19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Studenti zmapovali další osudy příbramských rodáků

Jaké to bylo kopat za války na Moravě zákopy, ochutnat poprvé v životě čokoládu od amerických vojáků nebo jezdit za svým otcem 11 let na návštěvy do věznic po celé republice? Studenti prezentovali svou práci v projektu Příběhy našich sousedů v Příbrami, který je pořádán s podporou společnosti Post Bellum.

Reklama

Aula Waldorfské školy v Příbrami hostila žáky, pamětníky, zástupce města a veřejnost při závěrečné prezentaci projektu Příběhy našich sousedů. Ten se v Příbrami konal s podporou města Příbram a Středočeského kraje už podruhé. V letošním roce se zapojilo celkem deset týmů z pěti příbramských škol – ZŠ 28. října, ZŠ Jiráskovy sady, Waldorfská škola Příbram, Obchodní akademie a Gymnázium Legionářů.

Od října loňského roku týmy pod vedením svých učitelů zpracovávaly životní osudy vybraných pamětníků. „Díky projektu se žáci mimo jiné dozvěděli více o okupaci republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 a následných demonstracích v Příbrami, poslechli si, co za války obnášelo totální nasazení, pamětníci jim přiblížili, jak se žilo rodinám politických vězňů v 50. letech, a vzpomínali také na sametovou revoluci v roce 1989. Devět týmů si za svůj hlavní výstup zvolilo audio reportáž, se kterou jim pomáhali zkušení redaktoři Českého rozhlasu v Praze. Desátý tým se statečně pustil do video reportáže,“ přiblížila žákovskou práci Magdaléna Sadravetzová z organizace Post Bellum.

Půlroční žákovské snažení posuzovala odborná porota ve složení Stanislava Nováková (ZŠ Obecnice), Václav Trantina (Památník Vojna Lešetice) a Jan Bumba (Český rozhlas). Ti se nakonec jednomyslně shodli na prvních třech místech. Třetí místo obsadil tým z Waldorfské školy s příběhem Josefa Soukupa, který byl za minulého režimu perzekvován kvůli své katolické víře.

Druhé místo získaly žákyně z Gymnázia Legionářů, které si vyslechly životní příběh Věry Kopalové, jejíž otec byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou. Ceny za první místo si odnesly žákyně z Gymnázia Příbram, které se setkaly s Marcelou Míkovou, jejíž otec Bohumil Pešta byl taktéž politickým vězněm.

Paměť národa doplní vzpomínky lidí, dokumentovat je budou studenti

Cílem projektu je zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu 14letých a 15letých žáků a studentů. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na  www.pribehynasichsousedu.cz.

Sbírku Paměť národa spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum (latinsky „po válce“), kterou v roce 2001 založila skupina českých novinářů a historiků. Uvědomili si, jak podstatné je zaznamenat vzpomínky lidí, kteří prožili druhou světovou válku a komunismus.

Jak se z námelu zrodilo LSD a otevřely se nové obzory, lidstvu i jednotlivcům. A úplně úžasné

Včera, 13:33
Krytý plavecký bazén v Sedlčanech už získal konkrétní podobu. Jeho stavba se tak o kousek...
21.9.2019
Policisté řešili případ zloděje fajnšmekra, který si z obchodu odnesl konzervy tuňáka za 4000 korun....
21.9.2019
U Bytíze havaroval vězeňský autobus převážející odsouzené do příbramské věznice. Dva odsouzení uprchli, pátrali po...
20.9.2019
Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
14.9.2019
Příbram uvažuje o zrušení fondu, z nějž si lidé za výhodných podmínek půjčují peníze na...
13.9.2019
Ve Středočeském kraji v letošním prvním pololetí přibylo 7847 lidí, což představuje největší nárůst v...
12.9.2019
Kolony, dlouhá čekání, největší parkoviště v Evropě včetně slavného "Ťokova průsmyku", to jsou přízviska D1....
11.9.2019
Příbramští zastupitelé v pondělí opět neschválili úplný zákaz provozování hazardních her ve městě. Provedli však...
Reklama