18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Studenti zmapovali další osudy příbramských rodáků

Jaké to bylo kopat za války na Moravě zákopy, ochutnat poprvé v životě čokoládu od amerických vojáků nebo jezdit za svým otcem 11 let na návštěvy do věznic po celé republice? Studenti prezentovali svou práci v projektu Příběhy našich sousedů v Příbrami, který je pořádán s podporou společnosti Post Bellum.

Reklama

Aula Waldorfské školy v Příbrami hostila žáky, pamětníky, zástupce města a veřejnost při závěrečné prezentaci projektu Příběhy našich sousedů. Ten se v Příbrami konal s podporou města Příbram a Středočeského kraje už podruhé. V letošním roce se zapojilo celkem deset týmů z pěti příbramských škol – ZŠ 28. října, ZŠ Jiráskovy sady, Waldorfská škola Příbram, Obchodní akademie a Gymnázium Legionářů.

Od října loňského roku týmy pod vedením svých učitelů zpracovávaly životní osudy vybraných pamětníků. „Díky projektu se žáci mimo jiné dozvěděli více o okupaci republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 a následných demonstracích v Příbrami, poslechli si, co za války obnášelo totální nasazení, pamětníci jim přiblížili, jak se žilo rodinám politických vězňů v 50. letech, a vzpomínali také na sametovou revoluci v roce 1989. Devět týmů si za svůj hlavní výstup zvolilo audio reportáž, se kterou jim pomáhali zkušení redaktoři Českého rozhlasu v Praze. Desátý tým se statečně pustil do video reportáže,“ přiblížila žákovskou práci Magdaléna Sadravetzová z organizace Post Bellum.

Půlroční žákovské snažení posuzovala odborná porota ve složení Stanislava Nováková (ZŠ Obecnice), Václav Trantina (Památník Vojna Lešetice) a Jan Bumba (Český rozhlas). Ti se nakonec jednomyslně shodli na prvních třech místech. Třetí místo obsadil tým z Waldorfské školy s příběhem Josefa Soukupa, který byl za minulého režimu perzekvován kvůli své katolické víře.

Druhé místo získaly žákyně z Gymnázia Legionářů, které si vyslechly životní příběh Věry Kopalové, jejíž otec byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou. Ceny za první místo si odnesly žákyně z Gymnázia Příbram, které se setkaly s Marcelou Míkovou, jejíž otec Bohumil Pešta byl taktéž politickým vězněm.

Paměť národa doplní vzpomínky lidí, dokumentovat je budou studenti

Cílem projektu je zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu 14letých a 15letých žáků a studentů. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na  www.pribehynasichsousedu.cz.

Sbírku Paměť národa spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum (latinsky „po válce“), kterou v roce 2001 založila skupina českých novinářů a historiků. Uvědomili si, jak podstatné je zaznamenat vzpomínky lidí, kteří prožili druhou světovou válku a komunismus.

Jak se z námelu zrodilo LSD a otevřely se nové obzory, lidstvu i jednotlivcům. A úplně úžasné

Před 3 hodinami
I v letošním roce se v areálu příbramského Nového rybníka připravuje akce pro celé rodiny...
Včera, 11:00
Příbram zrušila soutěž na úpravy hlediště v Divadle Antonína Dvořáka. Důvodem byly námitky jednoho z...
19.5.2019
Speciální ocenění komise v mezinárodní pěvecké soutěži Sanremo Junior získala Aneta Kalertová z Mníšku pod...
19.5.2019
Policisté pátrají po nezjištěném pachateli, který ukradl mezi 18. a 23. dubnem oranžovou poštovní schránku...
19.5.2019
Jednou z červnových událostí v areálu Příbramského Nového rybníka bude Vítání slunovratu. Hlavní hvězdou programu...
18.5.2019
Policie dopadla a obvinila podezřelého z vraždy v Březnici na Příbramsku. Oběť našli policisté v pondělí...
17.5.2019
Začátkem května po třetí hodině ranní chtěla policejní hlídka v Příbrami zkontrolovat vozidlo Mitsubishi. Řidič se...
17.5.2019
Rekreační areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku, který je znám především jako lyžařské středisko, vstupuje do...
17.5.2019
Sestřičky domácí péče příbramské nemocnice, kterým nikdo neřekne jinak než Andělky, mají pro cesty za pacienty...
16.5.2019
Obec Petrovice se dlouhodobě potýká s neúspěšným vymáháním dluhů od problematické skupinky spoluobčanů, kteří odmítají platit...
Reklama