-4℃
Dnes je 6. prosinec , svátek má Mikuláš

Studenti zmapovali další osudy příbramských rodáků

Jaké to bylo kopat za války na Moravě zákopy, ochutnat poprvé v životě čokoládu od amerických vojáků nebo jezdit za svým otcem 11 let na návštěvy do věznic po celé republice? Studenti prezentovali svou práci v projektu Příběhy našich sousedů v Příbrami, který je pořádán s podporou společnosti Post Bellum.

Aula Waldorfské školy v Příbrami hostila žáky, pamětníky, zástupce města a veřejnost při závěrečné prezentaci projektu Příběhy našich sousedů. Ten se v Příbrami konal s podporou města Příbram a Středočeského kraje už podruhé. V letošním roce se zapojilo celkem deset týmů z pěti příbramských škol – ZŠ 28. října, ZŠ Jiráskovy sady, Waldorfská škola Příbram, Obchodní akademie a Gymnázium Legionářů.

Od října loňského roku týmy pod vedením svých učitelů zpracovávaly životní osudy vybraných pamětníků. „Díky projektu se žáci mimo jiné dozvěděli více o okupaci republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 a následných demonstracích v Příbrami, poslechli si, co za války obnášelo totální nasazení, pamětníci jim přiblížili, jak se žilo rodinám politických vězňů v 50. letech, a vzpomínali také na sametovou revoluci v roce 1989. Devět týmů si za svůj hlavní výstup zvolilo audio reportáž, se kterou jim pomáhali zkušení redaktoři Českého rozhlasu v Praze. Desátý tým se statečně pustil do video reportáže,“ přiblížila žákovskou práci Magdaléna Sadravetzová z organizace Post Bellum.

Půlroční žákovské snažení posuzovala odborná porota ve složení Stanislava Nováková (ZŠ Obecnice), Václav Trantina (Památník Vojna Lešetice) a Jan Bumba (Český rozhlas). Ti se nakonec jednomyslně shodli na prvních třech místech. Třetí místo obsadil tým z Waldorfské školy s příběhem Josefa Soukupa, který byl za minulého režimu perzekvován kvůli své katolické víře.

Druhé místo získaly žákyně z Gymnázia Legionářů, které si vyslechly životní příběh Věry Kopalové, jejíž otec byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou. Ceny za první místo si odnesly žákyně z Gymnázia Příbram, které se setkaly s Marcelou Míkovou, jejíž otec Bohumil Pešta byl taktéž politickým vězněm.

Paměť národa doplní vzpomínky lidí, dokumentovat je budou studenti

Cílem projektu je zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu 14letých a 15letých žáků a studentů. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na  www.pribehynasichsousedu.cz.

Sbírku Paměť národa spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum (latinsky „po válce“), kterou v roce 2001 založila skupina českých novinářů a historiků. Uvědomili si, jak podstatné je zaznamenat vzpomínky lidí, kteří prožili druhou světovou válku a komunismus.

Jak se z námelu zrodilo LSD a otevřely se nové obzory, lidstvu i jednotlivcům. A úplně úžasné

2.12.2019
Dvaatřicetiletý muž z Příbrami za necelé tři měsíce stihl krást v deseti příbramských a jednom dobříšském...
1.12.2019
Po osmi měsících zastupitelé Petrovic na Příbramsku rozhodli o výběru návrhu nového vzhledu kašny na...
29.11.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
29.11.2019
Zanedbaný úklid, jelení maso bez dokladu nabytí a původu, suroviny s prošlou záruční lhůtou. To...
27.11.2019
Povedená pětice skončila v rukou policistů. Devětadvacetiletá žena více než rok obchodovala na Dobříšsku a Příbramsku...
27.11.2019
Příbramská kriminálka trestně stíhá dva muže, jeden se přidal k úklidu ve firmě své známé,...
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
27.11.2019
Při požáru bytu 22. listopadu zemřel v Kamýku nad Vltavou člověk. Příčinou vzniku ohně byl...
27.11.2019
Žena z Příbrami zaměstnala značnou část příbramských policistů svým oznámením o loupeži. Přepadení nahlásila 18....
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
Reklama