vypověděl, že zabila dívku Dorotu, dceru kováře z Pičína. Toto svědectví Kateřinu Bechyňovou z Lažan postavilo do role obžalované.

Tragický osud letců v roce 1945. Silný výbuch je vyhodil do povětří, devatenáct jich nepřežilo

Další svědci sebrali odvahu a vyprávěli, jaká zvěrstva se na panství děla. Manda Vaňková z Libčic popsala vraždu dívky Hedviky, kterou Kateřina nakázala ubít. Kromě ní také další dívku jménem Kačka. Vyšlo najevo, že své sluhy trestala velice tvrdě. Často se mučení sama účastnila. Ti, kteří mučení přežili, si nesli doživotní následky.

Tajemství krvavé Ameriky: Jde o sebevraždy nebo nešťastné nehody?

Co se týče trestů, byla velmi vynalézavá. Poddané řezala nožem, do krvácejících ran jim sypala sůl. Také je bičovala a strhávala jim ze zad pruhy kůže. Nebožáky polévala ledovou vodou nebo vroucím máslem… Nic, co by většina z nás chtěla zažít.

Chystá se největší středověká vřava v republice. Pod hradištěm kněžny Libuše ožijí rytíři nejen z království českého

Fámy spojené s její smrtí

To, že byla odsouzena k netradiční smrti, již víme. Podle některých pramenů spáchala až tři desítky vražd, sama se však přiznala ke čtrnácti. Předsedou soudu byl Vojtěch z Pernštejna, který náhle zemřel dva dny po smrti Kateřiny Bechyňové z Lažan. To u pověrčivých lidí vzbudilo rozruch. Začala kolovat fáma o tom, že Vojtěcha stáhla s sebou do hrobu. Další z povídaček, která se tradovala, tvrdila, že v době, kdy vynášeli její tělo, měla na kost ohlodané prsty. Způsobila si to sama, nebo za to mohly věžní krysy? Je to vůbec pravda?

O jejím příběhu vyšly knihy (beletrie) Čachtická paní z Karlštejna, Karlštejnská bestie a S cejchem ďábla. Podle pověstí straší na Karlštejně jako bílá paní.

Židovský hřbitov

Staré Město jako němý svědek nejhoršího židovského pogromu v českých zemích. Kdo rozpoutal nechutná zvěrstva?

Manželova postavení se její trest nijak nedotkl

Jan Bechyně z Lažan se v polovině května 1538 stal nejvyšším písařem. Podařilo se mu vypudit Václava Hájka z Karlštejna. Ten se díky známostem stal správcem Vyšehradské kapituly, což se duchovním nelíbilo, proto se stal proboštem staroboleslavské kapituly, kterou řídil z Prahy. Po zakoupení domu začal sepisovat svou kroniku, ve které není ani zmínka o šlechtičně-vražedkyni.

FOTO: Pičínská „čachtická“ paní

Pičínská „čachtická“ paní - TorturaPičínská „čachtická“ paní - Alžběta BathoryPičínská „čachtická“ paní - Alžběta BathoryPičínská „čachtická“ paní - Václav Hájek z LibočanPičínská „čachtická“ paní - Vojtěch z Pernštejna
Další fotky
Pičínská „čachtická“ paní - MihulkaPičínská „čachtická“ paní - The 15th century Powder Tower of Prague CastlePičínská „čachtická“ paní - Bechynove BosquetePičínská „čachtická“ paní - Pičín_-_tvrz Jan DudíkPičínská „čachtická“ paní - KarlštejnPičínská „čachtická“ paní - Karlštejn – čtPičínská „čachtická“ paní - Kronika

Sebevraždy slavných. Proč si úspěšní a známí lidé sáhnou na život?

 

Dnes, 15:23
Konstrukčně návrh zaštítil technik strojní služby ze směny A Jaroslav Šantora, který nejen nakreslil samotné...
3.7.2020
V rámci léčby inkontinence nabízí standardně operační metodu TVT, která není v České republice příliš...
29.6.2020
Původní muzikál Postřižiny bude v červenci 2020 k vidění ve Všeradicích a Hořovicích.
11.6.2020
NOW‘S THE TIMEHistorii jazzu můžete říct čtyřmi slovy:Louis Armstrong. Charlie Parker.Miles DavisŽáci Základní umělecké školy...
9.6.2020
Město Králův Dvůr investovalo do rozšíření a modernizace výstražného a varovného systému ochrany před povodněmi,...
3.6.2020
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
3.6.2020
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
26.5.2020
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
19.5.2020
Po kolaudaci již brzy budou motoristé moci jezdit ve zkušebním provozu po první části obchvatu...
Reklama