Svobodu můžete oslavit i Během pro republiku

Běh pro republiku se uskuteční 20. 10. 2019 v okolí Památníku Vojna u Příbrami v rámci oslav 30 let svobody. Bude připraven bohatý doprovodný program a prohlídky.

Běh jako pocta. V letošním roce se poběží jako vzpomínka na Františka Zahrádku, kterého komunisté dlouhá léta věznili. Výraznou měrou přispěl po roce 1989 k založení Muzea třetího odboje v Příbrami.

„Kde jinde si připomenout osudy politických vězňů než během v okolí Památníku Vojna u Příbrami. Vzpomenout chceme na všechny, kteří se podíleli na utváření demokracie v naší zemi, v roce, kdy si připomínáme 30 let svobody“, říká Josef Hovorka organizátor Běhu pro republiku.

V letošním roce je možnost se registrovat on-line na internetových stránkách Běh pro republiku behprorepubliku.blogspot.com.

Podivný život a ještě podivnější smrt královského snílka Ludvíka II.

Běh se koná na oslavu vzniku republiky s cílem připomenout si osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku a museli tedy běžet, proto dnes pořádáme běh svobody a demokracie.

Okruh zavede běžce kolem Památníku Vojna přes Žežice a Lešetice zpět k památníku, celková je délka 5 km, nebude chybět ani běh pro děti. V okolí Památníku Vojna vzniklo v minulosti sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů.

„Někdy musíme běžet proti zapomnění a udržovat vzpomínky naživu. Běžci poznají vlastní limity a pocity politických vězňů, ale také českou historii. Jejich příběhy jsou inspirací pro každého z nás i dnes,“ dodává organizátor běhu Josef Hovorka.

Příběh František Zahrádka

Jeden ze zakladatelů Konfederace politických vězňů, komunisté ho uvěznili na 13 let v uranových lágrech, z důvodu, že pomohl jedenácti lidem na svobodu. František Zahrádka prošel jedenácti věznicemi a tábory. Největší část strávil v uranových lágrech, kde třídil radioaktivní rudu, propuštěn byl až v roce 1962. Po roce 1989 zakládal pobočku Konfederace politických vězňů v Příbrami a podílel se na vybudování Muzea 3. odboje a Památníku obětem komunismu Vojna. V roce 2007 dostal za celoživotní zásluhy Řád T. G. Masaryka a obdržel také Cenu Paměti národa.

Kde: Příbram – Památník Vojna, 20. října 2019 v 10:30 hodin

Dnes, 09:33
Jeden se zaměřoval na pervitin, druhý na marihuanu. Teď mají v rukou obvinění od Příbramských...
Včera, 12:26
V Županovicích na Příbramsku řešila policie nevšední dopravní nehodu. Splašený kůň vběhl pod auto. Aby toho...
22.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
22.5.2020
Příbram rozšíří kamerový systém, který ve městě dohlíží na pořádek. Dosavadní kamerové body u Junior...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
12.5.2020
Na dnešek svolal ministr životního prostředí Richard Brabec Národní koalici pro boj se suchem. Konkrétní...
11.5.2020
Nová železniční zastávka, kterou budují stavbaři na sídlišti v Příbrami, bude přístupná pro vozíčkáře i...
5.5.2020
Ve středočeských městech obnovují provoz mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové pandemii. S otevřením od příštího...
28.4.2020
Ve středních Čechách zatím otvírají jen některé knihovny, vracení knih je možné většinou bezkontaktně, tedy...
Reklama