Sedlčanské gymnázium pro otrlé. Zpověď matky žáků Petra a Jany

Nedávná šikana v Sedlčanech upozornila na problémy mládeže, jitří i staré rány. Redakci se ozvala jedna z maminek, jejíž děti před léty zažily šikanu na tamním gymnáziu. Děti odnesly studium psychickými problémy. Ač se jedná o starší událost, dozvuky jsou nedávné.

„Můj syn Petr studoval na osmiletém gymnáziu v Sedlčanech. Nastoupil do školy coby 12leté dítě. Šikanován byl hned po absolvování primy s vynikajícími výsledky. Krédo školy bylo podsouváno do hlav dětí od primy. Třídní učitel – profesor Libor Tomášek, tehdy velmi mladý a asi ambiciózní, naléval do hlav dětí toto: Nejste kamarádi, ale soupeři, zvítězí ten nejsilnější. Nesmíte koukat nalevo ani napravo a stoupat,“ říká matka dětí Ilona. Jména dětí ani její nebudeme dále upřesňovat.

„Nemohu se vyjadřovat ke konkrétnímu případu, pravděpodobně jde o nějakou velmi starou záležitost. Charakteristika pana Tomáška vůbec neodpovídá tomu, jak jej známe, jedná se o mimořádně laskavého člověka, zkušeného a oblíbeného pedagoga, který nikdy neměl sklony k podobnému chování,“ uvedl ředitel gymnázia Radomír Pecka a dodal, „nevěřím, že by předchozí vedení školy vedlo politiku vzdělávání, kterou rodič naznačuje. Spíše se i v dnešní době setkáváme občas s rodiči, kteří nutí své děti k co nejlepším výkonům, děti přetěžují, což se může negativně promítnout do jejich psychiky.“

Podle matky byl Petr nejmenší a nejslabší ve třídě. Některé žáky iritoval jeho úspěch. Začala tvrdá psychická šikana, která spolu s tlakem učitelů Petra srazila na samé dno. Začal mít zdravotní problémy. „Projevovaly se ranními průjmy a větry. Souviselo to nikoliv se zažívacími problémy, jak nastínila škola, ale s nervovými. Tyto potíže ho potkávaly ve škole, ale ne doma. Ve třídě to bylo cítit a začalo kolo ponížení ze strany kantorů. Paní profesorka Blahnová dokonce odmítla ve třídě učit pro zápach. Skončilo to částečným vysunutím jeho lavice na chodbu, takže ani neviděl na tabuli. Mně, jako matce, o rodičovské schůzce řekli, abychom navštívili dietologa,“ uvedla matka.

Její dcera Jana se sesypala v sedmnácti a dostala odklad maturity. „Měla bulimii a byla abnormálně odpovědná ke studiu, měla vyznamenání až do předposledního ročníku. Kdyby se něco dalo vzít zpátky, dala bych své děti do vzdálené školy, kde nás nikdo nezná. Dcera přes psychické problémy vystudovala v Českých Budějovicích a syn vystudoval tři roky VŠE. Na vše se připravil sám, ale pro problémy rovněž s psychikou vypěstovanou na jmenovaném gymnáziu složil jen čtyři bakalářské zkoušky a skončil,“ pokračuje matka.

„Pan ředitel sedlčanského gymnázia Radek Pecka mě sotva vyslechl a zametl to pod koberec. Možné je všechno. Závist a nevím, co vše tu hrálo roli. Pořád své děti bráním. U pana ředitele jsem byla. Je to křivda na mých dětech. Na sobě ji snesu, na nich ne,“ říká matka dětí.

Podle ředitele se škola velmi pečlivě věnuje prevenci jakéhokoli sociálně patologického chování. „Tato témata, včetně nacvičování modelových situací, jsou jednak součástí školních osnov ŠVP, jednak využíváme v průběhu školního roku řadu preventivních výukových programů. Uvedu například opakované programy společností Magdaléna o.p.s., Divadelta a Městské policie Sedlčany. Program zaměřený na kyberšikanu pod patronací O2 Surfařův průvodce po internetu probíhá na naší škole právě tento týden,“ uvedl ředitel.

„Pokud nastane konkrétní kázeňský problém, je taková situace vždy pečlivě řešena výchovnou komisí školy za účasti vedení školy a konzultována s odborníky z řad psychologů, např. Střediska výchovné péče, kurátorů OSPODu, pedagogicko-psychologické poradny atd. Klíčovou je pro nás spolupráce s rodiči, jejichž konstruktivní a věcný přístup zásadně přispívá k úspěšnému řešení problémů,“ říká ředitel Radomír Pecka.

Na prevenci proti šikaně chybějí peníze

Nedávný útok mladého agresora na dětském hřišti v ulici Na Potůčku v Sedlčanech, kdy napadal chlapce a surově ho zbil, zaskočil veřejnost. Některé z dětí si incident natočily na telefon, a tak se video zachycující napadení dostalo na internet. Nesmyslný a brutální útok vyvolal odezvu i u politiků.

„Chceme se dozvědět, jaké mají informace a poznatky z praxe. Abychom věděli, co dělá mládež, když se za ní zavřou brány školy, jestli to byl jen ojedinělý případ, nebo je takových případů více. Chceme znát skutečný stav města a jestli je bezpečné,“ uvedl před mimořádným jednáním sedlčanského zastupitelstva Pavel Švagr.

„Stejně jako mnoho dalších škol bohužel neúspěšně usilujeme o obsazení pozice školního psychologa. Ve spolupráci s Městským úřadem Sedlčany jsme bezprostředně po události prezentovaného násilí zajistili pro naše žáky přednášku o úskalích sociálních sítí a kyberšikaně,“ říká ředitel gymnázia Pecka. „Narážíme však nejen na omezené finanční možnosti, ale i na celorepublikový nedostatek těchto odborníků. Psychické potíže mládeže bohužel narůstají, podle mého názoru je jejich častou příčinou přesunutí osobního soukromí na sociální sítě nebo špatné rodinné zázemí,“ řekl ředitel.

Město na aktuální kauzu zareagovalo zákazem kouření. „Jako primární opatření považuji přijetí vyhlášky o zákazu kouření v blízkosti škol, dále úkolovat vedení radnice ohledně rozšíření kamerového systému,“ řekl během jednání starosta města Sedlčany Miroslav Hölzel.

Kromě toho se má rozšířit počet kamer městské policie na hřištích a v okolí škol.

Dnes, 17:11
Škoda přesahující pět milionů korun, čtyři zranění. To je konečná bilance srážky vlaku s kamionem,...
Dnes, 15:11
Stavební firma MTStav Příbram, s.r.o., podnikatele Martina Pečenky má finanční potíže. Na návrh dlužníka, který...
22.2.2020
Příbram chce v ještě v tomto volebním období postavit parkovací dům na autobusovém nádraží. Měl...
21.2.2020
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
20.2.2020
V Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami by se letos mohly konat ozvěny zlínského filmového festivalu...
19.2.2020
Novým příbramským radním se v pondělí stal zastupitel za ANO Jiří Holý. Nahradil dosavadního radního...
18.2.2020
Problémy se suchem sdružují obce ze Středočeského kraje na Příbramsku a Jihočeského kraje na Písecku....
17.2.2020
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
17.2.2020
Až 700 tisíc korun si vyžádají restaurátorské práce potřebné k záchraně koněspřežné stříkačky z roku...
16.2.2020
Fotbalisté klubu 1. FK Příbram v aukci fotbalových předmětů vybrali 43 303 korun. Peníze se rozhodli věnovat...
Reklama